Skocz do zawartości

Biswice k.Wroclawia


obert8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie z okolic Wroclawia czy wiecie cos na temat wioski Biswice dawniej Biswitze czy jakos tak okolice Pawlowic opowiadal mi znajomy ze bylo tam lotnisko niemieckie a sama wioska w czasie wojny byla zniszczona pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po wiosce nic nie zostało, spalili ją Rosjanie w czasie Festung Breslau. Na stan dzisiejszy zostały tylko po niej porośnięte trawą i drzewami gruzy, współczesne śmieci, a nieopodal są ogródki działkowe. Co do lotniska to jest ale nie w Bischwitz tylko na terenie poligonu WSO blisko stadniny koni. Miejsce oddalone od Bischwitz o jakieś 5-6 kilometrów- trudno mi określić.
Jeśli ktoś ma jakieś fotki tej wioski i je udostępni na forum będę bardzo wdzięczny. Jestem ciekaw jak wyglądała przed wizytą Rosjan. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdjęcie to te domniemane lotnisko wraz ze stadniną koni. Poligon znam jak własną kieszeń ale na te lotnisko z braku okazji się nie zapuszczałem. Zdjęcie obok prezentuje wioskę Bischwitz z lotu ptaka- to ten lasek po środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to jedyne lotnisko niemieckie w tym rejonie to Langenau czyli Cienin (pisał o nim Wojtek Stojak w majowym Odkrywcy", a komentarz do tego artykułu zamieścił Paweł Kukurowski w numerze czerwcowym).

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 4 różne Bischwitz":
- Biskupice Widawskie k/Ramieszowa i Pawłowic, tuż na NE od Wrocławia
- Biskupice Podgórne k/Pietrzykowic, tuż na SW od Wrocławia
- Biskupiec k/Wiązowa k/Strzelina
- Biskupice Oławskie, 16 km na ENE od Oławy

Mnie osobiście interesuje, czy w Biskupicach Widawskich k/Pawłowic widziano gdzieś betonowy unkierek" jak na załączonej fotografii?

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mysle ze chodzi o te 1 biskupice widawskie kolo ramieszowa i pawlowic a o lotnisko pytalem sie dlatego ze kolega ktory pochodzi z tamtych stron opowiadal mi ze zaraz po wojnie staly tam rozbite niemieckie samoloty i mnogo tego bylo szukal ktos w tamtych okolicach pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Biskupicach Widawskich koło Pawłowic nie ma takiego obiektu Beaviso. Lecz w pobliżu w lasku Sołtysowickim jest duży pruski bunkier oraz dwa mniejsze (troszeczkę podobne do tego co pokazałeś na zdjęciu) wraz z betonowymi okopami.
Również po prawej stronie ulicy Redyckiej jadąc na Polanowice stoi taki sam pruski bunkier do połowy rozwalony przez koparki firmy, która wykupiła ten teren. Tragedia rozegrała się parę lat temu i było na ten temat na forum.
Są jeszcze małe owalne betonowe schrony z otworami strzelniczymi rozsiane po całym poligonie WSO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełaj, liczyłem na Twoją odpowiedź, dzięki. Ten unkier" nie jest pruski - pochodzi z 1943. lub 1944. roku. Właśnie okolice Biskupic i Sołtysowic mogę podejrzewać o jego istnienie. Powiadasz, że są tam dwa podobne lecz mniejsze. Ten na mojej fotce nie jest duży, ma ze 4 metry szerokości i tylko 1.5 metra wysokości. Jest bardzo charakterystyczny, bo sześciokątny (tego na fotce nie widać). Fajnie byłoby, gdybyś mógł jego istnienie jednoznacznie potwierdzić lub zanegować.

pozdrowienia z Gdańska (mam za daleko do Wrocka...),
M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beaviso: w okolicy Sołtysowic,Biskupic Widawskich i na pobliskim poligonie nie ma żadnych tego typu budowli.A o bunkrach o których mówicie to jeden z nich sie znajduje na tzw. Lisiej Górze.A w pobliskim lasku znajdują sie okopy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leuthen wybacz moją ignorancję po prostu nie znam się na fortyfikacjach.
Szukałem na starych płytach zdjęć tych fortów i znalazłem, są autorstwa uczestnika tego forum o nicku POLI. Tak jak stwierdził Szogun11 nie jest to ten na zdjęciu Beaviso i z takim we Wrocku się nie spotkałem. Po prawej fort na Lisiej Górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełaj - ja też kiedyś na wszystko mówiłem unkry" więc spoko :-)
Obiekty jak ten przy Redyckiej czy na Lisiej Górze to pozostałości pierścieniowej Twierdzy Wrocław. W latach 1890-1914 wybudowano ok. 40 obiektów (schrony bierne, forty-punkty oporu piechoty, blokhauz artyleryjski oraz tzw. obiekty mobilizacyjne). Częściowo wykorzystano je podczas walk o Festung Breslau w 1945 r. (o co najmniej 2 toczyły się walki).

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obert8 tez miałem informacje o tych czterech niemieckich samolotach szukałem przez 2lata stały one przykryte niemieckom siatkom maskujacom do roku 47 kiedy to wojsko pocwiartkowało i wywiozło chyba na złom no ale miejsce znalazłem i miejscówka znajdowała sie poza obszarem lotniskai i to ładny kawałek było tam troche elementów z poszycia samolotów i jakis innych nie zidentyfikowanych elementów samolotowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beaviso, w sumie nie widziałem takiego bunkierka w Biskupicach, ale te wystające pręty ( śruby?) kojarzą mi się z resztkami jakiejś konstrukcji (niedokończonej?), która jest na terenie wsi, a wyglada trochę zbyt solidnie jak na wiejskie zabudowania, na mapie z 38 nic w tym miejscu nie ma.
Szukasz obiketu, który wygląda jak na tym zdjęciu, czy miejsca, w którym to zdjęcie zostało zrobione? Jesli to drugie, to niestety chyba nie ma czegoś takiego w Biskupicach.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Nie mówiłem, że musi być takie coś. Miałem tylko pewne przypuszczenia, które zweryfikowaliście negatywnie. A to już jest coś. Na tych prętach miał być faktycznie zamocowany radar. Dzięki za zaangażowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie