Skocz do zawartości

Znawca potrzebny od zaraz!!


Rekomendowane odpowiedzi

witam czy nie ma ktoś z was informacji o tym jak dokładniej przebiegał fronnt niedaleko wisły dokłądnie w mietlu koło stopnicy!>?? w stopnicy wiem ze działała partyzantka i gdy mój tata był młłoody znaleziono duż ilosć partyzanckiej broni..a u mnie za domem z tego co znalazłem w internecie i co opowiadali mi sarsi ludzie rozciagał się front niemiecko rosyjski. czy ma ktoś informacje na temat frontu w tamtych okolicach??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tylko po drugiej stronie. Na rzece Breń do początku stycznia u ciebie był do przodu tak z trzy miesiące.
Dzięki temu ocalały miejscowości po prawej stronie.
Niemcy się wycofali bez walk na drugiej linii okopów, front nie został przełamany, tylko nocą 7 na 8 stycznia pozycie zostały opuszczone. Przy okazji znam
miejsce przeprawy na lewą stronę ale nie szukałem z różnych
przyczyn. Piszę tak na marginesie po sąsiedzku przez Wisłę jak masz informację o brzegu prawym to napisz. Pzd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko ja na wiosne ruszam na łowy bo u nie za domem był front właśnie ten sam któey poszedł potem na berlin! u mnie stacjonowali niemcy mówisz ze nie było walk?? znalazłe tylko pare lotek od moździerza ruskiego i pełno łusek od m42 mp40 i mausera! jest tego pełno ale niestety zima i niemoge kopać :( moja babcia była na drugiej stronie wisły mieszkała tam!! pojade do niej i zapyta jjak mi cos oowie to napisze! pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o stronie mojej. Walki były na pierwszej linii okopów tylko front nie został przełamany jakoś
armii czerwonej się nie spieszyło skoro po twojej stronie byli już daleko, a po mojej niemcy zostawali w kotle,
Na linii rzeki Breń walki były ciężkie, w okolicy ujścia
co najmniej rozwalonych kilka czołgów. Umocnienia w obwałowaniach. Relacja kolegi takiego jednego co poszedł
zaraz po wycofaniu się niemców a sowieci jeszcze o nie nadeszli, odważny był nawet do czołgów zaglądał, straszne
widoki, kolega nie poszedł bo się normalnie bał, ale relację powtórzył nie wiem czy prawdziwą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój wujek był saperem i budował mosty na wiśle jak rosjanie si ęprzeprawiali! słyszałem ze jeden czołg t34 wpadł do wody z całą załogą dowódca wyskoczył do wody pierwszy zanim wpadł cały czołg niestet czołg wpadł a niego..... mój wujek zginątam bo gdy się mył drugi kolega go popchną i wpadł do wody zaplątał noge w korzenie i juz nie wypłynąmam informace ze u mnie zgineło dużo rosjan bo niemcy mieli duze umocnienia! a gdy sie wycofywali zaminowali front na całej lini do tej pory znajduje zapaliniki! jeden z okopów betownowy został rzywalony ścianą o bali się tam wejsc bo teren był podminowany! a jak kopali rów u mojego sąsiada to znaleźli pełno czaczek same ruskie!! bo było przy nich troche nieśmiertelników ciekawie tam było na wiosne ide szuka tego wszystkiego pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Front przebiegał na linii Szczucin , Mietel , Białoborze , Dziesławice . W sierpniu 1944 były toczone ciężkie walki o Stopnicę , którą Niemcy odbili* i utrzymywali do stycznia 1945 , kiedy to ruszyła wielka ofensywa sowiecka w ramach operacji wiślańsko-odrzańśkiej .
Ogólnie teren bardzo ciekawy do poszukiwań.
*kontruderzenie wyszło spod Nowego Korczyna , Niemcy użyli 5 lub 6 dywizji pancernych i 1 zmotoryzowanej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dięki za info barzdo mi pomogło a coś więcej nie wiesz o walkach w mietlu. ja tam mieszkam i wiem mniej więcej gdzie rozciągała się linia frontu ,,vaz'' a z kąd ty jesteś?? bo mam ciekawą info. ja mieszkam dokładnie na lini frontu... i na polu obok znajduje ełno łusek ... POZDRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam innych informacji o walkach w Mietlu . Jak pisałem ciekawie może być w okolicach Stopnicy , tam trwały zaciekłe walki , wg niektórych źródeł jedne z największych na ziemiach polskich w czasie II W.Ś. Mieszkam pod Wawelem a czasem przejeżdżam przez Słupię , bywałem kiedyś w Stopnicy , byłem też tam gdzie Kozy kują ;)Ogólnie ciekawe tereny , może się tam na wiosnę wybiorę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wpadniesz to daj znać.... w stopnicy w chyba 1975 znalziono na starym cmentarzu żydowskim pod kaplicą wejście do piwnicy.. tam była cała p[iwnica partyzanckiej broni wiem tylko o 2 mg42 reszty broni ci którzy to znaleźli juz mi nie zidentyfikowali mietel też cieawe miejsce wiem tye ze rozibł się niedaleko mnie radziecki samolot i znam miejse stanowiska które go zestrzeliło.. czekam tylko na wiosne:) w stopnicy trudno będzie coś znaleść bo teraz jest juz bardzo rozbudowana przynajmniej rynek a okolice to w większości pola i stare niektóre juz zapomniane cmentarze.. musze sie kiedyś tam wybrać POZDRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem kiedyś na tym cmentarzu żydowskim w Stopnicy , wtedy był już zrównany z ziemią i zaorany a gdzieniegdzie walały się kości . Znajomy pokazywał mi też fundamenty starego domu przy ulicy chyba Kościuszki . Pod nimi była stara piwnica do której weszliśmy i dalej jakieś wejście , częściowo zawalone którym można było podobno przejśc do podziemi kościoła . Ot takie stare czasy mi się przypomniały ;) Chętnie obejrzałbym te stanowiska przeciwlotnicze , może na wiosnę się uda . Jak się przedstawia sytuacja terenowa t.zn. może ktoś pogonić kosą z pola czy jest raczej bezpiecznie???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w okolicy tam gdzie ja mieszkam jest ok sami fajni ludzi paru może i właśnie u nich są te największe fanty.. trudno.. a xco do tych podziemi to te podziemia z kościłoa prowadzą aż do
sandomierza..!! rok temu zawaliła się mała część ego korytarza kolo kościoła... a co do tego stanowiska przeciwlotniczeo wiesz jak to z pamięcią u starych ludzi... podobno tam jest ale na 100% nic nie powiem bo sam doładnie nie wiem... w stopnicy to można pochodzić po polach. tam partyzantka dobrze działała!! POZDRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie