Jump to content

Prośba o pomoc.


Gewer

Recommended Posts

Witam zwracam sie do kolegów z prośbą czy ktoś wie gdzie można nabyć skany map bitwy tannenberskiej wiem ze kiedys była osoba w dziale ogłaszeń która sprzedawała mapy Tannenbergu i nietylko, lecz teraz jej nie widze.
I drugie moje pytanie choć wiem ze na nie raczej nie uzyskam odpowiedzi gdzie można znaleść carskie raporty z bitwy Tannenberskiej, lub w jakich tytułach ksiązkowych można coś znaleść na temat tej bitwy.

Pozdrawiam i zarazem dziękuje za pomoc.
Gewer
Link to comment
Share on other sites

W sierpniu br. przypada 80 rocznica bitwy pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, którš Niemcy nazwali drugš bitwš pod Tannenbergiem. W historii Niemiec była to ważna bitwa, majšca duży wpływ na dalszy przebieg I wojny ?wiatowej. Niemcy temu zwycięstwu nadali rangę symbolu, mitu niezwyciężono?ci armii niemieckiej, rewanżu żywiołu germańskiego nad słowiańskimi hordami. W literaturze niemieckiej bitwa ta została szczegółowo i wszechstronnie opisana. Niemcy dosyć dobrze znajš to wydarzenie, natomiast przeciętny mieszkaniec Warmii i Mazur jest raczej słabo zorientowany w tym temacie. Należy pamiętać o tragicznej sytuacji ludno?ci polskiej bezwolnie wcišgniętej w krwawe rozgrywki pomiędzy carskš Rosjš i kajzerowskimi Niemcami. Polacy brali udział w tych zmaganiach i ponie?li ogromne ofiary, raz jako mieszkańcy ziem będšcych głównym teatrem działań wojennych, drugi raz jako żołnierze armii rosyjskiej. Jest to więc w pewnym sensie i polska bitwa, chociaż Polacy nie grali w niej ról pierwszoplanowych, a jedynie - statystów.
Link to comment
Share on other sites

Do czytania:
1) Dennise E. Showalter, Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów
2) Piotr Szlanta, Tannenberg 1914 [seria: Historyczne bitwy]
3) Wiesław B. Łach, Działania wojenne w Prusach Wschodnich w pierwszej wojnie światowej, [w:] Wojny w Prusach, Olsztyn 2004, s. 159-206 [tam 2 mapki].

Z publikacji niemieckojęzycznych na pewno warto sięgnąć po:
a) Hermann von Francois, Marneschlacht und Tannenberg, Berlin 1920 [autor dowodził I korpusem biorącym udział w bitwie]
b) H. Busse, Aus der belegarten Feste Boyen, Berlin 1919 [publikacja komendanta twierzy Boyen w Giżycku]


Rosyjskie dokumenty nt. rzeczonej bitwy znajdują się zapewne w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowo-Historycznym w Moskwie (są tam m.in. dokumenty dotyczące działań strony rosyjskiej podczas bitwy pod Gorlicami w maju 1915 r.).


Pozdrawiam
Leuthen
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information