Skocz do zawartości

optyka do 75 mm


PATRON

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Chyba znajdziesz wszystko co trzeba w regulaminach i instrukcjach do armaty 75mm wz 97 - CBW ma ich kilka - zajrzyj na ich stronke i uzyj wyszukiwarki Polskich Regulaminow i Instrukcji Wojskowych.
Napisano
Przyrząd celowniczy składa się z:
-osnowy,
-mechanizmu odchyleniowego,
-przyrządu kątów położenia,
-poziomicy [prosta lub pochyła],
-kątomierza działowego.
Napisano

to może inaczej zadam pytanie ...
czy to co na zdjęciach to komplet czy czegoś brakuje ... oczywiście zdjęć pokrowców i futerało nie wrzucam, ale są.
1.

Napisano
To coś" o długości 76cm to po prostu ramie dalmierza. NIe wiem, czy ktoś z was kiedykolwiek miał w ręku aparat marki Fed, gdzie ustawienie ostrosci następowało poprzez nałożenie dwu obrazów - z obiektywu i pomocniczego przeziernika poprzez obrotowy pryzmat. Taka samą zasadę stosuje się w przypadku dalmierzy artyleryjskich. Mając ramię o stałej długości i znając kąt. o jaki trzeba obrócić lustro, aby obrazy się zgrały" za pomocą prostego ębenka" można otrzymać dość dokładny dla celów artylerii polowej pomiar odległości z dokładnościa rzędu 2-5m, co przy rozrzucie przechodzonej" armaty jest pomiarem baardzo dokładnym. Im dłuższe stałe" ramię dalmierza, tym dokładniejszy może być pomiar. Dla przykładu centrala artyleryjska okrętu HMS Hood miała ławę optyczną o rozstawie ponad 9m.
Napisano
no dobra Panowie ...to że kolberg to busola wz 30 to ja wiem , to że ta laga" to ramie dalmierza też ....ale ponawiam pytanie ...czego jeszcze brakuje w tym zestawie żeby mówić o komplecie wyposazenia optycznego do armaty 75 mm schneidera..., a tak nawiasem mówiąć to nie jestem do konca pewien że to że ramie ma 76 cm to jest takie normalne ...przecież stanardowo polskie" schneidery miały ramię dł 43 cm czy coś koło tego .

tomek sz - masz może ten rysunek w większej rozdzielczośći .....bo na tym to sie nie moge doczytac ...


PZDR PATRON

PS... widze DTH że jeszcze sie pojawiasz na forum ...to miło .
Napisano
No owszem, z rzadka ale sie odzywam.Mam zreszta wrazenie, ze sie ostatnio uspokoilo. Niestety, artyleria nie jest moja mocna strona, w dodatku nigdy nie spotkalem sie z kompletem optycznego sprzetu do Schneidera.
pozdrawiam rowniez.
Napisano
Czego brakuje? To zalezy of definicji sprzetow optycznych. W zasadzie do dziala 75mm wz 97 byly dwa - katomierz dzialowy i lornetka dzialonowego. Pozatym uzywano w malym zakresie celownikow panoramicznych wz (?)28 (gdzies to juz bylo na forum) i celownikow do armat ppanc wz 36. Pierwsze chyba zamiast przyzadu celowniczego drugie jako dodatek (ale tu zgaduje, wiec prosze mnie poprawic jezeli bajdurze).

Osnowa to oprawa przyrzadu celowniczego na ktorym osadzony jest mechanizm odchyleniowy i przyzad katow polozenia na stale (chyba) oraz osadzane sa katomierz dzialowy i poziomnica (prosta lub pochyla - fotka 1) w polozeniu bojowym. Wszystko to wyjasnia rysunek z regulaminu zalaczony przez Tomka Sz. Katomierz i poziomnica byly przewozone w polozeniu marszowym w torbie skorzanej na prawej wewnetrznej stronie tarczy.

To 'cos' (fotka 4 i 5) to prawie na pewniaka (fotka moglaby byc lepsza :( ) przedluznica z osadzonym na niej katomierzem dzialowym. Sluzyla do tego by umozliwic celowanie ponad tarcza. Byla przewozona w futerale po lewej wewnetrznej stronie tarczy stalej.

Dodatkowe przyzady to kwadrant (fotka 2) i przyzad oswietlajacy ktory skladal sie z 3 latarek, baterii i kabli do strzelania w nocy. Przyzad oswietlajacy jezdzil w metalowej skrzynce ktora transportowanao przymocowana do ogona jaszcza.

Byly jescze jakies wihajstry mechaniczne do celowania ale, wybaczcie, nie chce juz mi sie dzis grzebac :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie