Jump to content

nosze polowe w WP IIRP


greg83pp

Recommended Posts

Witam !
Znalazłem dzisiaj w garażu u rodziny nosze polowe, z tego co się dowiedzialem przytaszczył je z pola mój pradziadek w 1918 roku, używali ich polscy żolnierze w mundurach i z białymi opaskami z czerwonym krzyżem :)), z tego co mi się udało ustalić nosze należaly do jakiegoś oddziału POW, chodzi tu o walki o Międzyrzec Podlaski w 11.1918 , stamtąd też pochodził mój pradziadek.
Szukam jakiś informacji o noszach używanych we wczesnym WP, lub zdjęć w internecie - materiał beż większych dziór, ale pewnie przez brud żadnych pieczątek itp. nie znalazłem, i chciałbym sobie dla pewności porównać.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Grzesiek
Link to comment
Share on other sites

Czołem

Na początek gratuluję znaleziska.

Jednak radzę odpuścić sobie szukanie materiałów o polskich noszach bo w 1918 roku to mogło byc cokolwiek z wyposażenia armii wszystkich stron walczących w pierwszej wojnie włącznie z Japonią. Czeka cię dużo pracy jeżeli chcesz zidentyfikować nosze. Chyba, że masz dużego farta. Ja osobiście zadowoliłbym się relacją dziadka. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że nie ma współczesnych materiałów dotyczących noszy w WP pre 1939.

!!!! Własnie coś mi przyszło do głowy:
Może cię uratować jakaś wczesna instrukcja techniczna dla medyków WP, ale to chyba jest jeszcze żadsze niż stare nosze :(
Link to comment
Share on other sites

Cześć!
Tak myślałem ,że będzie ciężko, kiedyś już szukałem info o sprzęcie sanitarnym w IIRP , i też mało wyszło.
Co do instrukcji do dobry pomysł - jak oczywiście gdzieś znajdę instrukcję :)
Dzięki i pozdrawiam
Grzesiek
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information