Skocz do zawartości
  • 0

Dwa bagnety...


bartekl23

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo o polskich bagnetach znajdziesz na stronie bolasa:

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/bagnety/wz22.htm (na dole strony sa linki do pozostalych modeli)

z zaprezentowanych powyzej pierwszy wyglada na wz. 28, natomiast drugi na wz. 24 (ale nie trktuj tego jako pewnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy to raczej wz. 29, a ten drugi to wz. 24 lub 25 lub 27 PERKUN.
Pozdrawiam.
Można je odróżnic w sumie tylko przez porównanie z ładnym stanem i po pewnych cechach charakterystycznych, ale też nie do końca.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy na 100 % wz. 28 (od 1933 roku nazywany wz. 29) (mogę podać wersję znając informację o biciach). Drugi wz.24 lub 27 - bez informacji o miejscu nabicia numeru i biciach odbiorczych i kontrolnych też nie mogę nic więcej powiedzieć.
Pozdrawiam,
Marek

P.S.
@J - chętnie podyskutuję n/t istnienia bagnetu wz. 25
@bartekl23 - podeślij mi fotki obu progów i jelca (ta strona gzie jest guzik zatrzasku na głowicy) na priva (bagnet@o2.pl) może uda mi się coś odczytać i podać dokładniejsze info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wz. 25, to jedyny znany egzemplarz posiada K. Szczegłow i podaje o nim info w swojej pracy Bagnety W.P..." (tom 2). Niestety live" go nie widziałem. Moim zdaniem wzór ten nie istnieje, a bagnet ten jest to zwykły wczesny egzemplarz wz. 24 (posiadający błędną notację wzoru - co zresztą dośc często się zdarza - mam np. Berthiera wz. 92 oznaczonego jako wz. 16", a także bagnet wz. 24 oznaczony jako BG. WZ. 27"). Zdania moich znajomych kolekcjonerów w tej kwestii zdania są podzielone, choć chyba większość podziela mój pogląd.
Pozdrawiam ponownie,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bicia np. na wzorze 24 wz. 27", to mogło by wynikać z pozytywnego przejścia jakiejś kontroli, bo nie sądzę, żeby wz. 24 by przerabiany - dostosowywany do wymagań wz. 27. Swój wz. 27 rozpoznaję po orzełku wybitym na głowni przy rękojeści oraz po ogólnym wyglądzie - bardziej masywny, głębokie bicia. Natomiast wzory 24 - dość identyczne" (pewnie z tej samej serii), chociaż wykopy, po płaskim napisie PERKUN" oraz na jednym z nich doskonale widocznym głębokim biciu WP i orzełku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się rozpoznać bagnetu wz. 27 po orzełu na głowicy, po kształcie firmowej sygnatury, ani nawet po fakcie nabicia numeru na jelcu - gdyż ostatnie bagnety wz. 24 mają dokładnie takie same odbiory, tego samego typu sygnaturę Perkun" i tak samo nabite numery na jelcu jak pierwsze sztuki wz. 27. Co ciekawe, bagnety wz. 27 wcześniejsze i póżniejsze mają nieco inny jeleca. Jedynym w pełni wiarygodnym sposobem określenia, czy dany bagnet to
wz. 24 czy wz. 27 jest odczytanie numeru.
Co do nanbicia błednych określeń wzorów - to niestety zdarzają się one dość często. Niestety należy przyjąć, że wiadomości niektórych zbrojmistrzów nijak się miały do obecnej wiedzy przeciętnego kolekcjonera i radosna twórczośc kwitła w pełni... Po za tym być może część określeń wzorów bagnetów została przebita po 1933 roku, w celu dostosowania do nowego nazewnictwa (a wbrew rozkazowi!).
Pzodrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie