Skocz do zawartości

bunkry


Romo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Cześć
Jakie najczęściej bunkry,
lub schrony ,stosowano do obrony
mostów ,wiaduktów itp, i czy były
to obiekty małe czy też rozległe.
Napisano
czesc w zalerznoc od polozenia schrony do obrony czy obserwacj przepraw były stosowane przez niemców i austryjaków juz w pierszej wojnie typy były różne ale puzinie sie zmieniały tak na przykład mazurach czy wale pomorskim szukaj najlejej w opracowaniach lini umocnien i archiwalnych numerach fortecy pozdrawiam
Szaman
Napisano
Witam.Mosty były bronione przez obiekty różnej wielkości.Na przykład most zbudowany przez Niemców w Sieradzu broniony był z niedalekiego wzgórza na zachodnim brzegu przez kilka Ringstandów.W 1939 r w tym samym miejscu był polski most(potem wysadzony) broniony przez kilka schronów bojowych fortyfikacji polowej ( popularnie nazywany urban- obiekty są na wschodnim brzegu).Na Wale Pomorskim most w Starych Bielicach broniony był przez kilka małych,jednosektorowych obiektów do ognia czołowego.Most w Starym Osiecznie był broniony przez dwukondygnacyjny B-werk(most znajdował się tylko w sektorze ostrzału półkopuły)oraz jeden dodatkowy obiekt B1 do ognia czołowego z płytą 7P7. Na MRU mosty były bronione przez obiekty o odporności C zawierajace KM za płytą 10P7 oraz garaż na działo( często garaż jest oddzielnym obiektem,wtedy schron bojowy ma dwie płyty 10P7).Troche później przy kilku mostach dobudowano B-werki.Na Linii Odry też mostów bronią obiekty najczęściej z jedną izbą bojową.Jak więc widać raczej są to obiekty o niewielkiej sile ognia.Sprecyzuj o jaki rejon Ci chodzi. Pozdrawiam fortyfikatorów -Krzysiek Mrówka - Grzebiuszka"
Napisano
Witam!
Co się tyczy schronów broniących mostów lub przepraw przez Odre na Oderstellung to sa one tylko niewielkiej kubatury dlatego, że w latach których je stawiano a więc w pierwszej fazie umacniania pozycji 1928 - 1932 budowano tylko schrony bojowe(4 X 5 m), które miały dwa pomieszczenia: izbę bojową z niestandardowa płytą pancerną 2,8x1,9x0,1 m i śluze gazoszczelną.I to właśnie ten okres budowy był tym, w czasie którego zabezpieczano przeprawy lub miejsca, które można było łatwo pokonać. Ogólnie takie niewielkie wymiary schronów mają swoje plusy gdyż są trudniejsze do zlokalizowania a co za tym idzie do unieszkodliwienia.
Pozdrawiam
Marek
Napisano
Mieszkam w Brześciu Kujawskim. W okolicach Brześcia można spotkać dośc duże skupisko Tobruków. Dwa z nich, na drodze z Sokołowa do Kazania, broniły mostu na Zgłowiączce. Znajdują się one nie tuż przy moście ale na wzniesieniu w odległości ok.100m. Są one w bardzo dobrym stanie, a jeden z nich jest całkowicie odkopany. W pobliskim Lubrańcu dwa tobruki stoją w okolicy mostu kolejowego i drogowego, też na Zgłowiączce.
Dużo na temat bunkrów dowiedziałem się od mds@kki.pl. Jeśli mogę w czymś pomóc to proszę o kontakt. Sam też jestem chętnie usłyszę coś o tobrukach.
Napisano
Największy most obronny znajduje się niedaleko msc. Knybawa, 7 km na południe od Tczewa na Pomorzu. Na Mazurach w rejonie Giżycka znajdują się dwa szańce ziemne wzmocnione murowanymi schronami z 1868 roku na trasie tzw. Wschodniopruskiej Kolei Południowej; w Rucianem Nidzie znajdują sie dwie doskonale zachowane wieże karabinów maszynowych do obrony kolei i drogi Pisz- Mrągowo (3 i 4 kondygnacyjna, kolejna wieże 3 kondygnacyjna znajduje się nieco na północ w rejonie śluzy Guzianka)z 1905 r; w Mikołajkach na zachodnim przyczółku mostu kolejowego znajdują się dwa blockhausy z 1911 r., ale największe i najciekawsze obiekty znajdują się w Samborowie i Biesalu na trasie kolei Olsztyn- Ostróda- Toruń. Te obiekty wzniesione zostały w 1905 roku.
  • 2 years later...
  • 2 years later...
Napisano
Zainteresowal mnie temat I wojny o ile sie orientuje
jest to teren slawetnych potyczek Samsonowa , szukam opracowan dotyczacych bitew w okolicach wielkich jezior?
Napisano
Zainteresowal mnie temat I wojny o ile sie orientuje
jest to teren slawetnych potyczek Samsonowa , szukam opracowan dotyczacych bitew w okolicach wielkich jezior?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie