Skocz do zawartości
  • 0

Szable


Ruprecht

Pytanie

Witam,
i prosze o identyfikacje paru szabel - nie tylko ewentualne nazwy, ale moze tez pare slow o nich (kto, kiedy i gdzie takich uzywal itp.) oraz moze jakas przyblizona wartosc.
Dzieki.

Pierwsza szabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

pozycja nr. 4 to szabla wz34. Polska kawaleryjska , niestety co do ceny nie powiem ci ale jeśli to orginał napewno mnie nie będzię jeszcze długo stać.
Zaraz pewnie wypowiedzą się specjaliści od białej broni i od nich uzyskasz odpowiedź.
Pozdrawiam Skumin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)pruski pałasz marynarki .2)polska szabla wz 21. 3)polska szabla wz 17. 4)polska szabla wz 34 tzw.ludwikówka a ta 5 to jakiś wschód.Niestety nie jestem dobrym znawcą tematu,czy któraś z nich jest do wymiany lub chcesz się ich pozbyć pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cbndm - dzieki za informacje (chociaz te nazwy, oznaczenia i roczniki za duzo mi nie mowia), moze przy okazji napiszesz cos wiecej o tych ktore znasz ? Czyli 5,6 i 7 to nic specjalnego ?
Pozbywac sie szabel nie planuje - to cenna pamiatka rodzinna. I to bynajmniej nie w sensie finansowym. Po latach przyslowiowego lezenia za szafa" postanowilem sie nimi zainteresowac, zaczynajac od dowiedzenia sie co to wogole jest. A najlepszym miejscem na uzyskanie informacji jest jak wiadomo to forum ;)
Mam nadzieje ze moze jeszcze ktos cos wiecej o tych szablach napisze ?
Aha, przy szablach byly (luzno) 3 kartki. Zalaczam zdjecie. Teraz juz mniej wiecej wiem do ktorych szabel sie odnosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Oto Twoja upragniona wycena:
1.Pałasz pruski oficera marynarki 1200
2.Szabla polska wz.1921 oficerska wyprodukowana napewno po roku 1930(kwestia orła)produkcji Borowskiego 3000
3.Szabla polska wz.1917 wygłada mi na artyleryjską (bojowa szeroka głownia ale dość krótkie pióro) 1500
4.Szabla kawaleryjska polska wz.1934 2500
5.Szabla austryjacka oficera lekkiej kawalerii (używana głównie w taborach i artyleri konnej) 1000
6.Pruska szabla oficera piechoty z końca XIX w tybie Bluchera
jakieś 600
7.coś wschodniego w typie mameluk (arabska)
Ceny są moją prywatna interpretacją w stosunku do rynku krakowskiego.Pozdrawiam i gratuluję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po prawie siedmiu latach wracam do tematu - szable spokojnie lezaly przez ten czas i pare dni temu ponownie rzucily mi sie w oczy. Siegnalem do compa i ponownie popatrzylem na ten temat. Jeszcze raz dzieki wszystkim za pomoc:)
---------------------------------------------------
Po tym co koledzy o tych szablach napisaliscie, wyglada to w skrocie tak:

1. Pruski pałasz marynarski (Marinenlöwensabel), ew.Marine-offiziere Löwenkopfsabel

2. Polska szabla oficera piechoty wz.21, stosowana w II RP do 39 r. Gabriela Borowskiego z W-wy. Tęblak prawdopodobnie od szabli wz.34

3. Polska szabla piechoty wz.17 stosowana w II RP do 22r. zastąpiona przez szablę wz.21

4. Polska kawaleryjska szabla wz.34 tzw.Ludwikówka, stosowana przez szeregowych jazdy (ułanów) w Kampani Wrzesniowej.

5. Szabla austriacka lekkiej kawalerii wz.1861, używana głównie w taborach i artylerii konnej tzw.Blucherówka.

6. Pruska miedzywojenna szabla oficera piechoty z konca XIX wieku (???) w trybie Bluchera.

7. Indyjski alwar" lub Pulwar" - arabska szabla w typie mameluk

Chyba nic nie przegapilem ani nie pokrecilem? Moglby ktos to ewentualnie skorygowac, uzupelnic lub potwierdzic? Z gory wielkie dzieki.

Pozdrawiam,
Ruprecht
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poz 2. szabla oficera piechoty wz.21 stosowana w II RP do 39r. tęblak, który przy niej jest (ten skórzany kutasik przy rękojeści) prawdopodobnie od szabli wz.34
głownia produkcji Gabriela Borowskiego z Warszawy (bardzo popularna w epoce)
poz.3 szabla oficera piechoty wz.17 stosowana w II RP do 22r. zastąpiona przez szablę wz.21
w/g przepisu,kapturek w szabli oficera piechoty powinien być krótki tzn.kończyć się na tarczy amazonek.Kapturki takie jak ten (długie) stosowane były w szablach kawaleryjskich
poz 4. szabla kawaleryjska wz.34 stosowana przez szeregowych jazdy(ułanów) w kampanii wrześniowej
poz 5. austryjacka (prawdopodobnie lekkiej kawalerii
poz. 6 oficerska pruska
poz. 7 niestety nie znam się na szablach wschodnich
muszę trochę posiedzieć nad literaturą, może za jakiś czas uda mi się coś napiać więcej.
tęblaki do tych wszystkich szablel na 90% nieudolne repliki
natomiast co do cen to nie chcę spekulować ponieważ zmieniają się bardzo szybko ale w tych stanach nie są tanie
jak bardzo chcesz mogę w przybliżeniu spróbować ci je wycenić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje,wszystkie trzy polskie szable były regulaminowymi szablami w wojsku polskim przed 1939 r,choć oficerowie nosili różne szable,były to przeważnie szable wszystkich zaborców.W latach 30tych ujednolicano uzbrojenie w naszej armi ,aby zbyt różnorodną broń po 3 zaborach wyeliminować z armi(problem różnorodnej amunicji i budowy broni-francja, rosja, niemcy,austria,anglia i mniejsze ilości innych wynalazków).Tak też było z szablami,pierwszymi jednostkami w których to zrobiono była kawaleria gdzie regulaminową szablą bojową była ludwikówka czyli szabla wz 34,powszechnie noszona była też szabla wz 21 przeważnie nosili ją oficerowie tak jak wz 17,choć oficerowie do 1939r nosili co wszystko co służyło w wojsku polskim.Do 39 r nie udało się do końca wymienić i ujednolicić uzbrojenia, tak więc jednostki liniowe dostały nową broń na nabój mauzerowski bo tą amunicję przyjęto za podstawową w wojsku polskim,a podstawową szablą bojową została wz 34 ,ale jednostki o mnieszym znaczeniu bojowym nadal używały tego co nam zostało po zaborcach i co zostało kupione od sojuszników.To tyle co pamiętam na temat produkcji nie będe pisał bo walne jakiegoś byka.Ale z tego co wiem szable produkowano w fabrykak tak państwowych(HUTA LUDWIKÓW) jak i prywatnych(BOROWSKI;MAN),choć było tak że jedni produkowali głownie a inni rekojeści.Ale tak jak mówie nie jestem dobry z tego tematu więc poczekaj na wypowiedż fachowców pozdro.Acha przedostatnia szabla to też jakiś prusak lub coś niemieckiego z okresu międzywojennego przed dojściem hitlera do władzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem i ja sięgnąc do literatury
1- Marine-Ofiziere Lowenkopfsabel - bez tluamczenia bo mi się nie chce
4- napewno szabla lekkiej kawalerii tzw Blucherówka" opracowana wg wzoru angielskiej szabli model 1796 przeznaczona dla Dragonów , Hauzarów ,Ułanów ,oraz innych jeżdzców

muszę przerwać aby obejrzec zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruprecht w sieci raczej mało jest na temat polskich szabel
polecam książkęHONOR I OJCZYZNA" SZABLE POLSKIE ZE ZBIORU LUBUSKIEGO MUZEUM WOJSKOWEGO.tylko nie kupuj na allegro cena tam jest zaporowa, zadzwoń do muzeum jest możliwość kupna za jakieś 15-18 zł
ponadto polecam kompendium wiedzy dla początkujących
abc POLSKIE SZABLE XX w " można to kupić na allegro za niewielkie pieniądze
rumianki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie