Skocz do zawartości

Szable


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję informacji na temat numeracji i oznaczeń pułkowych na szablach używanych w WP w latach międzywojennych (pułk,nr.broni,jaka szabla).Mile widziane zdjęcia.
Pozdrawiam wszystkich.Janusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanie tematem całkiem niezłe.Niemniej jak narazie
bez oddzwięku.Zacznę więc o tego czym ja dysponuję.
Zdjęcie przedstawia oznakowanie szabli żołnierskiej wz.1921 z wytwórni A.Manna - 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich,
broń nr 576.Bite na zewnętrznej płaszczyźnie jelca od
strony siecznej.Ten sam numer bity jest na ostrodze pochwy.
Informacji o takich oznakowaniach poszukuję.Oczywiście nie
tylko na szablach polskich.A jak przy okazji byłaby jakaś
fotka - byłoby super.
Pozdrawiam wszystkich co odwiedzili i odwiedzają w tej
chwili ten temat.
Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Honker,sprawdziłem Twoją szablę i oto co mi się na jej temat nasuwa.Znakowania na tej szabli nie mają nic wspólnego z polskimi znakowaniami oddziałowymi,chociaż nie jest wykluczone,że szabla mogła być w polskich rękach.Szable tego typu używane były w Powstaniu Wielkopolskim.W Legionach ich nie było.Jest to szabla saskiej artylerii wz.1874,zmodyfikowana w 1898 r.,wykonana o ile można się domyślić z nieco niewyraźnych zdjęc w firmie Gebr.Weyersberg.Jeżeli szabla i pochwa stanowią komplet to broń ta miała co najmniej dwukrotny przydział.Na pochwie ( 5 A.E.4.28 ) to 5 Pułk Artylerii Polowej,4 bateria zapasowa,broń nr 28 czyli inaczej 5 Feld Artillerie Regoment von Podbieski (Niederschliessen) stacjonujący w Głogowie z bateriami w Żaganiu i Szprotawie.Natomiast znakowanie na jelcu ta najprawdopodobniej II Kavallerie-Munitionskolonne czyli Kolumna Amunicyjna Kawalerii II Korpusu Armijnego.Korpus ten rozlokowany był w Szczecinie i Bydgoszczy.I to tyle.

Szanowni odwiedzający - wrzucajcie co macie na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie