Wilniuk Napisano 3 Listopad 2006 Autor Napisano 3 Listopad 2006 Czy istniały w Polsce Niepodległej przepisy regulujące zaznaczanie na planach miast i mapach obiektów wojskowych oraz budowli o znaczeniu militarnym np. mostów budowanych wyłącznie na potrzeby sił zbrojnych?
kolekcj Napisano 4 Listopad 2006 Napisano 4 Listopad 2006 Napewno SQH będzie wiedział. Jeśli chodzi o akty rangi ustawowej, to mogę powiedzieć że na 75% nie.
sqh Napisano 4 Listopad 2006 Napisano 4 Listopad 2006 No więc ja też nie znam żadnych aktów rangi ustawowej.Przepisy takie były chyba wydawane doraźnie przy publikacji konkretnych map. Trafiłem swego czasu w CAW na korespondencję między szefostwem WIG a Inspektoratem Armii gen. Piskora (a może nawet GISZ-em; rzecz mniej istotna, a nie chce mi się w tym momencie sprawdzać). Chodziło o to, czy przy wykonywaniu map 1:25000 Nowogródczyzny zaznaczać na nich fortyfikacje - i te pierwszowojenne, i te właśnie budowane. Stanęło na tym, że WIG wydrukuje arkusze map bez fortyfikacji, a osobno przygotuje oleaty z fortyfikacjami, które będzie można nałożyć na arkusz i skopiować.W międzywojniu w sklepach powszechnie dostępne były mapy 1:100000, z wyłączeniem jednakże arkuszy obejmujących tereny poza granicami kraju - te miały klauzulę do użytku służbowego". Na mapach tych zaznaczano koszary i magazyny wojskowe, nie zaznaczano fortyfikacji. Mapy 1:25000 mogły nabywać tylko instytucje cywilne (np. kluby turystyczne, harcerstwo), z wyjątkiem specjalnie opracowanych, powszechnei dostępnych arkuszy turystycznych. Mam kopię arkusza próbnego mapy turystycznej Puszczy Kampinoskiej, obejmującego część fotyfikacji Przedmościa KAzuńskiego - na rewersie ma naniesione stemple, będące kolejnymi stopniami cenzury" - i ostateczną parafę płk. Zieleniewskiego Drukować!". Budynki wojskowe były na nich odwzorowane wiernie, zaś w miejscu nawet przestarzałych fortów widniały białe plamy. Rzecz nie dotyczy arkuszy wydawanych specjalnie dla rejonów umocnionych (Osowiec, Dęblin, Grudziądz, ale już nie Wilno - nie wiem, dlaczego), gdzie wszystko było podane jak na dłoni. Takie mapy oczywiście również nie były dostępne. Poza tym WIG drukował na przykład wycinkowe mapy 1:25000 fortyfikowanych aktualnie rejonów Polesia - ale też bez żadnych fortyfikacji.
Wilniuk Napisano 4 Listopad 2006 Autor Napisano 4 Listopad 2006 Dzięki sqh. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy spotkałeś sie może w CAW z jakims planem Wilna na którym byłby zaznaczony most strategiczny" kolejki wąskotorowej na Zakręcie. Na żadnym cywilnym planie miasta sprzed 1939 r. nie ma tego mostu.
kolekcj Napisano 4 Listopad 2006 Napisano 4 Listopad 2006 Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie uznania miasta Wilna i okolic za obszar warowny wymienia wyraźnie, że do obszaru warownego wchodzi linia kolejowa Turmonty-Wilno do przecięcia z drogą Wiln-Tawrya". Zupełnie nie znam się na topografi Wilna, ale jeśli był to most na tej trasie, to sprawa jest w jakimś stopniu jasna.
sqh Napisano 4 Listopad 2006 Napisano 4 Listopad 2006 Kolekcj - nie, Wilniukowi chodzi o coś innego - równolegle ze wznoszeniem budowli inżynieryjnych Obszaru Warownego Wilno łączono je sukcesywnie kolejką wąskotorową. Specjalnie dla niej (i w ogóle dla celów komunikacyjnych) wzniesiono most na Wilii. A w którym Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które cytujesz?Wilniuk - nie trzeba sięgać do CAW, wystarczy, że zajrzę do szuflady i wyjmę odpowiednią mapę :-) patrz obok --->W CAW jest natomiast plan gruntów Fw. Zatoka , wywłaszczonych pod budowę dojazdu do tego mostu na prawym brzegu (1 ha 9429 m2 wywłaszczone plus 2026 m2 sporne) - z 1930 roku.I przy okazji pytanie do Ciebie - jaka nazwa jest prawidłowa - ZakrĘt czy ZakrEt? Most na ZakrĘcie czy na ZakrEcie? A może obie są prawidłowe?
Wilniuk Napisano 4 Listopad 2006 Autor Napisano 4 Listopad 2006 sqh jeszcze raz wielkie dzięki. Miejscowość nazywała się Zakret(i ta nazwa byla używana dalej po włączeniu jej do Wilna) ale faktycznie na planie Wilna z 1937 r. widnieje nazwa Zakręt. Czy to tylko błąd czy też przemianowano Zakret na Zakręt postaram się ustalić
Wilniuk Napisano 4 Listopad 2006 Autor Napisano 4 Listopad 2006 sqh mam jescze jedną prośbę. Możesz coś bliżej napisać o tej mapie. Czy była ona ogólnie dostepna? I w dalszym ciągu niewiadomo, czemu mostu nie ma na żadnym planie miasta.
sqh Napisano 4 Listopad 2006 Napisano 4 Listopad 2006 Znaczy, to jest po prostu arkusz WIG 1:25000 z Wilnem i okolicami.Wygląda więc na to, jak rozumiem, że nie pokazywałem Ci tych map nigdy...? Może po prostu nie pytałeś nigdy, czy takowe posiadam... :-)
Wilniuk Napisano 4 Listopad 2006 Autor Napisano 4 Listopad 2006 Faktycznie o te mapy nigdy nie pytalem
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.