Skocz do zawartości

Namiary na bunkry w Dunkierce i okolicy


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem rok temu. W tej chwili nie pamiętam dokładnie nazw baterii ale:
0. Bateria Toda nie jest w okolicy Dunkierki, jeśli chodzi o tą z muzeum.
1. Raczej trzeba mieć samochód bo od Dunkierki do Bulogne jest z 90 km.
2. Umocnienia są w większości porzucone i dzikie bo stoją albo w wodzie albo w miejscach parku narodowego ptaków i bawołów wodno błotnych. Więc częściowo to nie są na równym piasku tylko w krzakach.
3. Można spokojnie spać w namiocie obok umocnień albo na plaży bo to pustkowie.
4. Poza Pais De Calais polecam: fabrykę V2 podziemny ogromne hale z muzeum filmami itp., wśrodku półwyspu z 40 km od Calais na południe, Fort Eben Emael w belgii trochę po drodze z Polski i Muzeum w Munster też trochwe po drodze, oraz pobojowiska Ypres i Belgii ogólnie.
5. POLECAM WYKRYWACZ, nikogo tam nie ma.

Bateria TOD jest na półwyspie Cap Giz Nez. Polecam oprócz 3 kazamat zwiedzanie całej okolicy, jeśli masz samochód. Na całym półwyspie jest dużo rożnych „bunkrów”, podstaw radarów itp. W baterii Toda jest muzeum gdzie się można napatrzeć na rożne wykopki i stosy MGiet.

Polecam też baterię po prawej stronie portu promowego Calaise obok jakiegoś amatorskiego boiska klubu sportowego. Wchodzi się przez dziurę w plocie za darmo oczywiście albo obchodzi boisko wkoło z prawej. 2 kazamaty na 380mm chyba, bardzo duże, można wejść do podziemi. budynek szpitalny tez można wejść do środka przez dziurę. Wkoło więcej obiektów małych i dużych ale zarośniętych bardzo.

Patrząc w stronę morza na prawo !!!! jakieś 600m jest ciekawa bateria z eksperymentalna ruchomą betonową kopułą. Aby dojść tam trzeba iść polna drogą wzdłuż morza po obu stronach sa jakieś domki letniskowe tak że na pozór wydaje się ze do baterii nie da się dojąć, Ale można znaleźć ścieżke zarośniętą. Na drodze chyba jakiś zakaz wiazdu ale mnie to nie wzruszyło Po drodze betonowe miny w małym strumyczku. Droga zaczyna się przed klubem sportowym i trzeb atak z kilometr jechać. Mijsce bardzo ciekawe!!!, na ziemi lufa z kawałkami podstawy sobie rdzewieje. Też polecam wykrywacz.

Dalej kilka km na wschód. różne ciekawostki na piasku. W najwyższym punkcie na zach od wjazdu do tunelu mały kaliber i schrony dla obsługi. Pomnik itp. ALE właśnie w tej okolicy NAJWIĘKSZA bateria chyba Lindeman się nazywa, taka jak na helu i w trondenes, tylko że w Trondenes (adolf canone) jest odkryta wieża a tu była zabetonowana. SUPER gigant, trochę trudno znaleśc. Poza tym jak wszędzie podstawy Mamutów i Wuizburgów. Dużo schronów jest z dala od morza na polach.

Pomiędzy Calaise i Dunkierka super miejsca, całkowite pustkowia, rozrywki na pisku. Z wykrywaczem można by nawet coś znaleźć bo wokół Calaise były walki..

Dalej na wschód są Dunes De Oye (chyba taka nazwa, blisko Dunkierki). Ciekawa przekrzywiona wieża betonowa jakiś kilometr od morza w miejscu piknikowym. Przy plaży mur przeciwpancerny i pojedyncze mniejsze baterie (może 150mm)

Dunkierka, fort napoleoński zmodernizowany przez Niemców, chyba 6 kazamat 150mm. Na plaży chodzili z wykrywaczami brodaci poszukiwacze. Można spać w forcie. Fort na wschodzie miasta. W mieście muzeum, co zostało z armii brytyjskiej.

W Bulogne tez bateria obok baterii, przerobione forty na baterie niemieckie i podstawy radarów. Ogólnie kto nie ma bunkra w ogródku ten syf. Wszedzie coś jest i nie jest zaśmiecone i zasikane i można wszystko sobi etam robić i ogladac.

Na zwiedzenie wszystkiego od Dunkierki po Bulogne trzeba 3 dni. 2 noclegi.

Bez mapki tak mi trudno opisac wszystko. Mm kilkadziesiąt zdjęc i mapkę 1:100.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z legalnościa to nie wiem. w normandii na plażach to się kręci dużo ludzi. np taka omaha ma z 8km długosci ale wzdłuż biegnie droga i stoją domki letniskowe, w zasadzie na najciekawszym miejscu bo pod klifem (ale klif nie jest taka klasyczna skałą tylko pogórkiem ziemnym i trawiastym z wierzchu). dobrym miejscem jest chyba las na wschodniej czesci plaży i tuz pod cmentarzem. sa tam krzaki i drzewa ale jest dużo ludzi w lecie, całe autokary weteranów i amerykanów.

reszta terenu to pola prywatne, małe poletka otoczone zywopłotami, raczej tez mógłby się ktos przyczepić, ale zywopłoty zasłaniaja idealnie wszystko. a nie sadze ze z francuzami a wszczególności normandczykami da się dogadac, podstawą jest perfekcyjny francuski a ni ejakies dukanie, a angielski to chyba by się skończył pogonieniem.

Jes tam oczywiscie dużo miejsc po bitwach w głębi ladu, na półwyspie szczególnie, bagniste i zarośnięte. mam książeczkę w której sa foto zardzewiałych wespów stojacych gdzieś w lesie. napewno normandia to jedno z lepszych miejsc na świecie do kopania. małe prywatne muzea pełne sa wykopków i zdjęc z wykopków.

jwsli chodzi o Pais De Calais to mało tam miejsc po bitwach z końca wojny (ale jest Dunkierka). Teren jest tak zaludniony jak plaża pomiędzy lubiatowem a łebą. teren podmokły raczej ale bym się nie przejmował zakazami, i uwaga pola minowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link do muzuem Mémorial du Souvenir - Operation Dynamo Museum - Dunkerque (z ciężkiego sprzętu brytyjska armata i francuska wieża czołgu) - link do wirtualnej wycieczki http://www.dynamo-dunkerque.com/virtual_tour/carte.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wasze info jest bezcenne!!!
ja bede przyjezdzal do francji rowniez z drugiej strony kanalu.
zwiedzilem wczesniej kilka bunkrów, starych fortow i muzeum w Calais i okolicy.
teraz pora na typowa bunkrowa wycieczke.

a. korbaczewski - dzieki za nazwe wiochy gdzie jest ta krzywa wieza obserwacyjna (albo dla dalmierza???), kumple kiedys tam byli; jakies 10 lat temu i nie pamietali nazwy.

wyladuje w dunkierce okolo 4 w sobote nad ranem i wracam w do anglii w poniedzialek poznym wieczorem.

fakt fort eben emael warty odwiedzenia!!! uruchomili jedna z podnoszacych sie kopul. podnsi sie i obraca teraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mietek,
mam prom z dover o godz. 02:00 nad ranem w sobote.
przejezdzam przez canterbury.

prom dover - Dunkerque = £59
jade samochodem.
powrot w poniedzialek promem z dunkierki o godz. 18:00 LT.
jak ci pasuje to wyslle ci zaraz moj numer na priva i sie zgadamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem umocnienia conajmniej w połowie nie stoją na piaseczku równym tylko wśród krzaków 100 500 metrów od wody, na podmokłych łąkach tak że czasem nie widac morza. i tak sobie myslę że w takim terenie napewno jakieś miny mogą byc skoro było ich tam z milion. Ja widzałem betonową mine leząca sobie w strumyczku na scieżce do miejsca gdzie jest ta eksperymentalna betonowa obracana kopuła.

Na cap Griz Nes bardzo polecam inne umocnienia, jest ciekawa bateria (same kazamaty chyba na 150mm) stoi blisko klifu na polu, otoczona jest drutem kolczxasym i pasa się tam krowy. słyupki sa oryginalne miejscami, ale np na omaha ktoś wymontował sobie ze 3 km takich słupków niemieckich i teraz sa drewniane. więc bateria składa się z 4 kazamat chyba, schronu może załogi, może na pociski, podstawy do radaru Mamut i bunkra kierowani aogniem. do tego na skraju klifi punkt obserwacyjny z kafelkami na podłodze. bateria ta jest jakieś 400 metrów na lewo od latarni tzn na zachód.

po południu mogę przesłać dokładne nazwy miejscowości bo mam wszystko na mapie w domu, ale nie zeskanuję bo nie mam gdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Route 39-45 pod taka nazwa szukaj muzeów, jedne sa ok inne słabe,

A group of museums and historic sites have joined together to offer you a special rate if you join their Association, and show your card on entry. These are:
1. Blockhaus bunker, Eperlecques: - bunker for assembling V2 rockets -Review
2. V3 Base Fortress, Mimoyecques
3. Second World War Museum, Ambleteuse
4. Atlantic Wall Museum - gun turret at Cap Gris-Nez
5. War Museum, Calais
+ others in Belgium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mialem jeszcze okazji na zwiedzanie fortów i okolic Portsmouth. zamierzam odwiedzic muzeum D-day w Portmouth w te wakacje.
Przeplywalem tylko obok HMS Victory" promem podczas wypadu na plaze normandii. wyglada na warte odwiedzin. Wiele starszych fortyfikacji w porcie i na okolicznych wysepkach.
W bovinngton natomiast maja tygrysa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oldenburg- bateria i szpital obok promu
czerwony szlak prowadzi do dzikiego miejsca z baterią w krzakach, eksperymentalna wiezą betonową i lufą w trawie
po prawej Waldham i krzywa wieża jadac dalej w prawo za rezerwatem ptaków na plaży bunkry i pare niewypałów na lewo od wieży na plazy wał p-panc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie