Skocz do zawartości
  • 0

plecak luftwaffe??


Klaus BOLS

Pytanie

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji zwrocic mozna na menazke M1910 przytroczona powyzej.

Co do tropikalnej produkcji w 1939 to mi cos nie pasuje tutaj. Bo troche za wczesnie.

Plecaki, nie tornistry, byly juz uzywane wczesniej (przed 1939) przynajmniej w 3 odmianach - 2 rodzaje gorskich i artyleryjski. Potem afrykanski podobny jak powyzej ale z tasmami zamiast skory, wersja skorzana na europe, i znowu z tasmami bo skory zabraklo w koncowej fazie wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to standardowy niemiecki plecak wojskowy. Latem wyciągnąłem ze strychu identyczny a mój kolega z miesiąc temu także odłowił coś podobnego. Jeśli nie posiada kodów Luftwaffe, to nie wiem jakie sa podstawy, aby uzanć go za plecak Luftwaffe". Jeśli ciekawi jesteście tego konkretnego modelu to sprawdzę dziś jego historię w domu i jutro przeslę szczegóły.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, haczyki wyglądają na standardowe stalowe, widzę nawet czerwone tlenki wyglądające spod farby, ale zdjątko jest niezbyt ostre, poza tym polegam na Twoim zdaniu, że stal to nie jest. Kształt tych haczyków są identyczne, z tymi z którymi spotykałem się dotychczas przy szelkach plecakowych, które co warte podkreślenia identyczne są z szelkami od tornistra wz 39 (wiem bo przekładałem- ładniejsze z tornistra w miejsce bardziej uszkodzonych z plecaka i odwrotnie). Nie powiem Tobie czy jest to plecak Luftwaffe, Wehrmachtu, SS, czy Hitlerjugend. Mogę jedynie stwierdzić, że według mych informacji jest to plecak, który wdrożono do użytku jako plecak ogólnego zastosowania dla wszystkich formacji około roku 1941. O przynależności do jednej z wyżej wymienionych formacji mogą świadczyć jedynie pieczątki odbioru, które MOGĄ, lecz nie MUSZĄ znajdować się na plecaku. Z niecierpliwością czekam, aż kolega SKUMIN podzieli się z nami przesłankami, które pchnęły go do postawienia tezy, że ten plecak jest a 100% Luftwaffe"
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://stadler.liceum.eu.org/reko/plecak%20LW%20(1).JPG

http://stadler.liceum.eu.org/reko/plecak%20LW%20(2).JPG

http://stadler.liceum.eu.org/reko/plecak%20LW.JPG

Bicia: Otto Sindel Berlin

Na szelkach też jakieś są ale nie moge rozczytać.

CO TO ZA PLECAK jeśli nie LW? :-)

Otóż to nic innego niż plecak LW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem pojawił się wmiejsce plecaka wz 39", czyli sierściucha" i początkowo był przeznaczony do działań pustynnych. nie zaś że był to model 39. Polecam uważniejszą lekturę postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plecak dla spieszonych jednostek artyleryjskich pojawił się w lutym 1940 roku, nie zaś jak napisałeś przed wojną. Plecak dla jednostek górskich zaprojektowany został w 1931 roku, wzorowany był na plecakach norweskich. W 1941 wprowadzono kolejny model plecaka górskiego. Od tegoż 1941 roku jednostkom walczącym na froncie wschodnim wydawano plecak bojowy wzorowany, lub wręcz identyczny z tym dla jednostek górskich (uproszczonego wzoru 41). Przed 1939 rokiem plecaki wz 31 nosiły tylko jednostki górskie, plecaki te różniły się zasadniczo od plecaka przedstawionego w pierwszym poście, więc o nim nie pisałem, nie wiem czy to sprostowanie było więc potrzebne. Co do kwestii tornister- plecak, to owszem masz rację- chodziło o tornister wz 39.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z lewej to plecak jednostek górskich wz 31, ten z lewej to jego uproszczona, ogólnowojskowa wersja, którą stosowano od 1941 roku.W środku plecak medyczny.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do plecka artyleryjskiego tez myslalem kiedys ze byl wprowadzony w czasie wojny, wyglada jednak ze nie.
Wlasciwie to troche inaczej, otoz wychodzi na to ze do jednego worka (no plecaka) jako artyleryjskie sa wrzucane wszelkie plecaki jedno komorowe. Tymczasem 1 komorowy z paskami (nie podczepiany pod szelki) to jest gorski.

Zalozylem kiedys watek na ten temat, by sie nieco wiecej dowiedziec: http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=80590&highlight=rucksack
na 2 stronie w podanym wyzej watku sa zdjecia plecakow okreslanych jako artyleryjskie.

Jak ta sprawa wyglada w ksiazce jaka masz?

Tutaj zas plecak jaki mialem kiedys, na 100% niemiecki, ale dokladnie nie wiadomo. Wyciagnelem go razem z pieknym tropikalnym ktory sobie zostawilem:)

http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=143209#143211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na 100 % jest to typ plecaka stosowanego przez LW.
Aby uciąć wszelkie wątpliwości odsyłam do małego podręcznika LW. (nie pamiętam tytułu) gdzie jest pokazany właśnie ten plecak i opisany szczegółowo sposób jego wypychania" , troczenia. Niestety nie posiadam , ale może ktoś z Kolegów ma i wrzuci fotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam tak Ogromnego wsparcia literatury jak kolega R51 a jedynie wspieram się osobistym doświadczeniem , dlatego z góry przepraszam Kolegę Klausa Bolsa jeśli popełniłem jakiś błąd.
Pozdrawiam Skumin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno , posiadam ten typ plecaka z aluminiowymi sprzączkami i nitami , części skórzane ze skóry brązowej , kolor zdecydowanie granatowy (mam chlebak luftwaffe - kolory są identyczne) wewnętrzne przegródki materiał koloru zielonego, haków ładownic niestety nie posiada, na tylnej skórce wytłoczona jest taka sygnaturka: (układ jak i wielkość liter przedstawiony zgodnie)

Franz Brehme
Walsrode 1939
LBN < !!!!!
Pozdrawiam Skumin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor na LW nie pasuje.
Nijak mocowania na A-rame tam sie dopatrzyc nie moge. Sa zwykle ucha do szelek, powinny byc jeszcze dodatkowe z przodu.
Wojskowy na 100% bo sa paski do podpiecia pod ladownice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozesz dawac wieksze fotki (zwieksz np w Paincie) sa ciekawe a malo widac.

Masz racje z szelkami: gorskie wyglada ze mialy wszyte na stale szelki.

Plecak tropik co mam, to ma mozliwosc mocowania do szelek oporzadzenia, lub tez dopiecia takowych. Co ciekawe ma szelki: zrobione z paska od chlenaka niemieckiego

Genreralnie co do tych wszystkich info na temat plecakow to do konca przekonany nie jestem. Bowiem na 1 rzut oka wszystko wyglada prosto.

Jednak gdy sie wejdzie w detale to juz sprawy sie komplikuja: mocowanie szelek, paski pod ladownice/lub brak itp. Prawie co plecak to pytania, a do tego jeszcze bardzo podobne plecaki czechoslowackie, austriackie i austrowegierskie. Ktore Niemcy przejeli, czy kontynuowali produkcje, np Czechach i zuzyciem czeskich juz gotowych elementow to kolejna zagadka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie