Jump to content

Jak to było z tym początkiem II wojny??


kitolif

Recommended Posts

We wszystkich podręcznikach jest napisane, że pierwsze strzały padły o 4:45 z pancernika Schleswig-Holstein". Tymczasem w kilku źródłach m.in Tajemnice Świata" jest napisane:
O godzinie 4.15 pancerniak (pociąg pancerny) znalazł się w Szymankowie. Przerażony i bezradny Alfons Runowski, dyżurny ruchu, zdążył tylko wystrzelić czerwoną rakietę ostrzegawczą. Zaraz potem padł skoszony salwą z karabinu hitlerowskiego bojówkarza."

W którą wersję mam wierzyć??


pozdro
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj na światło dzienne wychodzi coraz więcej faktów, a historia zapisana w podrecznikach dla szkół nie zawsze jest w 100% autentyczna. Jednym z wczesniejszych przejawów napadu Niemiec na Polskę było zbombardowanie albo wysadzenie mostu w Tczewie, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte.

pozdrawiam Gufer:)
Link to comment
Share on other sites

Witam

Rozpoczęcie ostrzału przez niemiecki pancernik to raczej symboliczna godzina ataku na Polskę.
Bój pod Mokrą zaczął się nieco po 4, ale już ok. 3.30 Niemcy przeszli przez Liswartę i ostrzelali się z żołnierzami Obrony Narodowej.
Przed ostrzałem Westerplatte Niemcy zdążyli również zbombardować jeszcze Wieluń.

Pozdrawiam, MAB
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście jak zwykle nikt nie pamięta, że na stację w Chojnicach również wparował pociąg pancerny i narobił szumu. Ciągle tylko to Westerplatte i Wielunie. Jak widać skrycie przed 4.45 atakowano także i inne posterunki i to o bardzo strategicznym znaczeniu. Notabene jakby ktos był niezorientowany w tym wypadku to nasze chłopaki wysadziły pociag razem z wiaduktem i nakosiły szkopów aż miło, ale o tym oczywiście w podręcznkach nie napiszą, a szkoda.

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

4:38 nad Wieluń nadleciały samoloty z I Dywizjonu 76. Pułku Bombowców Nurkujących imienia Immelmanna pod dowództwem kapitana Waltera Siegela. Pierwszym celem nalotu stał się wieluński szpital, a jednym z lotników biorących udział w bombardowaniu był uczeń wieluńskiego gimnazjum Horst Scholle...
Link to comment
Share on other sites

Oooo... widzę, że kolega Wars sprawdza naszą wiedzę historyczną?

Majstergrzech - Tak, były i Chojnice, ale skoro wszyscy ciągle mówią o „Westerplatte i Wieluniu” to czemu Ty nie wspomnisz o Tczewie (4.30).

Tak naprawdę pewne jest jedno - wojna zaczęła się w Polsce :)
Link to comment
Share on other sites

o Horscie Sholle:
1 września 1939 roku o godz. 4.25 rano I dywizjon 76 pułku bombowców nurkowych imienia Immelmanna hitlerowskiej Luftwaffe, pod dowództwem kapitana Waltera Siegela rozpoczął pierwsze bombardowania II wojny światowej.

Pierwszym celem tych nalotów był wieluński szpital, a jednym z lotników biorących udział w bombardowaniu, sprawującym w eskadrze funkcje rozprowadzającego, był dawny uczeń wieluńskiego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, Horst Scholle.

Horst Scholle został przyjęty do klasy IV Gimnazjum z początkiem roku szkolnego 1938/39. Na święta wielkanocne 1939 roku pojechał do "rodziny do Łodzi, już nie wrócił do szkoły. Jak się okazało, był agentem sławnej V kolumny, a jego pobyt w Wieluniu miał na celu rozpoznanie miasta i jego zasobów. Ponownie "odwiedził Wieluń w listopadzie 1939 r., oglądając skutki wrześniowego nalotu."

http://adamus.fm.interia.pl/niedziel/2_ws.htm
Link to comment
Share on other sites

incydentów nadgranicznych było mnóstwo np.

około godz 1.00 nie opodal wsi Zelgniewo, oddalonej wówczas 8 km od granicy państowej,wybuchł pocisk artyleryjski.Strzał armatni oddany został z terenu Niemiec.Po tym fakcie rozpoczęto ostrzeliwanie z broni mszynowej przygranicznej wsi Jeziorki, leżącej 6 km na zachód od Śmiłowa.",

Około godziny 4.00 zdołano ustalić,że leżącą nad Gwdą wieś Byszki zajął patol Wehrmachtu."

cytaty z książki Poznań we Wrześniu 1939"
Z. Szymankiewicza


pozdro.
TATA-poz
Link to comment
Share on other sites

A czy koledzy macie jakieś informacje kto był pierwszą ofiarą śmiertelna (chodzi o wojskowego po naszej stronie)w czasie kampani wrześniowej ?.
Bede zobowiązany za wszelkie informacje .Pozdrawiam !!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, 1 września dwie mi­nuty po piątej (czyli o 4.02 czasu polskiego), 29 „stukasów” wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth (obecnie Ligota Dolna), pomiędzy Wrocławiem a Opolem i o godz. 4.35 miejscowego czasu, pojawiło się nad Wieluniem.
http://www.historiawielunia.uni.lodz.pl/1wrzesnia2.html

Niestety, nic więcej o Schollu nie potrafię powiedzieć. Informacje o nim są wymowne, ale zdawkowe. Chętnie przeczytałbym więcej o tym judaszu.
Link to comment
Share on other sites

W wielu miejscach walki zaczęły się 1.09.1939 r. przed 4.45. Kilka z nich już wymieniono wyżej. Od siebie dodam, że o 4.00 jedna z kompanii niemieckiej 8 DP (VIII KA, 14.Armia) przekroczyła na Śląsku polską granicę i obsadziła drogę, która miała się poruszać w głąb Polski część dywizji.

Pozdrawiam
Leuthen

PS Nalot na Wieluń zaczął się o 4.40 (zob. raport z nalotu dywizjonu Stukasów dowodzonego przez Siegla).
PS 2 Wojna japońsko-chińska wybuchła w 1937 r.
PS 3 Jeśli szukalibyśmy pierwszego frontu" drugiej wojny światowej, to równie dobrze mogłaby to być Abisynia, Hiszpania bądź Albania.
Link to comment
Share on other sites

dlaczego pierwszą ofiarą niemieckiego nalotu w tej wojnie stał się akurat Wieluń?"
Pevnost, historycy nie znają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W opublikowanym w 1999 r. w Tygodniku Powszechnym" artykule podawano jako przyczynę m.in. chęć przetestowania nowych bombowców Ju-87B.

Pozdrawiam
Leuthen
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information