Jump to content

Bychawa /woj.lubelskie/ i okolice


mareks

Recommended Posts

Witam wszystkich i mam pytanie jakie walki toczyły się na polach w okolicy Bychawy w czasie I Wojny Światowej. Zostały po tych walkch trzy zbiorowe mogiły żołnierzy w postaci wielkich kopców usypanych z ziemi a jak byłem mały to chodziłem z kolegami na wyprawy w te okolice i zawsze coś ciekawego znalazłem /monety, guziki itp/.Jak ktoś zna te tereny to niech podpowie jakie walki tam się toczyły.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Okolice Bychawy są znane z dość dużych walk pierwszowojennych. Front w tych okolicach przeszdł dwa razy. Po raz pierwszy w 1914 roku -austriacy podeszli pod Lublin (ale go nie zdobyli), a następnie zostali wyparci daleko na południe.
W 1915 roku po przełamaniu frontu przez wojska niemieckie i austriackie w rejonie Gorlic, wojska rosyjskie były już w stałym odwrocie Kolejny raz w okolicy Bychawy walki prowadzone były w lipcu 1915 roku .
Pozdrawiam Bodek 15
Link to comment
Share on other sites

Ma ktoś może schemat i lokalizację wojsk w okolicy Bychawy w czasie I Wojny Światowej ? Wkleję zdjęcia cmentarza wojennego jak tylko je zmniejszę. Może ktoś wie jakiej narodowści żołnierzy tam pochowano i w jakiej ilości. Jest to ciekawa okolica ale nia można znaleźć ciekawych materiałów i opisów walk jakie się tam toczyły.Z góry dziękuję za wszelkie informacje o tej okolicy. Z pewnością na tych terenach w czasie I Wojny Światowej poległo wiecej żołnierzy niż na całej lubelszczyźnie w II Wojnie Światowej.
Link to comment
Share on other sites

Sorki, że Ci się wciąłem w piękna zimową galerię zdjęć. Znam te miejsca. Rzeczywiście, obok dużych zbiorczych mogił, niektórych bratnich, niektórych tylko austriackich, niemieckich lub rosyjskich są przeważnie pojedyncze mogiły, prawdopodobnie oficerów lub ciał żołnierzy odnalezionych już po zasypaniu mogiły zbiorczej. A w okolicznych laskach i zagajnikach bywały fajne fanty, ale to juz inna historia.
Daniel
Link to comment
Share on other sites

A to jest cmentarz jak na tabliczce widać w okolicach Kiełczewic /Ptasia Góra lub Góra Murakowa/ jest tu osiem mogił gdzie w jednej chowano ok. 250 żołnierzy i prawdopodobnie jest gdzieś w tych okolicach miejsce gdzie okoliczni chłopi zakopali ładownice żołnierskie, szble i inny ekwipunek, który do tej pory nie został odnaleziony.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information