Skocz do zawartości

Przepisy dotyczące tajemnicy wojskowej


Wilniuk

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istniały w Polsce Niepodległej przepisy regulujące zaznaczanie na planach miast i mapach obiektów wojskowych oraz budowli o znaczeniu militarnym np. mostów budowanych wyłącznie na potrzeby sił zbrojnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja też nie znam żadnych aktów rangi ustawowej.

Przepisy takie były chyba wydawane doraźnie przy publikacji konkretnych map. Trafiłem swego czasu w CAW na korespondencję między szefostwem WIG a Inspektoratem Armii gen. Piskora (a może nawet GISZ-em; rzecz mniej istotna, a nie chce mi się w tym momencie sprawdzać). Chodziło o to, czy przy wykonywaniu map 1:25000 Nowogródczyzny zaznaczać na nich fortyfikacje - i te pierwszowojenne, i te właśnie budowane. Stanęło na tym, że WIG wydrukuje arkusze map bez fortyfikacji, a osobno przygotuje oleaty z fortyfikacjami, które będzie można nałożyć na arkusz i skopiować.

W międzywojniu w sklepach powszechnie dostępne były mapy 1:100000, z wyłączeniem jednakże arkuszy obejmujących tereny poza granicami kraju - te miały klauzulę do użytku służbowego". Na mapach tych zaznaczano koszary i magazyny wojskowe, nie zaznaczano fortyfikacji. Mapy 1:25000 mogły nabywać tylko instytucje cywilne (np. kluby turystyczne, harcerstwo), z wyjątkiem specjalnie opracowanych, powszechnei dostępnych arkuszy turystycznych. Mam kopię arkusza próbnego mapy turystycznej Puszczy Kampinoskiej, obejmującego część fotyfikacji Przedmościa KAzuńskiego - na rewersie ma naniesione stemple, będące kolejnymi stopniami cenzury" - i ostateczną parafę płk. Zieleniewskiego Drukować!". Budynki wojskowe były na nich odwzorowane wiernie, zaś w miejscu nawet przestarzałych fortów widniały białe plamy. Rzecz nie dotyczy arkuszy wydawanych specjalnie dla rejonów umocnionych (Osowiec, Dęblin, Grudziądz, ale już nie Wilno - nie wiem, dlaczego), gdzie wszystko było podane jak na dłoni. Takie mapy oczywiście również nie były dostępne. Poza tym WIG drukował na przykład wycinkowe mapy 1:25000 fortyfikowanych aktualnie rejonów Polesia - ale też bez żadnych fortyfikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sqh. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy spotkałeś sie może w CAW z jakims planem Wilna na którym byłby zaznaczony most strategiczny" kolejki wąskotorowej na Zakręcie. Na żadnym cywilnym planie miasta sprzed 1939 r. nie ma tego mostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie uznania miasta Wilna i okolic za obszar warowny wymienia wyraźnie, że do obszaru warownego wchodzi linia kolejowa Turmonty-Wilno do przecięcia z drogą Wiln-Tawrya". Zupełnie nie znam się na topografi Wilna, ale jeśli był to most na tej trasie, to sprawa jest w jakimś stopniu jasna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolekcj - nie, Wilniukowi chodzi o coś innego - równolegle ze wznoszeniem budowli inżynieryjnych Obszaru Warownego Wilno łączono je sukcesywnie kolejką wąskotorową. Specjalnie dla niej (i w ogóle dla celów komunikacyjnych) wzniesiono most na Wilii. A w którym Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które cytujesz?

Wilniuk - nie trzeba sięgać do CAW, wystarczy, że zajrzę do szuflady i wyjmę odpowiednią mapę :-) patrz obok --->

W CAW jest natomiast plan gruntów Fw. Zatoka , wywłaszczonych pod budowę dojazdu do tego mostu na prawym brzegu (1 ha 9429 m2 wywłaszczone plus 2026 m2 sporne) - z 1930 roku.

I przy okazji pytanie do Ciebie - jaka nazwa jest prawidłowa - ZakrĘt czy ZakrEt? Most na ZakrĘcie czy na ZakrEcie? A może obie są prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sqh jeszcze raz wielkie dzięki. Miejscowość nazywała się Zakret(i ta nazwa byla używana dalej po włączeniu jej do Wilna) ale faktycznie na planie Wilna z 1937 r. widnieje nazwa Zakręt. Czy to tylko błąd czy też przemianowano Zakret na Zakręt postaram się ustalić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, to jest po prostu arkusz WIG 1:25000 z Wilnem i okolicami.

Wygląda więc na to, jak rozumiem, że nie pokazywałem Ci tych map nigdy...? Może po prostu nie pytałeś nigdy, czy takowe posiadam... :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie