Skocz do zawartości

Odznaka grenadierska


dzava

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że w Wojsku Polskim II RP najlepszym żołnierzom w grenadierce tj. walce granatem przyznawane były Odznaki grenadierskie. Wiem, że noszona były na prawej stronie munduru na równi z POS, Odznaką Strzelecką itp. Czy ktoś zna w jakim okresie były przyznawane, w oparciu o jakie przepisy, rozkazy lub regulaminy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam.

Zbiór Pytań i Odpowiedzi

skypt na prawach rękopisu

Kraków 1931-1932

20 Pułk Piechoty Ziemi Krakowskiej

Walka granatem

.... 27. Kiedy żołnierz otrzymuje odznakę grenadjerską i gdzie ją nosi?
Odznakę grenadjerską otzymuje żołnierz po przeprowadzeniu klasyfikacji, jaka ma na celu sprawdzenie wyników wyszkolenia, a następnie budzenia współzawodnictwa między żołnierzami a przez to zachęcenie do doskonalenia się.

Odznakę nosi żołnierz na wysokości 1-go guzika kurtki, na środku, między guzikiem a wszyciem rękawa, na prawej piersi. Przy oporządzniu polowem można jej nie nosić.

Dwukrotne przyznanie odznaki grenadjerskiej upoważnia właściciela do noszenia jej przy ubiorze cywilnym i nosi ją wtedy w dziurce prawej klapy marynarki.


Pisownia zachowana org. Niestety, nic na temat przepisów itp. To skypt do nauki :)) Mam nadzieję że coś nowego podałem.

Pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
POS ustanowiona przez Radę Ministrów, dopuszczona w WP - Dz. Rozk. MSWojsk. 1932 nr 23 - trzy klasy: złota, srebrna, brązowa; za dodatnie wyniki w określonej próbie sprawności fizycznej, przyznawana na 2 lata, po których należało odbyć kolejna próbę sprawności, w wojsku często noszona wbrew przepisowi - nakazywano: na środku prawej piersi, na wysokości pierwszego guzika zapięcia - na pasku naramiennym do pasa głównego;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie