Skocz do zawartości
  • 0

Nabój


Andreos

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Całego naboju od Grasa nie widzialem, ale pocisk jest w płaszczu mosięznym, zaś Mauzer to tylko ołów (w łusce pocisk jest w papierze, pod nim zaś chyba wosk). Znalazłem raz złamany nabój więc widziałem jak to wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
tak się właśnie przyglądam i poza różnicą w kwestii czubka, to jeszcze dno łuski mausera jest prawie gładkie znaczy płaskie, zaś denko grasa ma takie podtoczenie na obrzeżu jest jakby dwu poziomowe.

A tak nawiasem mówiąc to jak wygląda w porównaniu do grasa nabój do berdana?? jest jakaś różnica. Może to głupie pytanie....


PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Sp17 - ty jesteś pewnien że to są dna łusek od Mausera?? , bo jak jest tak jak piszesz to wynikało by z tego że faktycznie łyska grasa i mausera nie różni się ??? Nie do końca jestem przekonany że tak jest , ale ekspertem nie jestem. Jak sobie przypominam to ten Mauserek ma płaskie czoło zamka i jakoś nie bardzo mi pasuje nabój z 2 poziomowym dnem.... Ale nie jestem ekspertem.. Niech się jeszcze ktoś z grona wypowie jak to jest ...

PZDR PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do tej pory tak myślałem.Na fotkach widać, że były i takie i takie. Jak na Grasa to nie zgadza się średnica kryzy - u mnie mają 14,9mm, dług. 60mm.W okolicy znalezienia - jakby w lini strzału jest pełno ołowianych pocisków, ale zniekształconych. Zaraz je podeślę. Zastanawiało mnie, że na oko bardzo dobrze wchodziła do komory nabojowej Chassepota wz.1867, którą posiadam, a Grass je (karabiny właśnie przerabiał do naboju metalowego). Może oznaczenia łuski wyjaśnią sprawę. Te iepłaskie": na 12 - D na 6 - *(śnieżynka) na 3 - 81 na 9 - 9 I druga ta bez spłonki ta sama kolejność - 10 75 A S . Te płaskie nie mają bić. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Te dna łusek ze zdjęć to z całą pewnością łuski od Mausera wz.71.Porónajcie ze zdjęciem z pierwszego postu, wyraźnie widać różnice, dno łuski Grasa ma wiekszą średnicę części wypukłej.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i są pociski. Z całą pewnością mówiłem o pocisku pierwszym z lewej. Na dnie posiad wypukłą cyrę 2". Pozostałe nie pamiętam czy też z tego samego miejsca, ale może ktoś je rozpozna.Drugi dł. 25mm, na denku wypukłe: na 9 - 11 na 3 - 19 na 6 - 3(chyba). następny:na 9 - 11 na 3 - 15 na 6 - 6(chyba).Na 3 ostatnich płaszczyzna czołowa konstrukc. splaszczona. Kalibry u podstawy ok.(10,9) 11mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy okazji i te pociski uda się rozpoznać.Napewno pochodzą od broni gladko lufowej. Kalibry różne: 14,5mm, 12mm. Owalne; 14,5 i 12mm. Oczywiście kaliber lufy bedzie się trochę różnił. Dlugości od 20 do 25 mm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Sp17, znajdowalem rożne rodzaje dna łusek które wydawały się być mauzerowskie (stary pruski poligon).
Ciekawostka na dnach łusek są nabite okregi średnicy około 1 mm, co oznacza kolejne ładowanie tej samej łuski. np. 2 kólka 2 ładowania.
co do pocisków. Te 4 identyczne to nie jestem pewien czy kb. Mauzer, może być to rewolwer 11mm.
Zaś z zestwu różnych to 2 skrajne z prawej (kroplowe) to Pruski kb Dreyse. Więc już broń odtylcowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam ponownie. Nie napisałem tego bo myślałem ,że to rysy, ale na jednej z moich tej niby płaskiej też są takie kółka. Co do moich pocisków z pierwszego skanu. Tylko 3 ostatnie są prawie identyczne. Pierwszy nie ma rowków poprzecznych i bardzo dobrze widoczne bruzdy. Jak pisalem tych pocisków w tym miejscu jest bardzo dużo. Co do owalnych. Dreise miał kaliber 14,5mm. Tych pocisków też jest tam pełno, ale łuskę miał jak Chassepot papierową? Jeśli tak to jej tam nie znajdę. Pozdrawiam.
Acha, wszystkie pochodzą z lasu Oliwskiego w Gdańsku. I jeszcze jedno, te stożkowe też znajduję w jednym miejscu na małym obszarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - jak wiesz to mów po to pisalem by sie czegoś dowiedzieć. Dodam jeszcze, że poszukując miejsca strzelania (tych owalnych)znalazłem tylko łuskę z bocznym zapłonem o średnicy 9,5mm zewn. i 9mm wewnetrznej. Na denku wypukła 9 lub 6 (chyba 9). Długość łuski 14mm. Z boku wystaje (chyba rodzaj zapłonnika?)na 2,9mm. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się za wiem o jakie miejsce chodzi w lasach Oliwskich. bo sam chyba tam kopałem , ołów przy ołowiu, ale nie jestem pewien z jakiej są broni. Gdybym wiedział to bym napisał.
Nie znalazłem miejsca skąd były te pociski wystrzeliwane, czyli miejsca z większa ilością łusek.
Co jakiś czas też się trafiają łuski z bocznym zapłonem, ale nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, więc nie wiem od czego ta może być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta łuska z dziewiątką", którą znalazłeś SP17 jest zdaje się od broni systemu Lafacheux (coś koło 1880 roku) w kalibrze 9X15 - ten wystający element pełnił rolę iglicy. Na stronie: http://www.municion.org/lefaucheux/lefaucheux.htm znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Pzdr,
Władek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie