Skocz do zawartości

Śladu ostrzału na murach - kaliber broni???


beaviso

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Zapewne niektórzy z Was mają pewne pojęcie w tej dziedzinie i zechcieli by się nim podzielić?

Chodzi mianowicie o to, czy można pi razy oko" określić z jakiego rodzaju (nie typu - rodzaju) broni małokalibrowej spowodowano otwory w murach budynków. Zapewne zależy to też od wardości" muru i odległości strzału, ale znam ceglane mury, gdzie widać bardzo różne otwory i odpryski po pociskach (nie odłamkach):
Generalnie widoczne są płytkie otworki, czesto z regularnym okrągłym odpryskiem dookoła, no i większe, głębokie wyrwy - zastanawiam się, czy te pierwsze pochodzą np. z karabinka piechoty, a te drugie z MG? Czy broń maszynowa o tym samym kalibrze co ręczna miała bardziej niszczycielską moc? Zagęszczenie śladów wyraźnie wskazuje na maszynową.
A jaki otwór w murze robi np. ostrzał z działka 20-23 mm (pocisk chyba burzący), np. Flak 2cm lub działka Iła-2m3?

dzięki i pozdr,M
Napisano
Wg mnie większość widocznych dziur" na budynkach (np. we Wrzeszczu, na Siedlcach itp.) to efekt odłamków, nie pocisków, pocisk karabinowy wbija się w cegłę dość głęboko i tam zostaje jeśli nie rykoszetuje. A MG czy kb? pewnie podobny efekt, trzeba by porównać energię wylotową pocisku. Ale w sumie takie gdybania są trochę jak teorie haosu...
A mój ulubiony ślad po wojnie w mojej okolicy to dziura /wylotowa/ dość spora, w stalowym słupie trakcji tramwajowej na ul. Mickiewicza(Gdańsk), na przeciwko przystanku.
pozdr.MK.
Napisano
Zacznę może od odpowiedzi na ostatnie pytanie. W rozmowie z pewnym wojskowym dowiedziałem się, że pociski stosowane w Ił-ach (o ile dobrze pamiętam 12,7mm) powinny bez problemu przebić ok. 25cm ceglanego muru.
Zaś co się tyczy porównania mocy pocisku wystrzelonego z Mausera i MG (34 i 42) to silniejszy jest ten karabinowy. Wynika to przynajmniej z dwóch przesłanek: lufa karabinka a szczególnie karabinu Mausera jest nieco dłuższa niż lufa MG (a więc większa prędkość wylotowa i energia). Po wtóre przy strzale z MG część energii jest zużywana na przeładowanie broni. Co prawda w karabinku część energi tracona jest jako odrzut, ale jest to mniej niż w przypadku przeładowania MG.
Napisano
mce ->
przejdź się ulicą Kilińskiego do samego końca w kierunku Hynka. Zaraz przed końcem (pomiędzy nr 41 a 43) jest przecznica: ul. Kunickiego. Odwróć się i obejrzyj na bocznej ścianie Kilińskiego 41 moje ulubione ślady. Ściana jest przeorana dokumentnie, trafiło w nią nie kilkadziesiąt - ale chyba kilkaset pocisków.
Podobne rzeczy, ale dużo więcej, widziałem na zamku w Malborku.


Właśnie ostatnio zastanowił mnie ten temat, bo oglądałem ścianę na tyłach gmachu gł (Aud. Max.). Politechniki Gdańskiej. Widać, że z kier. ul. Traugutta ktoś uparcie ostrzeliwał pojedyncze okno w murze. Są tam właśnie różne ślady - pojedyncze płytkie (niewielkie) i więcej identycznych dużych, głebokich, chamsko wyrwanych kawałów cegły. Wyraźnie dwa rodzaje.


Kiedyś z wąskiej części muru przyleglej prostopadle do okna domu mojej babci (Gdynia) wyjąłem pocisk. Siedział sobie wbity w mur, a dookoła była odłupana cegła, taki jakby lej" się utworzył, im dalej od centrum trafienia, tym płytszy odprysk. Od tego czasu uparcie macam mury i nic - wszystko rykoszety :)))

pozdrawiam,
Michał
Napisano
Do tej pory z murów domu na Puławskiej vis a vis L.O. Królowej Jadwigi można wyłupać sporo kul. W tym miejscu w czasie powstania była niezła siekanina - niemcy w szkole, nasi w domu (w nim teraz mieszkam). Szkoda że nie mam wykrywki, bo warto byłoby połazić po okolicznych podwórkach - kilkanaście lat temu pod jednym z drzewek wymyło zardzewiałego visa, a z tego co wiem co jakiś czas ktoś-coś znajduje w okolicy
Napisano
Widzę że oglądamy te same tematy w Gdańsku. Moje typy na najciekawszy efekt ostrzału. Na przeciwko szkoły podstawowej 57 (koło Wałowej)- dwie regularne serie z km, każda ok 1 m dluga, zaraz kolo okna. Potem na katowni z prawej strony (od banku) i kosciół św mikołaja. Ciekawie tez postrzelana jest barierka na Raduni. Niestety częśc barierki wymienili na nową i dziur po broni już nie ma.
Zbieram się aby napisac do konserwatora aby zostawili część śladów na katowni, jak pokazuję je znajomym z zagranicy to ich to ciekawi, robią fotki itp. Może by się wybrać na wspólną wycieczkę śladami ostrzału Gdańska" i jak ktoś ma cyfrówkę to porobić dokumentację, bo niedługo nic już nie zostanie.
Napisano

Dobry pomysł, Mietek! Z tym że nie mam cyfry... Ale znam posiadacza - kolegę, który być może zgodziłby się w kilku sesjach uwiecznić parę takich miejsc. Wrzuciłby to na swoją stronę o walkach w 3M. Raczej na pewno byłby zainteresowany, nie wiadomo jak z czasem. U mnie ostatnio było 0 wolnego, ale teraz przez pewien czas powinien być spokój.

Katownia - fakt, ściana od banku jest bardzo podziobana!

Dla załapania klimatu" wrzucam fotkę, autorstwa owego kolegi (choć i ja przy tym byłem) przedstawiająca odporność ścian dużego niemieckiego schronu plot z portu Gdynia-Oksywie. Widoczne trafienia średnim kalibrem - niech spece powiedzą - chyba p-panc.
Po prawej z maszynowej, pewnie zagubiona seria, lub test zdobycznego automatu :)

pozdr,M

Napisano
Czyli trzeba będzie sie zgadać jak znajdziesz czas (no i ja, jak i ewentualnie inni chętni). Pomyliłem kościoły, chodziło mi o Sw.Katarzynę, Mikołaj jest mniej podziurawiony. Słyszałem tez od kumpla, ale nie widziałem, że w wiadukcie na wysokości Kościuszki jest wbity w konstrukcję stalową odłamek artyleryjski.
Napisano
Gdzieœ przeczytałem, że na budynku Wydziału Elektrycznego (?) PG sš nawet œlady po egzekucji jeńców. Czy to prawda?
Napisano
Tak, to prawda (proszę, proszę - coś za bardzo się ludzie tym Gdańskiem ineteresują ;-))).

Na terenie PG jest obiekt z duuużym i pięknie wykończonym kominem. Przylega doń obiekt o konstrukcji hali. Stojąc od strony płotu widać po lewej stronie drzwi od hali, ostrzelany mur - na wysokości człowieka. Widoczne jest 5 skupisk, jedno ze skrajnych kilkadziesiąt cm niżej.
Jeden z profesorów, nazwiskiem Sawicki, napisał nawet artykuł Ślady rozstrzelania", który można trafić bodaj w Piśmie PG" sprzed kilku lat (czytelnia główna czasopism).
Podobno, jakiś czas po zakończeniu wojny, z przyległego trawnika ekshumowano właśnie 5 ciał.

pozdr,M
Napisano
Grek - znalazłem:
Poczytaj sobie o tragicznych momentach historii PG, pod koniec jest o tym rozstrzelaniu:
http://www.pg.gda.pl/pismo/99_02/s08.shtml

pozdr,M
Napisano
Dziękuję za obszerny i wyczerpujšcy artykuł. Tematyka 3M jest mi o tyle bliska, bo spędziłem na Wybrzeżu 3 lata (1979-1982). Trochę znam tamte rejony, PG też, i wiem , o który komin chodzi. Moj wujek mieszka w Gdańsku od 1945 roku, najpierw studiował, a potem pracował na PG i zapewne zna autora artykułu.
Pozdrawiam
JGrecki
PS. Czy 30 dni" ma jakšœ swojš stronkę www ?
Napisano
Z tego opisu wynika że rosyjska dzicz nie znała granic ani umiaru !
Napisano
Stworzenie działu na stronce ukazującego zachowane ślady po działaniach wojennych jest bardzo dobrym pomysłem. Mam nadzieję, że znajdą się osoby chętne [Beaviso :-) ] do pomocy przy interpretacji poszczególnych śladów na fotografiach.
Nie jestem w stanie obfotografować wszystkich ciekawych budynków na raz, więc proponuję aby na tym forum wymienić jak najwięcej namiarów na wszelkiego rodzaju budynki z zachowanymi śladami po ostrzale, będę się starał w miarę swoich możliwości dokumentować te miejsca.
Beaviso - gdy już staniesz się inż. to spróbujemy zaplanować trasę przyszłej pielgrzymki" w ten sposób aby za jednym razem wyhaczyć jak największą ilość tego rodzaju miejsc.
pozdrawiam
Napisano
Hej,

pomysł działu jak najbardziej przedni, w razie powstania takowego postaram się dozucić coś z Wrocławia bo to mój rejon :)

A tak z ciekawostek to we Wrocku, idąc do pracy codziennie chodziłem po śladach wybuchów, chyba moździerzy, wciąż widocznych na brukowanej ulicy (okolice Czarnieckiego).

Takich miejsc jest oczywiście więcej.

Verbis
Napisano
Jedno mnie pociesza, wygląda na to że nie jestem jedyny który oprowadzając gości po Gdańsku pokazuje dziury w ścianach;)))
Co do przebijalności ścian mam tylko dane współczesne, strzelano do pusaka cementowego grubość ściany 35,5 cm, wymiary 203*203 mm, z otworem w środku 132*132mm.
Wynik. 7,62 Kałach - pustak pękł na pół, 5,45mm (ZSRR) wbił się do połowy grubości ścanki, 5,56 (NATO) wbił sie do1/4 grubości. Strzelano z 5 metrów, żaden nie przebił ścianki.
Wracając do tematu Gdańsk. Czy ktoś wie co było w budynku na al. Zwycięstwa, strona PG, zaraz przy zjeździe na trakt konny? Stoi tam betonowy bunkier obserwacyjny na środku podwórka, widać go z ulicy.
Napisano
Mietek, to jest 'schronik' plot - tylko gdzie wejście do niego? Podobne to do schronów 'DyWidAG', które można było sobie zainstalować w ogródku, takie na 2-3 osoby.
Chodzi Ci o Grunwaldzką ok. nr 3, jak mniemam?

pozdr,M
Napisano
Zgadza się plot, ale wygląda na wartowniczy, do obserwacji stojących dookoła budynków (stoją na kształt U) i co w nich mogło być w czasie wojny?. Kiedyś rozmawiałem z mieszkańcem, powiedział że wejście było z piwnicy, tunelem. Tunel zawalił się z powodu ruchu cięzarówek na alei.
Napisano
Mietek, aby przekonać się czy były to zwykłe budynki mieszkalne czy też nie, najlepiej zapamiętać numer tego domu, a potem sprawdzić przy okazji będąc nad Motławą - w Danzig Einwohnerbuch 1942", w księgarni Gdański Bówka. W spisie mieszkańców jest też taki porządek, że sprawdza się nie alfabatycznie, a dzielnicami -> ulicami -> budynkami.

pozdr,M

PS do wszystkich>
Zachęcam do dalszych rozważań w temacie co robi jakie dziury w murach" :)
Napisano
Dla mnie równie interesującym wątkiem jest temat – „co robi jakie dziury w ziemi”. Czy zauważyliście, że na mapach 1: 50 000 (najlepiej na 25 000) widać jak na dłoni miejsca, w których Rosjanie dokonywali porządnego rozmiękczania oddziałów niemieckich? Na takie strefy ostrzału na mapach można natrafić m.in. w okolicy Leźna. W praktyce te leje zazwyczaj nie są aż tak głębokie, ale zawsze mnie zastanawiało, co zrobiło taką dziurę w ziemi. Czy ktoś wie może, jakiego rodzaju ślady pozostawia w ziemi moździerz? (chyba niewielkie, zazwyczaj miejscu gdzie znajduje stateczniki po pocisku moździerzowym jest pełno odłamków, za to teren płaski)
Pozdrawiam
Napisano
Dzięki mietek. Stronka jest bardzo interesująca. Jak dobrze pójdzie to niedługo będę w stanie określać lokalizację stanowisk ogniowych na podstawie dziur w ziemi :-). Jestem ciekaw co ze śladami po Organach Stalina". Było trochę tego w okolicach 3miasta. Czy ktoś się orientuje jak wyglądała sprawa gęstości ostrzału danego miejsca? Jeśli w opracowaniach historycznych wspomina się o intensywnym ostrzale z katiusz np. przedpola Brodwina to jak gęsto mógł być zasypany dany obszar pociskami z katiusz? Wiem, że to trochę głupie pytanie, bo niby wszystko zależy od intensywności i odległości. Lecz może ktoś wie jak wyglądał obszar, który został obrany przez Rosjan jako cel dla swoich „organów”.
  • 1 year later...
Napisano
Heh... z Katownią to jest bardziej skomplikowana sprawa. Ślady po ostrzale są z pewnością świadectwem burzliwej historii Gdańska - ale co zrobić gdy pojawia się konieczność renowacji zabytku? Ślady ostrzału z 45r są chyba zbyt świeżym tematem aby znalazły się pod opieką konserwatora zabytków :) Kiedyś wkurzyłem się strasznie gdy przy zajezdni ZKM w Gdyni Redłowie ktoś otynkował ceglany mur na wysokości ul. Redłowskiej. Były tam całe serie z karabinów. Teraz nikt nawet nie podejżewa, że te ściany pamiętają wojnę.
Jedyneco można zrobić to fotografować, fotografować... fotografować :)
Napisano
Co do katowni to wiem, też się wkurzyłem. Mogli zostawić choć jakiś kawałek 2*2 metry - najpiej z jakąś informacją.
Dzięki tego typu zabiegom zabytki wyglądają jak Disneyland.
Kiedyś upamiętniano wojny poprzez wmurowanie kul - kamiennych, czy metalowych.

Do tego nie porobiłem zdjęć, choć akurat wszyscy goście zagraniczni jakim pokazywałem ostrzał z prawej strony to robili jego fotki, lub się przy ścianie fotografowali.

Acha postrzelana barierka przy kanale Raduni, za Wielkim Młynem, też zniknęła. Jest śliczna nowa pokryta jakimś plastikiem.

Nowe idzie.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie