Skocz do zawartości

Pułtusk rok 1806....200 lat później


Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie nie wiem gdzie to powinno być: czy na Towarzyskie" czy na Miejsca warte odwiedzenia" ale pewnie nasi moderatorzy zrobią porządek jak narobię bałaganu ;)

PROJEKT PUŁTUSK 2006
1806 - 2006
200 rocznica bitwy o Pułtusk

Fundacja Imperium Historii, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Projekt Austerlitz zapraszają na największe widowisko batalistyczne 2006 roku w Europie rekonstrukcję wydarzeń z 1806 roku, które rozegrały się w Warszawie i pod Pułtuskiem.

Widowisko batalistyczne rozpocznie się 9 lipca o godzinie 12.00 w Pułtusku. Już od 6 lipca w Pułtusku można zwiedzać obiekty scenograficzne i obozy zakwaterowanych wojsk, a 8 lipca o godzinie 13.30 rozpocznie się w Warszawie defilada i ceremonia na Placu Zamkowym. Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.

Rekonstrukcja wydarzeń warszawskich - w sobotę 8 lipca, to przede wszystkim: defilada obrazująca symboliczne opuszczenie Warszawy przez okupacyjne wojska rosyjskie ustępujące pod naporem armii francuskiej. W tym samym dniu zostanie również otwarta w Teatrze Wielkim niezwykła wystawa Napoleon w Warszawie. Jest to imponujący zbiór napoleoników nigdy dotąd nie prezentowanych poza Rosją. Wystawa będzie dostępna dla publiczności w dniach 9-23 lipca 2006 r.

W niedzielę w Pułtusku pole walki z grudnia 1806 r. stanie się świadkiem bitwy, której scenariusz powstał w oparciu o bieg rzeczywistych wydarzeń. Odtworzony specjalnie na potrzeby widowiska fragment starego Pułtuska, efekty pirotechniczne (około 600 eksplozji), komentarz narratora, oraz muzyka stworzą niepowtarzalne widowisko. Przygotowana z wielkim rozmachem i pieczołowitością bitwa w bardzo atrakcyjny sposób przybliży widzom wydarzenia historyczne sprzed 200 lat. Po zakończeniu działań zbrojnych odbędzie się uroczysta defilada przed publicznością.

Liczby: w rekonstrukcji bitwy weźmie udział około 1500 członków napoleońskich grup rekonstrukcyjnych z 9 krajów: Polski, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii. Na polu bitwy zobaczymy 150 koni.


Jako pułtuski autochton zapraszam zwłaszcza na niedzielną bitwę na przedpolach Pułtuska. 200 lat temu też były zimowe roztopy ;)
Pozdrawiam.
Hubert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

Sprawa wygląda tak, obozy wojskowe są zamknięte dla publiczności, wczoraj byłem 7.07 na miejscu i nie można było ich zwiedzać !!! Nikt nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle będą dostępne dla publiki i kiedy !!!
Teren jest zaminowany z okazji bitwy niedzielnej, pilnują go młodzi chłopcy, porozstawiani co 100 m wzdłuż rozpiętej taśmy odgradzajacej.
Niestety jako pasjonat fotografii mogłem sobie tylko pomarzyć o zrobieniu paru fajnych fotek z manewrów wojsk, które miały odbywać się od 15-18.30. Do 16.30 nie się nie działo, a ponieważ przyjechałem z Wawy to się lekko wkurzyłem, zwinąłem i po półtorej godzinie oczekiwania na coś, zrobiłem odwrót. Słońce tym razem wygrało.
Trybuny w budowie, dla publiki mam nadzieję będą dostępne, choć nie wiem czy nie dla Vipów, bo specjalny parking na rynku w Pułtusku tylko tam dla nich właśnie powstanie.
Miejsca do obserwacji jest dużo i to na 3 poziomach (wał wiślany, droga, i teren przy taśmie).
Szykuje się niesamoiwta bitwa, Olszynka z racji zdecydowanie uboższej scenografii i liczebności wojsk ok. 200-300 osób odpada w przedbiegach. Będzie m.in. jedna z najlepszych grup historycznych świata 1-szy Pułk Szwoleżerów Gwardii z Wielkiej Brytanii. A poza tym, niemal wszystkie grupy epoki napoleońskiej i Królestwa z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam mojego przedmówcę, w paradzie w Warszawie uczestniczyły niemal wszystkie grupy epoki napoleońskiej i Królestwa, bardzo dużo grup przyjechało z zagranicy. Ale się można było napatrzeć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu odprawa u Wodza.
Extra impreza, napstrykałem ponad setkę fotek, a pewnie zrobiłbym drugie tyle, żeby nie baterie.
Myślę, że największe jednak widowisko będzie w Pułtusku podczas rekonstrukcji bitwy. Oby tylko tak nie prażyło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, widziałem. Super inscenizacja! Niestety słońce dało się we znaki uczestnikom i publiczności. Ciekawostka: widowisko podziwiał m.in. Daniel Olbrychski. Swoich zdjęć jeszcze nie mam, ale pare fotek jest w galerii na wp:
http://wiadomosci.wp.pl/gid,8385929,img,8385930,kat,,galeriazdjecie.html?G%5Bpage%5D=9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie