Jump to content

Udział strażaków w obronie Warszawy


Recommended Posts

Witam!!!
Ostatnio zainteresował mnie temat strażaków broniących Warszawy we wrześniu 1939r. Ma ktoś może jakies zdjęcia??? Chodzi mi głównie o to, czy mundury mieli strażackie, czy wojskowe, w co byli uzbrojeni itp. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam!!!
Link to comment
Share on other sites

Z tego co słyszałem większość strażaków zawodowych opuściła Warszawę wraz ze sprzętem po słynnym apelu Umiastowskiego. Tak więc Warszawę gasili straż pożarna ochotnicza oraz strażacy z miejscowości podmiejskich. Ale to ciekawy temat, jak to możliwe. Powinni zostać.
Link to comment
Share on other sites

Grzesiek, polecam wycieczke do Muzeum Pożarnictwa w Warszawie, na ul. Chłodnej. Tam jest troche informacji o strazy pozarnej podczas II wojny. Ekspozycje to jedno, oprocz tego w archiwum maja troche materiałow. Trzba nawiazac mila rozmowe z pracownikami muzeum i napewno pomoga.

Troche zdjec, ale bardziej z lat okupacji i Powstania Warszawskiego jest w ksiazce Mercedes a sprawa polska". W ksiaze sa rowniez zestawienia pojazdow uzywanych w Warszawie.
Link to comment
Share on other sites

DSzięki za informacje.
Boruta - w książce Brzeziny - dzieje miasta" jest wzmanka, że brzezińscy strażacy we wrześniu 39r. bronili jako 38 sekcja straży Warszawy. 28 września 4 zostało zranionych granatem, w tym jeden śmiertelnie.
Pozdrawiam!!!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information