Skocz do zawartości

Wyposażenie osobiste żołnierza 1920 rok


krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zaczęliśmy dyskutować o organizacji piechoty w 1920, ja chciałbym podnieść temat wyposażenia indywidualnego żołnierza. Napiszę to co mam z regulaminu i poproszę o komentarz, ew. uzupełnienia.

W skład pełnego rynsztunku bojowego wchodzą:
hełm stalowy,
karabin,
bagnet,
ładownice,
2 worki, w każdym po cztery granaty ręczne trzonkowe i większa ilość granatów owalnych. Wroki są przewieszone przez szyję, końce zawiązane taśmą na plecach,
w każdym worku cztery próżne worki na piasek, duży sprzęt saperski z trzonkmi średniej dłgości, przymocowany do pasa trzonem do góry;
maska gazowa w puszce;
chlebak i manierka.
Można także zarządzić, żeby żołnierze zamiast tornistrów wzęli ze sobą tylko płaszcze, płótna namiotowe i menażki przymocowane na plecach taśmą od chlebaka.
Osobno należy zarządzić zabranie nożyc do drutu, pistoletów świetlnych i białych chust (znaki dla lotników)."

Ale to jest ekwipunek bojowy, czy było coś jeszcze? Na zdrowy rozum powinien być tornister, koc i płaszcz.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat, który zaproponowałeś jest bardzo ciężki ze względu na różnorodność występującego w WP oporządzenia i umundurowania (ja siedzę nad nim już kilka miesięcy).
Nie każdy żołnierz posiadał elementy, które wymieniłeś (po prostu ich brakowało).

Pzdr., MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich możliwych - regulaminu (o którym już wspomniałeś w innym temacie), wspomnień dostępnych np. na necie i w książce m.in. sławetnym Wieleckim i kilkoma innymi pozycjami.
Ale w szczególności na zdjęciach.
Pozatym musiałem się siłą rzeczy poduczyć również I wojny :)

Pzdr., Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiluje temat rozgryzc od paru lat, a wniosek jest taki ze bylo uzywane co sie dalo dorwac, glownie demobil po ww1.
Poczytaj tez np Pilsudskiego (nie pamietam tytulu, chyba ktorys z dziennikow), tam jest opisane jak wizytowal wojsko, to zas bylo w polowie bose.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie