Skocz do zawartości

Artykul p.Stojaka o Maslicach


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

Sowieckie koszary na Maslicach pamietam jeszcze z czasow, gdy bolszewicki Patrul' " potrafil tam legitymowac Polakow na ulicy...Ale nie o tym mialem pisac.
Nie wiem jak p.Stojak doszukal sie Miejskiego Urzedu Budow Podziemych" w Staedtisches Tiefbauamt".Naprawde mnie to zadziwia.Do licha - moja niemczyzna naprawde bardzo zerdzewiala to tylu latach , ale przeciez widze, ze chodzi tu o zwykly Miejski Urzad Budowlany" (doslownie Miejski Urzad Budownictwa Cywilnego", ale nie brzmi to po polsku).Podobnie - nazwy firm wymienianych przez p.Stojaka to nie firmy ...przygotowane do swiadczenia uslug zwiazanych z wykonywaniem prac podziemnych...", ale ZWYKLE FIRMY BUDOWLANE!
Jak widac wszedzie mozna znalezc to, co bardzo chce sie znalezc.Nawet na mapach.
Ubawiony
Krzysztof Kurylowicz - Grendel (zeby nie bylo, ze anonim)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Jednocześnie biuro budowlane podzielono w 1864 r. na Tiefbauamt (Urząd Budownictwa Podziemnego) oraz Hochbauamt (Urząd Budownictwa Naziemnego). Współpracowały one z Deputacją Budowlaną oraz Przemysłową. .... "

http://www.wroclaw.pl/m9771/p31362.aspx

hmmm to ze tak powiem potwierdza teze WS , ale czy jest to wiarygodne tego nie wiem
i jest jeszcze cos takiego: URZĄD BUDOWNICTWA PODZIEMNEGO (TIEFBAUAMT BRESLAU), 1927–45 ....

PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - po tych wszystkich latach w Stanach odrobine juz zapomnialem polskiego nazewnictwa urzedowego, wiec mam nadzieje, ze mi wybaczycie zle sformulowania.I tak -
- Tiefbau" moze byc tez tlumaczone jako inzynieria/budownictwo fundamentow (jak to do licha na Polski przetlumaczyc) , czyli cos polaczonego z robotami ziemnymi - ogolnie - roboty instalacyjne:kanalizacja, instalacje gazowe, elektryczne, telefoniczne.
- Hochbau" - rzeczywiscie i to nawet doslownie - udownictwo naziemne".
Tiefbauamt'y sa i dzis w kazdym chyba miescie w krajach niemieckojezycznych i zajmuja sie np. drogami, parkami oraz wszelka infrastruktura komunalna (takze ta ponizej poziomu gruntu).
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie