Skocz do zawartości

jak pozbyć się zielonego nalotu ze srebra??


rauszdelikt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. Mam kilka srebrnych monet dotkniętych tym problemem, przemyte odrobiną kwasku cytrynowego od ponad miesiąca leżą już w oliwce - wyglądają troszke lepiej. Czy istnieje możliwość pozbycia się tego zielonego nalotu, którym są pokryte?
Jakieś propozycje, wskazówki i inne możliwości rozwiązania problemu.

Pozdrawiam, Rausz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5% roztwór amoniaku lub 10% roztwór winianu sodowo amonowego, albo winianu potasowo amonowego. Do sreberek te roztwory są najlepsze. Ale moze daj fotkę nie kazdy zielony alot" na srebrze trzeba usówać, niektóre są wręcz porządane. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
A jeszcze jedno oliwki do sreberek nie polecam, moczenie w niej nic nie da, uważać należy z posrebrzanymi falsami z epoki( czasami są cenniejsze niż oryginały). Co do metod z tej stronki to hm... delikatnie mówiąc, bardzo kontrowersyjne. Wsadzać sreberko w kwas siarkowy lub fosforowy, mądre to ale jakoś inaczej"
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwas siarkowy, kwas fosforowy. Powinniśmy używać 30% roztworów tych kwasów przez około 15-30 minut. Nie powinno to wywołać ujemnych skutków dla samej monety."
Ja bym się bał na taki czas wsadzić monete szczególnie do tego pierwszego.
Ale Pan autor sugeruje testy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo próbowałem Argentum na 1/2 Srebrze Fryderyka. Leżał w lesie przy strumyku i od kontaktu z wodą był czorny jak diabeł - nie mogłem poznać co znalazłem i myśłem że stan jego jest krytyczny. Po włożeniu do tego płynu na baaarzdzo krótki czas okazało się, że jest fajny a pozostało parę miejsc do oczyszczenia, kt. jeszcze nie ruszyłem:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f532a48b16b81bca.html
Mam nadzieję, że to moczenie nie spowodowało szkód dla mego Prusa (?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać zniszczeń" :) ja w przypadku sreberek raczej używam słabego kwasku cytrynowego na gorąco przez kilka minut, ponoć dobrze na przemian używać kwasku i 10% roztworu winianu sodowo-potasowego( jeszcze nie sprawdziłem, ale winian już mam -potrzeba tylko sreberka)lub amoniaku z tym że amoniak powoduje czasami zmatowienie monety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
hehe to ja teraz dam przepis na tzw. Magiczna płytke. Otóż potrzebna jest nam aluminiowa płytka lub folia aluminiowa sól kuchenna i woda. wrzucamy płytke na dno wlewamy wode dosypujemy soli kuchennej i stawiamy w roztworze srebro które ma sie czyscic tylko koniecznie musi miec styk z asluminium. Hehe tanim kosztem mamy cudo po kilku minutach srebro sie błyszczy jak nowiutkie.
Na allegro chyba ktos splajtuje co sprzedaje taka magie heheh:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten czarny nalot na srebrze to najczesciej siarczek lub chlorek srebra. nalezy takze pamietac o tym aby srebrnych łyżeczek czy widelców nie stosować do konsumpcji jajek gdyz zawieraja siarke i beda one czerniec. Nie w spomne juz o puszczaniu bąków w obecnosci srebra równiez w tym gazie wystepuje siarkowodór który reaguje ze srebrem tworzac nalot na nim hehehe. ot i cała chemia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie