Skocz do zawartości

24.06 Piknik Historyczny Fort Czerniakowski - data ostateczna


Campus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
oj kusmier możesz wrogów sobie narobić ;-)
Wszystkie 3 grupy są porządne.

w N44 spadochroniarze obecnie stanowią mniejszość myslę że będzie do 10 osób piechoty i rangersów +(2-3 AB)
101AB około 10 AB
no i 1ID - 5-6 piechociarzy.

Czyli większość będzie z piechoty ;-) Niewielka ale zawsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Wydaje mi się, że nie ma co peszyć trzech GRH i nie ma co robić zamieszania wokół takiej czy siakiej poprawności historycznej tego, co pokażą trzy amerykańskie GRH podczas tej warszawskiej rekonstrukcji, bo tu trzeba sobie spojrzeć na mapę rozsiania desantu amerykańskiego po całej Normandii oraz na historyczne fotografie. Przecież ten desant „udał się” fuksem, a nie dzięki jakimś alianckim talentom dowódczym lub sprawności sił desantujących. Nie ma takich przekładańców towarzyskich, jakich nie dałoby się zrobić z dywizji piechoty i spadochroniarzy, skoro ci ostatni przez ponad dwa tygodnie włóczyli się po Normandii w poszukiwaniu większych zgrupowań swoich pułków.

Proszę – wystarczy spojrzeć na dwa zdjęcia z desantu w Normandii, główne i zbliżenie. Skąd prosty marynarz-doker z obsługi jednostki desantowej LCT miały tak deficytowy i unikatowy hełm, jak M2 po spadochroniarzu z kompanii dowodzenia 506. pułku piechoty spadochronowej? Mógł go mieć tylko po rannym lub zabitym pechowcu, którego wyrzucono na plażę lub wydmy. Nie mógł go mieć po rannym przywiezionym z głębi lądu do transportu do Wielkiej Brytanii, bo nie przywieziono by go w hełmie.

I już widać, że nie tylko ludzie sierż. Goodgala ze 101. DPD znaleźli się na plażach, ale także inni spadochroniarze.


Pozdrawiam :-)

G. Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Panzer IV to atrapa z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, skądinad robiąca wrazenie (nie chce tu rozpoczynac dyskusji na ile zgodna z oryginałem)
2. (do Campusa); czy jest juz scenariusz? Jesli Omaha, to nalezaloby sie prawidlowo poobszywac a niektorzy nas (mysle o piechocie) odtwarzaja jednostki, ktore nie braly udzialu w pierwszym rzucie inwazyjnym, stad pytanie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups,zapomnialem sie przedstawic na poczatek:
Bartek Luz" GRH 101 AB sie klania:)
To zdjecie dla wszystkich ktorzy widza plaze na czerniakowie:
http://img63.imageshack.us/my.php?image=dscn39947ud.jpg

Mi to plazy ani niczego podobnego nie przypomina:)
Zajmuje sie scenariuszem ze strony US
tel do mnie 507869853
lub mail winters101@gazeta.pl
Zalozenia scenariusza mniej wiecej sa,proponuje spotkanie dla chetnych bioroacych udzial:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kusmier":
Bartek, bardzo prosze odezwij sie do mnie, jako osoba zajmujaca sie scenariuszem ze strony US - bo na razie nie znamy naszej roli w calym przedsiewzieciu (chodzi zarowno o piechote jak i airborne ze strony Normandii 44).
Jesli ma byc jakies spotkanie organizacyjne, to rowniez prosze o info (termin, miejsce)!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Fort, nie forty.

Masz Kutno dojazd idealny. Autobus 522. Wysiadasz na Centralnym, idziesz 500 metrów za Pałac Kulutury w stronę Marszałkowskiej i na tej ulicy, obok stacji metra Centrum masz przystanek 522. Jedziesz jak na Wilanów. Wysiadasz tuż obok fortu, przy pętli autobusowej 189.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ewentualny udział kogokolwiek z naszej GRH, to proszę się zwrócić do osoby kompetentnej (wiadomo o kogo chodzi). Ja taką nie jestem.

Choć…

…ja też będę walczył 24tego! Tylko, że na UW uzbrojony w indeks i w wiedzę z zakresu prawa administracyjnego… Moja walka będzie pewnie o wiele bardziej dramatyczna niż Wasza… ja tam będę walczył o życie:/ !! To dopiero będą wrażenia :D :D :D

Kutno – autobusy spod centralniaka to najlepiej 131 (ma zajezdnię tuż obok dworca) a kończy trasę dokładnie koło fortu na Sadybie. Nie ma sposobu byś zabłądził.

Pozdrawiam i udanej inscenizacji,
STEGE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POLSMOL NAPISAŁ:

Grzegorz Czwartosz
A może ten marynarz kupił hełm za paczkę fajek? ;-)
-----------------------------------------------------------



Ach, dowcipniś, dowcipniś :-)

Niemożliwe. :-)

Nie ma punktów styku marynarza z takim hełmem. Mógłby go sobie kupić w wersji bez malunku co najwyżej w czasie transportu morskiego 101. DPD z USA do Wielkiej Brytanii. Ale wtedy miałby hełm bez karcianego symbolu, a o tym, co ma 6 czerwca 1944 r. namalowane na hełmie kompania dowodzenia 506th PIR to marynarz nic nie może wiedzieć. Poza tym spadochroniarz musiałby zwariować, żeby taki deficytowy hełm sprzedawać. Drugiego już nie dostałby i musiałby ubłagać techników spadochronowych, żeby mu zrobili jakieś coś a la hełm spadochroniarski, albo skakać w zwykłym piechociarskim M1, który dużo łatwiej gubi się w powietrzu.

Dla świętego spokoju trzech amerykańskich GRH w planowanym pokazie warto spojrzeć jeszcze na tę fotografię z normandzkiego klifu 6 czerwca 1944 r. Tutaj zszokowany żołnierz 29. DP bez sensu przyciska do piersi wrak spadochroniarskiego karabinku M1A1. Również w tym przypadku, rankiem 6 czerwca, żołnierz taki nie mógłby wejść w posiadanie reglamentowanego karabinku, zarezerwowanego wyłącznie dla spadochroniarzy, w sposób inny, jak pozyskanie go po rannym lub zabitym spadochroniarzu.

Dlatego nie krytykować trzech amerykańskich GRH za pokazanie spadochroniarzy na plaży. Z powodzeniem mogą pokazywać spadochroniarskich nieszczęśników opuszczających samoloty albo awaryjnie, albo przez pomyłkę nawigacyjną.


Pozdrowienia

:-) :-) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu,ciekawe jak zawsze fotki potwierdzajace twoje slowa:)
Tylko musisz wiedziec ze koncepcja rekonstrukcji Plazy Omaha"
jest od dawna nieaktualna,jest potwierdzony,zaakceptowany calkiem nowy scenariusz:)

Mam nadzieje ze nas odwiedzisz-Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizja lokalna sprzed tygodnia to potwierdziła. Plaża" jest w calosci porośnięta trawą a kanał La Manche vel Atlantyk - zarosniety trzciną. Po drugiej stronie kanału widać nieuzbrojonym okiem willę-klocek z epoki wczesnego Gierka. Byłaby to obelga dla plazy Omaha.
Aktualny scenariusz to D-Day plus x-dni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie