Jump to content

Bezstratne czyszczenie srebra !!!


QB@

Recommended Posts

Pokazał mi to śp. dziadek, do szklanego słoja (lub plastykowego naczynia) wsypujemy sól kuchenną i ciepłą wodę aby powstał roztwór nienasycony.
Gdy sól się rozpuści dajemy na spód naczynia aluminiową folię. Potem przedmiot ze srebra (przeznaczony do czyszczenia)trzeba wymyć wodą z detergentem aby pozbyć się tłuszczu który może uniemożliwić czyszczenie. Potem przedmiot wkładamy do naczyni z roztworem i folią i pozostawiamy na kilka godzin. Po wyjęciu przedmiot jest wycztyszczony a na folii pozostaje ciemny nalot. PZDR QB@
Link to comment
Share on other sites

Równie skuteczne są aluminiowe opiłki. Aktualnie folie aluminiowe są często powlekane (dzięki temu są mocniejsze) i trzeba je przetrzeć papierkiem wodnym :-) Jeszcze coś - w telezakupach kiedyś też sprzedawali taką czarodziejską płytkę :)))
Link to comment
Share on other sites

W procesie czyszczenia srebra zachodzi reakcja redox (redukcji i utleniania). Srebro z postaci zanieczyszczeń (siarczki, tlenki) przechodzi do postaci metalicznej. Aluminium natomiast, jako aktywniejsze chemicznie przechodzi z postaci metalicznej do postaci związków (takich w jakich było srebro). Aby reakcja była możliwa oba metale muszą być zanużone w elektrolicie, którym w tym przypadku jest wodny roztwór dobrze zdysocjowanej soli (gdyż jest to sól mocnego kwasu i mocnej zasady).
Przedstawiona tutaj metoda jest metodą skuteczną i bezstratną. Nie ma żadnych strat masy srebra, nie trzeba mozolnie polerować srebrnych powierzchni. Wystarczy tylko poczekać, aż matka chemia zrobi wszystko za nas.
Link to comment
Share on other sites

no nie do końca tak jest :) srebro oczyszczone tą metodą niekoniecznie będzie błyszczące - a to dlatego że warstwy korozyjne naruszają powierzchnie nierównomiernie, a każde polerowanie powoduje straty materiału"
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information