Skocz do zawartości

Bunkier w Kampinosie


Perkuno

Rekomendowane odpowiedzi

To ten poradziecki obiekt za Nadarzycami?? Ten, co niby w nim były głowice i jak się tam wejdzie, to przez tydzień się będzie świecić?? Jeżeli to ten, to już tam byliśmy :D. Nawet promieniowanie badaliśmy - było w normie.

pozdro. G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Wons:
jak się coś dowiem to dam znać, na zewnątrz jest podobno widoczny tylko pagórek. Niestety nie udało nam się tam dojechać parę lat temu, było tyle śniegu że nasza Niva poległa i zanim ją odkopaliśmy....Był tam wypadek, jakieś dzieciaki wlazły i któryś trafił podobno na kable energetyczne :-( więc zamknęli już na poważnie. A ściślej to jest to na terenie poligonu i chyba raczej bliżej Kalisza Pom. Niestety mój kolega już w tej okolicy nie pracuje i wieści za świeże nie będą.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Wiecie może czy teraz można się tam dostać (śnieg)? Ile trzeba zasuwać od najbliższego parkingu bo zamierzamy się tam wybrać w kilka osób i zabieramy trochę sprzętu który nie waży najmniej :)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
A wracając do tematu, czyli do unkra w Kampinosie". Tego pod Łomiankami, a właściwie to na terenie rezerwatu Łużowa Góra w Puszczy Kampinoskiej (ciekawe, jak to LWP upodobało sobie życie w rezerwatach :) Wszystkim zainteresowanym podaję link do strony poświęconej penetracji omawianego biektu - KOMPLEKSU 7215 - Zapasowego centrum dowodzenia obrony przeciwlotniczej kraju. Fotki są tym cenniejsze, że wykonano je wkrótce po opuszczeniu terenu przez WP, kiedy obiekt nie został jeszcze całkowicie rozszabrowany, możecie o tym przekonać się porównując stan agregatu dieslowskiego na opisanej stronie i na fotce Perkuno na naszym wątku :) Miłego oglądania.
http://www.radio.org.pl/~sq5ekq/index3.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz kontynuacja wątku: kolejny unkier w Kampinosie", zresztą niedaleko pierwszego! W Google Earth (lub Map) posuwamy się dokładnie na południe od omówionego wyżej obiektu, wzdłuż linii na fotomapie rozdzielającej obszary pokazane w lepszej i gorszej rozdzielczości. Za Polski Ludowej, parę kilometrów na południe, na zachodnich obrzeżach warszawskiej dzielnicy Bemowo (i byłego lotniska wojskowego 1 PLM Warszawa), pomiędzy rezerwatami Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka (znów te rezerwaty :) uwiła sobie gniazdo kolejna baza OPL. Kiedyś tajne przez poufne, ochrona kontrwywiadu, dookoła podwójne zasieki, pomiędzy nimi patrole z miłymi pieskami (nie mylić z jamnikiem) - dzisiaj teren spacerowy i rekraacyjny dla mieszkańców Bemowa. Jak ten czas leci... :)
http://www.radio.org.pl/~sq5ekq/index4.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Obiekt w rez Łosiowe Błota" to był posterunek radiolokacyjny samodzielnego batalionu radiolokacujnego WOPK.
Budynki koszarowe znajdowały(ują) się bliżej ul Radiowej obok torów kolejowych przy drodze wyłożonej trelinką a posterunek radiolokacyjny gdzie na nasypach stały(oją) stacje radiolokacyjne ok 1km głębiej w lesie.
Na terenie posterunku był(jest) bunkier dowodzenia gdzie między innymi były sale wypoczynku dla zmiany obsługującej stacje radiolokacyjne, w budynku tym często pracowali nawigatorzy obsługujący loty wojskowych samolotów w okolicach Wawy.
Batalion miał wokół Wawy mniejsze posterunki radiolokacyjne zwane Samodzielnymi kompaniami radiolokacyjnymi".
Min. w okolicach Przasnysza i Sierpca.
Pozostałości obiektu obok Przasnysza mozna oglądać przy drodze Przasnysz-Ciechanów w miejscowości chyba Golany.
W dawnych budynkach koszarowych jest teraz ośrodek Monaru a bunkier dowodzenia wraz z nasypami pod stacje radiolokacyjne jest na wzniesieniu po drugiej stronie drogi w odległości 1,5km.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
swoją drogą, ciekawą sprawą jest, że jeśli pójdziecie nie drogą za szlaban prowadzącą wprost do Kompleksu 7215, a drogą na prawo od niej (normalny szlak - chyba droga Ułanów Jazłowieckich) to dojdziecie do wydmy-górki (po lewej stronie), na której szczycie również znajdują się wejścia do jakiegoś kompleksu. Powiedziałbym, że są to raczej awaryjne drogi ucieczki, ale wydają się zbyt dalekie by dotyczyły kompleksu 7215. Pare lat temu wybraliśmy się tam ze znajomymi o drugiej w nocy, w środku zimy. Latareczki, ciepłe ciuchy i jazda. Niesamowite przeżycie, ale każdy zakręt w podziemiach to strach, że zza rogu wyskoczy grzejący się bezdomny z jakąś maczugą. Na szczęście nikogo nie było co jeszcze spotęgowało wrażenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam byłem i ten bunkier budowałem .Duża to była dziura w ziemi , z wydmy usypanej z wykopanego piachu widać było pałac kultury a nocą światła Warszawy ( nie wiem czy teraz też jest jeszcze taka wysoka ) . A co do budowy to ludzie !!! Ostatnie podrygi PRL-u i sceny jak z filmów Barei . No , czasem trzeba było popracować ale pozatym ... Np. -wylewanie fundamentów w linni prostej kilkunasto centymetrowe odchyłki , ściany z płyt betonowych proste jak wachlarz japońskiej kur.. , przyjeżdża komisja , jakiś pułkownik gołym palcem wierci dziurę w fudze na co chorąży : na czymś trzeba oszczędzać (a cement oczywiście już u żyda " ) ,na jesieni cwany oficer zakłada opaskę na rękaw , bierze dwóch pomocników i w las jako służba leśna .Darmowe grzyby jak znalazł , i jeszcze beszczelnie grozi grzybiarzom mandatem . Na czas zimowy na kuchnię , a ja co najwyżej jajecznicę umię usmarzyć , a tam w dużej lodówie dowódca trzyma jedzenie na wesele dla córki . Na wiosnę w maju konwalie .I już wojsko wysłane do lasu żeby trep miał co żonie dać w prezencie .Podobne przykłady można by było mnożyć długo i szczerze mówiąc nie czuł bym sę bezpiecznie w takim bunkrze .Jeśli chodzi o to co napisał wolf to niestety nie widziałem tego miejsca lub nie zwróciłem uwagi albo po prostu zapomniałem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 years later...
Witajcie, przepraszam za odkopywanie starocia, ale w końcu na tym między innymi polega eksploracja, mam nadzieję, że nie macie mi za złe ;). Mam pytanie odnośnie obiektu 7215. Byliśmy tam z ekipą, kiedy tylko zaczynaliśmy się bawić w eksploracje i nie byliśmy wtedy jeszcze tak doświadczeni, jak dziś. Teraz chcelibyśmy pojechać tam ponownie i mam do Was 2 pytania:

1. Czy w tych szybach na szczycie wydmy przy szlaku coś jest, bo tak wynika z postu wolf7?
2. Czy posiada ktoś schemat/mapę podziemi? Wiem, że takowy krążył w Internecie, ale strona, na której był umieszczony przepadła, a on wraz z nią, ale mam nadzieję, że ktoś zrobił sobie kopię ;). Byłbym wdzięczny ;).

Pozdrawiam,
Łukasz


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 09:31 16-10-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Wons to post z tematu o Północnej Grupie Wojsk AR - powiein Cie zaciekawić:

RE: Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej
GzesioB (208 / 17) 2011-10-28 22:16:44
Mam pytanie z czasów dzieciństwa.W okresie stanu wojennego na terenie byłego niemieckiego poligonu bazowała jakaś radziecka jednostka zmechanizowana.Była odwodem sił układu warszawskiego na wypadek rozruchów w Radomiu.Żołnierze nocowali albo w pojazdach albo w namiotach.Na magazyn broni wykorzystywali poniemieckie bunkry.Byli też częstymi gośćmi w sklepach spożywczych i w okolicznych miejscowościach czyli Bartodzieje,Goryń.Ktoś potrafi doprecyzować kto to mógł być ?

Może to Twój bunkier z poligonu drawskiego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie