Jump to content
  • 0

Krzyż do identyfikacji nr2


banan20

Question

7 answers to this question

Recommended Posts

Witam, chciałbym przekazać parę uwag ogólnych na temat enkolpionów - co do konkrentego egzemplarza nie sposób się wypowiedzieć, ponieważ niestety nasi wschodni sąsiedzi masowo fałszują i podstarzają tego rodzaju zabytki sakralne!!!!!
Uwagi opieram na jedynym obrzernym opracowaniu tego tematu:
W. W. Necitailo, Catalogue of Christian Pectoral Artistic Religious Articles of the Kyivan Rus Period (Xth to XIIIth Centuries, Kiiv 2001.Praca jest oparta na badaniach egzemplarzy z muzeów kijowskich oraz kolekcji prywatnych.
Noszony na piersi symbol nowej wiary był niezbędny dla każdego chrześcijania. Ubożsi nosili,brązowe, żelazne lub drewniane krzyżyki, ludzie średnio zamożni enkolpiony brązowe, zaś elity- zdobione srebrne lub złote krzyże, ikony preznośne itd. Enkolpiony wytwarzano metoda odlewania, a kres ich produkcji przynosi najazd tatarski w 1240 roku. Co do liczebności enkolpionów autor wyraźnie zaznacza, że w książce jest to ilość niedoszacowana (badał tylko egzemplarze dostępne w kolekcjach prywatnych i muzeach i to tylko na Ukrainie, a nie np. u przypadkowych znalazców lub w kolekcjach zagranicznych). Wśród ponad 663 typów zabytków autor wyróżnił 115 typów enkolpionów, ich rzadkość określając stopniami od R1(1-2 egz.) do R8(75-100 egz.) lub R (ponad 100 znanych egz.). Po przeliczeniu, uwzględniając średnią liczebność w obrębie grupy rzadkości, daje to ok. 2960 znanych egzemplarzy. Są to więc zabytki średnio rzadkie, jednak zawsze, jak pisze autor, świadczące o duchowej spuściźnie narodu ukraińskiego".
Link to comment
Share on other sites

Łańcuch i dystynktorium Te znaki kanonickich uprawnień i godności niech ci stale przypominają, że kapłani Kościoła wszystkie swe obowiązki pełnią zastępczo - jako słudzy i narzędzia jedynego Kapłana i Króla, Jezusa Chrystusa."
Link to comment
Share on other sites

Odkrywca 2005r nr 2 Luty str. 28 . Enkolpion czyli Krzyż Pański. Enkopion skladającysię z dwóch otwieranych elementów , relikwiarz w kształcie krzyża tak skonstruowany aby mógł pomieścić wewnątrz drobne przedmioty ,[np.kawałek kości świętego].Nazwa wywodzi się z języka greckiego .W tłumaczeniu na język polski oznacza ; napierśnik''.Krzyże miały chronić ich posiadaczy przed zagrożeniem w konflikcie z wrogiem .W Polsce jest znane kilka enkolpionów.Pochodzą one między innymi z Przemyśla ,Czermna,Mczkowców ,Grudka nad Bugiem ,Małkowa ,Wołowa ,Trepczy ,Brodnicy i Sątoczna.Muzea posiadające tej klasy zabytki przy okazji organizowania wystaw szczycą się nimi jako jedynymi z najciekawszych w zbiorach .Przy okazji dokonania odkrycia tego rodzaju, traktowane jest ono jako archeologiczna sensacja . Więc banan20 chłopie chyba masz problem ,jeśli twoje znalezisko jest tym czym myślę że jest i zobaczyło go już grono odwiedzających tą strone wszendobylskich archeologów a tak zapewne jest,to będzie dym ,tak iak niedawno z pewnymi siekierkami .Pozdro...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information