Jump to content

Leibermuster


Klaus BOLS

Recommended Posts

Była to ostatnia próba stworzenia zupełnie nowego, bardziej efektywnego od dotychczasowych projektów, a przede wszystkim zunifikowanego dla całych niemieckich sił zbrojnych, wzoru kamuflażu. Tym wzorem był Leibertarnmuster", który stanowił rezultat prac oraz szeregu prób i testów przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Schicka i jego trzech asystentów, SS-Hauptsturmführerów: Lechlera, Kruga oraz Fischera [ich siedzibę oraz główną kwaterę stanowiło Bekleidungswerk der Waffen-SS położone przy Karlstrasse 33/10 w Monachium]. Był to zupełnie nowy projekt, radykalnie odmienny od wszystkich poprzednich niemieckich wzorów kamuflażu - używanych zarówno przez Waffen-SS jak i w Wehrmachcie [Heer i Luftwaffe]. Zawarto w nim kilka nowych, unikalnych wówczas koncepcji. Było powszechnie wiadomo, że dotychczasowe wzory kamuflażu tracą swoje właściwości maskujące na małych odległościach, a nadrukowane plamy tracą efekt ozmycia" i wtapiania się w otoczenie, co było szczególnie widoczne we wzorach Splittertarnmuster oraz Sumpftarnmuster wykonywanych dla Heer i Luftwaffe. Wadę tę starano się wyeliminować w nowym wzorze. Przełomem było także zastosowanie czarnego barwnika Aniline" [zawierającego węgiel aktywowany], dzięki któremu obniżono widzialność nowych tkanin maskujących w podczerwieni! Firma I.G. Farben opracowała nawet specjalny barwnik o nazwie Hydron Oliv GX", którego użycie do produkcji nowego materiału miało jeszcze bardziej zwiększyć jego właściwości maskujące oraz iewidzialność" w podczerwieni. Jednak materiału tego nie zdołano wprowadzić do produkcji, a dalsze prace przerwał koniec wojny.
Do barwienia materiału używano pięciu kolorów:
ciemno-zielony - barwnik Indanthrene" Brillant Grün 4G
jasno-zielony - taki sam barwnik lecz odcień zredukowany 1:1
czerwony - barwnik Indanthrene" Rot GG Suprafix
czarny - barwnik Aniline" Schwartz
piaskowy - barwniki Indanthrene" Braun TMZ Suprafix, Indanthrene" Gelb G, Indanthrene" Brillant Grün B.
Taka kombinacja kolorów oraz ich odcieni zaowocowała powstaniem niezwykle charakterystycznego wzoru kamuflażu, absolutnie odmiennego od wszystkich dotychczas stosowanych, przy czym znacznie lepiej wtapiającego się w otoczenie.
Itd, itp... :)
Link to comment
Share on other sites

Niestety, to nie wyczerpuje tego tematu :) Jest to najsłabiej zbadany niemiecki mundur...
Różne ewelacje" odn. jego użycia na froncie wymagają zbadania i potwierdzenia. Mówi się, że te mundury były na Łotwie, Śląsku i w ostatnich dniach - w Berlinie. Może pojawią się jakieś nowe fotki? Trzeba czekać...
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
No proszę, odnośnie leibertarnmuster 45, ostatnio takie coś mi się rzuciło w oczy: http://www.armyzdar.cz/index.php?pg=gallery&galcat=21&galID=40&parID=2 Byłem w lekkim szoku jak to pierwszy raz zobaczyłem, nie dość że wzór ekstremalnie rzadki to jeszcze celte w nim pierwszy raz widzę. Wygląda na oryginał.
Pzdr.
Sonder
Link to comment
Share on other sites

>>Niestety, to nie wyczerpuje tego tematu :) Jest to najsłabiej zbadany niemiecki mundur...
To jedyny wzór kamuflażu, którego dokumentację przejęli Alianci. Można więc chyba powiedzieć, że akurat na temat tego kamo wiedza jest największa.
A co do użycia, mam opstrykaną zimową parkę w leibermuster. Parka pochodzi z ofensywy w Ardenach. W jakiejś książce widziałem zimowe spodnie na zdjęciu z okresu.
Dodatkowo, na Axis chyba, były kadry z jakiegoś dokumentu, na których widać wzór leibermuster. Film przedstawia walki w Normandii!! Problem tylko, że nie podano, z jakiego filmu kadry pochodziły, nie wiadomo więc czy to oryginał.

Ciekawe są za to losy powojenne tego wzoru. Niemcy troche tego materiału naprodukowali. Po wojnie znalazł on najróżniejsze zastosowanie. Widziałem na przykład zdjęcia bardzo gustownej sofy obszytej tym matriałem. Gdzieś mam zdjęcia kamizelki z podszewką w tym samym wzorku :)
Z opowiadań znajomego wynika, że w NIemczech, jeszcze na początku lat 70-tych można było kupić całe bele tego materiału. Brzmi nieprawdopodobnie ale jest chyba możliwe.
Link to comment
Share on other sites

Przeciez jest napisane na stronce jaka podalem, ze kamo to bylo po wojnie produkowane tez w Belgii na potrzeby armii zachodnioniemieckiej, poza produkcja szwajcarska (zmieniona lekko http://www.henrikc.dk/camouflage/details.asp?autono=31 ) i czechoslowacka (identyczna jak niemiecka).
Widzialem dosc duzo zdjec czechoslowakow w tym kamuflazu. Nie wykluczone ze czesc czechoslowackich mundurow byla szyta z oryginalnego materialu z ww2.
Link to comment
Share on other sites

I jeszcze, wynika ze byly robione celty, info od specjalistow od historii kamo:

Copy of the original Richardson Report (I received from Dr. Borsarello)and it writes the following:

This new pattern was known as Leibermuster and was to be used especially for tentage and jackets. Furthermore it was adopted by the army, thus simplifying the general picture in that there would be only one pattern for both forces. Information on this new pattern was supplied to the printers bearing the date of January 5th 1945.
These various changes, by both forces, were all attempts to obtain the best camouflage effect with a printed cloth. The army changes in design, softening of the lines between colors was not considered of much significance as at a comparatively short distance the colors will blend anyway. In fact it was this blending effect or appearance of one color at a distance tat led the SS to adopt the latest pattern with its sharp distinct colors, including black. It is questionable how much of this new pattern reached the field. It was developed late, transportation difficulties showed the distribution to manufacturers and the army and printers have stocks on hand, which they were unable to move. Many of their soldiers returning home are
seen items of the older patterns but none have been noted with the new one. No information concerning its particular effectiveness has been obtained to date."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
  • 3 years later...
watkek stary ale jary :) przez przypadek znalazlem ostatnio takie oto ciuszki.
jesli ktos ma ochote....
http://www.zib-militaria.de/epages/61431412.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61431412/Products/190492%5B1%5D/SubProducts/190492-0003%5B1%5D

i portki :)
http://www.zib-militaria.de/epages/61431412.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61431412/Products/190492%5B2%5D/SubProducts/190492-0003%5B1%5D

ciekaw jesem waszych opinii na ten temat

panzerny
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information