Skocz do zawartości

coca cola na monety?


jorg

Rekomendowane odpowiedzi

w tym programie w discovery obalali mit, że cola trzymana w ustach niszczy szkliwo na zębach!stwierdzili tylko że cola czyści dobrze monety,proces ten jest bardzo powolny ale ponoć daje dobry efekt końcowy(śladowe ilości kwasu fosforowego)jestem ciekawy czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tą metodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
do miedzi i mosiądzu podobno węglan sodu, co do srebra to zdecydowanie 6-8% roztwór amoniaku, na miedź próbowałem też amoniak - grypszpan dobrze schodzi ,ale proces trzeba kontrolować, dobry na sreberka też jest roztwór woda + amoniak+ soda- wg. mnie największy kłopot jest z monetami miedzianymi bo często są mocno skorodowane i cały ysunek" trzyma sie na warstwie korozji, po czysczeniu często znika . Co robicie w takich przypadkach , wiem ze najlepiej poszukać lepszego egzęplarza , ale jeśli chce sie zachować takiego destrukta ze wzgledów sentymentalnych to co zrobić?Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda+kwasek+soda oczyszczona=orenżadka:))) wytworzy się CO2 i nic więcej. pomysł jak najbardziej do bani. Kwasek tylko do srebra, monet miedzianych najlepiej nie czyścić kwasami tylko ciepła woda miękka szczoteczka do zębów i troszkę mydła, póżniej płukanie pod wodą i osuszenie. Szkoda patynki. Co do kwasu szczawiowego nie próbowałem:))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodorowęglan sodu(soda) + kwasek cytrynowy + woda= cytrynian sodu i oczywiście dużo CO2, a ten nadaje sie do czyszczenia monet a tu macie zdjęcie poglądowe co prawda znalezione u konkurencji, ale może mod go nie wytnie :)
http://www.poszukiwanieskarbow.slp.pl/Forum/files/test_cytrynian.jpg
pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie