Skocz do zawartości
  • 0

 broń i amunicja


Gość mt

Pytanie

Od jakiej broni pochodzą polskie łuski sygnowane orzełkiem /skarżysko/ i niemieckie sygnowane \P\" i \S\" z gwiazdką? /najczęstsze trafienia/. Od mausera, mosina ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to amunicja typu 7,92x57 Mauser, orzelek na polskiej amunicji oznacza zakłady w Skarżysku, na niemickich P to Polte, zaś S* oznacza łuskę z mosiądzu oprócz tego znajdują się tam numer serii i rok produkcji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S* z gwiazdka oznacza luske wzmocniona uzywana do broni maszynowej.Wystepowala takze na luskach stalowych lakierowanych i stalowych platerowanych (S nie oznacza mosiadzu!!!wiadomosc dla kolegi melona)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 39 polska armia używała mosinów przerobionych na amunicję mauzera (wytwórnia ARMA LWÓW)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łuska stalowa lakierowana to \St\", stalowa lakierowana wzmocniona do broni maszynowej to \St+\" , stalowa lakierowana z jednym otworem zapałowym to \-St\", stalowa lakierowana wzmocniona z jednym otworem zapałowym to \-St+\", a łuski stalowe mosiądzowane to kombinacja cyfr rzymskich, litery i cyfry arabskiej np \VIIg1\"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polte to nazwa zakładów produkcyjnych w Magdeburgu sygnująca przez pewien okres swe wyroby literą \P\" oprócz niej występują także inne zakłady sygnowane literą \P\" za którą umieszczony jest numer zakładu np. \P131\"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma więcej pytań proponuje drogę korespondencji e-mailowej, chętnie wymienie się moją wiedzą jakakolwiek ona by nie była. e-mail: piotr.bochynski@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi naboju symbol \S*\" na łuskach amunicji niemieckiej naprawdę dotyczyły mosiądzu i oznaczał skład chyba 67% lub 72% miedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki melon, chyba się połapałem: S*-72% miedzi i pozostałe 28% cynku a samo S-67% miedzi jak w naszych ze Skarżyska /jesli takie z samym S istnieją, bo nie znalazłem tylko wyczytałem/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem świetny adres na temat kodów do niemieckiej amunicji ale gdzieś zapodziałem. Ale proponuje odwiedzić stronę home.thezone.net/~k98k/k98kframe.html i kliknąć na ikonę \7,92x57mm INFO\" myślę że to rozwieje pewne wątpliwości, chociaż nie wszystkie. Z tym \S\" może się mylę, nie mam pod ręką odpowiedniej literatury ale spotykałem się z łuskami o oznaczeniu \S67\" z okresy I WŚ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym na tej strone u góry są jeszcze ikony 7,92x57mm Cartridge | 7,92x57mm Markings | 7,92x57mm Identification . Życze przyjemniej lektury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiej broni pochodzą polskie łuski sygnowane orzełkiem /skarżysko/ i niemieckie sygnowane \P\" i \S\" z gwiazdką? /najczęstsze trafienia/. Od mausera, mosina ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie