Skocz do zawartości

Getto warszawskie


KacperW.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy ktoś z Was orientuje się gdzie w Warszawie zachowały się resztki murów getta, podobno jest kilka zachowanych fragmentów?
dzięki i pozdrawiam
Napisano
jest duzo ale tam nie wolno szukac.tereny muzealne.
15 kwietnia odbywaja sie uroczystosci obok bunkra
mozesz isc popatrzec chcesz dowiedziec sie wiecej to sie odezwij
Napisano
jest jeszcze co ogladac jest tak w okupacje brak tylko niemcow i zasiek z drutu kolczastego mam szkic jak to
bylo w okupacje robi to duze wrazenie
Napisano
Eee... ale ja nie chcę szukać, tylko sie dowiedzieć gdzie się zachowały resztki muru :) , zdaje sobie sprawę jak to wyglądało w czasach okupacji.
  • 6 months later...
Napisano
między Sienną 55 a Złotą 60
między Sienną 53 a 55
między Sienną 59 a Złotą 64
mur odzielający plebanie kościoła św.Andrzeja przy Chłodnej od Krochmalnej
podwórze Ogrodowa 55
ul. Wolności 9 tylna ściana
Napisano
A propo tematu. Ciekawe jest czy przy budowie zaplanowanego przy zdaje sie miłej muzeum żydów odsłonią jakieś pozostałości tzw. Bunkra Anielewicza. Miał on podobno kilka rozgałęzień i nie wykluczone że coś pod ziemią sie znajduje. Dotyczy to również inych pewnie schowków na tym terenie. Gruz z getta zasadniczo nie był wywożony, jedynie z wierzchu w pewnym stopniu. Stąd mozna na muranowie do dzisiaj zaobserwować nierównosci terenu, różne wzgórki itp. Poodobno wymiana jakichkolwiek pęknietych rur czy inne prace sa udręką tam dla ekip remontowych. Pod cienką warstwą ziemi same cegły i gruz.
Napisano
Taki link znalazłem: http://jewish.sites.warszawa.um.gov.pl/s.htm
Ja zaś zasłyszałem, że współczesne budynki postawiono wprost na starych piwnicach, i dziś skutkuje to np. osiadaniem tychże budowli [pękające ściany, stropy, etc]. Zgadzało by się to z tym, co opowiadał mi hydraulik z mego budynku [był nim od lat 50-tych do ubiegłego roku] - ponoć chodził po tych piwnicach - czasy były takie, że wszystko się mogło przydać. Swoją drogą, mówił mi też, że jak tylko wprowadził się na miejce gdzie do dziś jest jego ex warsztat [okolice pl. Dąbrowskiego], to w rogu pomieszczenia znalazł rzeczy osobiste jakiegoś powstańca [opaska, broń krótka, pas etc.]
Nie dziwi mnie ta historia, sam pamiętam, jak kiedyś w podstawówce urwaliśmy się z lekcji i penetrowaliśmy piwnicę budynku na Sienkiewicza [kolo dzisiejszego klubu Utopia, może niektórym to przybliży lokalizację]. Znaleźliśmy niemieckie okupacyjne fenigi, szczątki maski p-gaz, łuski [dziś już nie pamiętam jakie, za mały byłem]. Najciekawsze były jedne drzwi w głębi piwnicy - wyglądały jak do sejfu, z takim kolem pośrodku [ponoć był tam bank przed wojną].
Szkoda, że moja świadomość była inna, ale do dziś pamiętam ten dreszczyk emocji, latarkę na płaską baterię, co to nie trzymała przyzwoicie nawet pół godziny, atmosferę tajemnicy i strachu... Pewnie dlatego teraz tu jestem i piszę :D
mam nadzieję, że wybaczycie mi tą małą dygresję...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie