Skocz do zawartości

Parcina-Szkoła.Szybowcowa-Grodziec


Hornet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!
Jestem w trakcie pisania historii Szkoły Szybowcowej w Grodżcu koło Będzina.Obejmuje ona okres od powstania szkoły
do okresu jej reaktywacji w dniu 22 lipca 1945 roku.O,ile
mam bogaty materiał zdjęciowy to mam braki w konkretnych osobach związanych z działałnością tej szkoły.Niestety pamięć ludzka jest zawodna i brak mi głównie imion pewnych osób jak i nazwiska komendanta szkoły w okresie okupacji.Jeżeli ktoś może pomóc mi ustalić te dane to bardzo proszę o kontakt na e-maila lub bezpośrednio na tym Forum.
Dzięki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 450
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ponieważ nadal nie ma odpowiedzi....proszę o pomoc osoby
ze Sosnowca,ktore mają jakiekolwiek materiały dotyczące działalności Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sosnowcu oraz jej
związków ze szkoleniem lotniczym po wojnie na terenie Grodżca
i organizowanych tam wojskowych kursów szybowcowych.(1945-50)
Kolejne pytanie dotyczy osoby p.Stanisława Meusa-wielkiego miłośnika lotnictwa i modelarstwa oraz jego związków ze szkołą
szybowcową w Grodżcu koło Będzina.Czy ktoś wie jaką funkcję tam pełnił po wojnie i jak długo trwała ta współpraca....
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWD-czy to małe cacko jest twą własnością lub masz do tej encyklopedii dostęp-nie ukrywam,że interesowałyby mnie skany z tego wydawnictwo tj.czy są tam plany lotnisk sportowych i ich wspólrzędne geogr.?Czy jest tam coś jeszcze o Kole Szybowcowym w Grodżcu lub czy coś o wzgórzu Parcina???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hornet: w innym źródle znalazłem jeszcze info, że Grodziec mógł prowadzić szkolenie do kategori B" szybowcowej. Innych informacji nie mam - nic więcej nie znalazłem. Nie wiem dlaczego W encyklopedii są niektóre lotniska, ale nie do wszystkich są rysunki i dane. A poza tym rysunki są bardzo małe i niezbyt czytelne. Jeśli szukasz danych lotnisk sportowych to lepiej poszukaj Informatora pilota sportowego" czy coś takiego. Tam są całkiem dobre rysunki lotnisk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RWD-niestety podczas przenosin Biblioteki GłównejPoradnik pilota sportowego" jak i inne pozycje ZAGINĘŁY......Nie mam dojścia-lug pozostaje biblioteka w Muzeum Lotnictwa Polskiego.Dzięki PONAWIAM WIĘC PROŚBĘ O INFORMACJE NA TEMAT POWOJENNYCH LOSÓW SZKOŁY SZYBOWCOWEJ W GRODŻCU KOŁO BĘDZINA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Hornet napisał:
Witam!!
Jestem w trakcie pisania historii Szkoły Szybowcowej w Grodżcu koło Będzina.Obejmuje ona okres od powstania szkoły
do okresu jej reaktywacji w dniu 22 lipca 1945 roku.O,ile
mam bogaty materiał zdjęciowy to mam braki w konkretnych osobach związanych z działałnością tej szkoły. Niestety pamięć ludzka jest zawodna i brak mi głównie imion pewnych osób jak i nazwiska komendanta szkoły w okresie okupacji.Jeżeli ktoś może pomóc mi ustalić te dane to bardzo proszę o kontakt na e-maila lub bezpośrednio na tym Forum.
Dzięki i pozdrawiam
-----------------------------------------------------------




Witam

Znam takie bóle nad tekstem, bo sam jestem świeżo po napisaniu większej rzeczy o przedwojennym szybownictwie i jego pilotach.

Napisz, kogo prosiłeś o pomoc i gdzie to od razu będzie widać, jaki jest Twój problem i u kogo jeszcze nie byłeś.

Do sierpnia 1939 r. Ministerstwo Komunikacji miało zarejstrowanych ponad 100 szybowisk. Grodziec lokował się w grupie ważniejszych, gdzie prowadzono szkolenie w sezonie czerwiec-sierpień. Ale mimo wszystko nie należał do „I ligi” szybowisk, gdyż nie miał statusu szkoły szybowcowej, a to jednak nie to samo. Sam jestem m.in. absolwentem szkoły szybowcowej, więc coś o tym wiem. :-)

Podaj nazwiska ludzi, których imion poszukujesz.

Pamiętaj, że II RP to światowa potęga szybowcowa nr 1 lub 2 (z okresowymi wahnięciami) i że prawie sto procent pilotów szybowcowych to albo efekt Przysposobienia Wojskowego Szybowcowego, tzw. PWSzyb, albo wręcz piloci wojskowi. I dlatego wiesz, co wspaniale pomaga w dopasowaniu nazwisk do imion pilotów szybowcowych? Rzecz poniższa:

Krzystek T. J., „Alfabetyczny wykaz imienny personelu Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie”, mps, Londyn 2002.


Mnie to bardzo pomogło.

Pozdrawiam :-)

G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!
Głównie chodzi mi o ustalenie imion instruktorów przedwojennych.Ustalone i potwierdzone mam nazwisko i imię przedwojennego komendanta szkoły tj.Stanisława Kwaśniaka.
Poszukuję imion instruktorów Imielińskiego i Habryki.Nazwiska te występują bez imion.Mam relacje pisemne od bezpośrednich
świadków zdarzeń w tym dozorców z okresu okupacji.Nie przytaczam nazwisk,ale chętnie poproszę o informacje w tym względzie.Poszukuję również związku Stanisława Meusa z szybowiskiem w Grodżcu.Narazie opieram się na relacjach
ustnych i sprawdzaniu ich wiarygodności-taka tam mozolna praca
Proszę o kontakt na mego e-maila erni18@o2.pl.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie