Skocz do zawartości

Udział strażaków w obronie Warszawy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!
Ostatnio zainteresował mnie temat strażaków broniących Warszawy we wrześniu 1939r. Ma ktoś może jakies zdjęcia??? Chodzi mi głównie o to, czy mundury mieli strażackie, czy wojskowe, w co byli uzbrojeni itp. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem większość strażaków zawodowych opuściła Warszawę wraz ze sprzętem po słynnym apelu Umiastowskiego. Tak więc Warszawę gasili straż pożarna ochotnicza oraz strażacy z miejscowości podmiejskich. Ale to ciekawy temat, jak to możliwe. Powinni zostać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, polecam wycieczke do Muzeum Pożarnictwa w Warszawie, na ul. Chłodnej. Tam jest troche informacji o strazy pozarnej podczas II wojny. Ekspozycje to jedno, oprocz tego w archiwum maja troche materiałow. Trzba nawiazac mila rozmowe z pracownikami muzeum i napewno pomoga.

Troche zdjec, ale bardziej z lat okupacji i Powstania Warszawskiego jest w ksiazce Mercedes a sprawa polska". W ksiaze sa rowniez zestawienia pojazdow uzywanych w Warszawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSzięki za informacje.
Boruta - w książce Brzeziny - dzieje miasta" jest wzmanka, że brzezińscy strażacy we wrześniu 39r. bronili jako 38 sekcja straży Warszawy. 28 września 4 zostało zranionych granatem, w tym jeden śmiertelnie.
Pozdrawiam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie