Skocz do zawartości
  • 0

z cyklu zabawy w rozpoznawanie - co to za broszka?


luc

Pytanie

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Zadałem sobie trochę trudu szukając w literaturze i jednak najprawdopodobniej jest to wczesna mandolina ok. XVIII w., być może sieneńska. Jest też pewne prawdopodobieństwo, że jest to mandora, ale późniejsza. w 100 % nie jest to lutnia, ponieważ lutnie posiadały naciąg jelitowy, natomiast ta ma struny metalowe (wynika to ze sposobu zaczepienia strun).
Napisano
To nie mandolina jeno lutnia, przy głosie której luby śpiewał pieśni do lubej. A poważnie to intrygują mnie te kolory i wzorki na pudle? Moim skromnym zdaniem najlepiej zapytac tych co sie znaja na starych instrumentach - mozna przynajmniej okreslic w jakim okresie byly takie wzory. Oto e-mail do muzeum starych instrumentow e-mail: muzinstr@man.poznan.pl ciekawe co odpisza a podem dalej bedziemy zgadywac.
Milej nocy w miłym gronie, życzy ten co grał na saksofonie.
Napisano

Witam. Temat biżuteria, pojawia się bardzo rzadko, wiec korzystam z okazji i prezentuję swoje znaleziska. Pozdrawiam.

Napisano
OK odpowiedzi bylo chyba sporo, więc, zgodnie z obietnicą - wykopalem tą minilutnię (szczególne podziękowania za konstruktywny wkład w rozpoznawanie dla Salicyla)na Mazurach w Barkwerdzie (1807 - bitwa napoleońska) pod dębami, którzy miejscowi nazywają dębami Napoleona - legenda mówi, że spod nich Napoleon dowodził bitwą. To oczywiście nic nie znaczy, jak i fakt, ze najwięcej wykopałem tam dowodów, że asi tu byli" - a one ze swej natury z epoki napoleońskiej pochodzić nie mogą...
Napisano
Nie jest to raczej mandolina ani tym bardziej lutnia a jest to mandora. świadczy o tym kształt główki, a także liczba kołków. Instrument jest oddany realistycznie i wyprzedza epokę napoleońską.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie