Jump to content

pierścień na łusce


Cronos

Recommended Posts

Witam
Mam pytanie. posiadam pare łusek z Mausera i mają ząbkowaty pierścień wokoło w okolicach spłonki, jedna nawet dwa pierścienie. Zawsze myślałem ze to jakieś oznaczenie łusek ale kumpel mi powiedział ze jest to spowodwane dospawanem nowej spłonki do starej łuski. Jak dla mnie troche nieprawdodobne i z leksza głupie. Łatwiej by je było przetopić i zrobić nowe. Ponoć kto pyta nie błądzi, więc sie pytam??
Link to comment
Share on other sites

Ząbkowany pierscień wokół łuski oznacza, że łuska była powtórnie elaborowana tzn. wystrzelona i po raz kolejny napełniona prochem. Czasami na łuskach zdarzają sie dwa pierscienie co oznacza że łuska była dwukrotnie elaborowana. Dodam jeszcze, że tego typu oznaczenie stosowali Niemcy w innych krajach czasami powtórna elaboracje zaznaczano na dnie łuski np. poprzez wybicie okragłego wgłębienia.
Pozdrawiam Digger!!!
Link to comment
Share on other sites

Digger, nie tylko Niemcy. Mam kilka polskich mauserków z Pk, stosowane po elaboracji jako ćwiczebne/do garłacza (z drewnianym pociskiem i zmniejszonym ładunkiem).
Do Cronos, elaboracja nie polegała na dospawaniu nowej spłonki, lecz na jej wynianie. Wyciągało się zbitą i wciskało nową (nawet dzisiaj można kupić nowe spłonki)
Link to comment
Share on other sites

Zgadza się mam też polskie łuski po elaboracji oznaczone w ten sposób, ale wydaje mi sie że to Niemcy znakowali tak powtórnie elaborowaną polską amunicje(używana dośc powszechnie w armii niemieckiej po 1939 roku). Jedna z tych łusek które posiadam została wystrzelona z MG co też może ale nie musi oznaczać, że znakowania są niemieckie. Ale moge sie mylić bo nie pamietam dokładnie jak wyglądał system oznaczania elaboracji w WP.
Pozdrawiam!!!
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za doinformwanie:) ale przyznajcie ze wymiana spłonki jest bardziej sensowna niż spawanie" połowy łuski, a że nie miałem pojęcia na czym to polega to przyjałem odpowiedz kumpla za jedna z możlwych, chociaz wydawała mi sie nieprawdopodobna.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information