Skocz do zawartości

Budynki i schrony na Westerplatte


Gebhardt

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Chcialbym sie zapytac szanowne i wyraznie na ten temat bardzo obeznane grono czy sa jakies przyzwoite (i dostepne) rysunki budynkow, schronow, bramy i muru okalajacego Weterplatte w stanie jak z 1939? I jaka mape terenu uwazacie za najlepsza?

Na razie to tylko mglisty projekt, ale troche myslimy z kolega Anglikiem nad przedstawieniem obrony Westerplatte jak miniaturowa gre wojenna na stole plastycznym gwoli edukacji ciemnych mas. Oczywiscie bedzie potrzebna jakas kompresja, ale dokladne odtworzenie pewnych charakterystycznych puntow w terenie to podstawa takiego przedsiewziecia.
Napisano
Co do rysunków obiektów z Westerplatte to nie mam pojęcia czy jakies istnieja. Najlepiej zapytaj Wachmistrza, sadzę że on może posiadać jakies rysunki.
Co do mapy to myślę że jedną z najlepszych map jest mapa zamieszczona w książce Westerplatte Zbigniewa Flisowskiego.
Nawet ją posiadam. Jak jesteś zainteresowany to spróbuję ja zeskanować gdzies bo ma duzy format i podesłac.
Napisano

Zgadzam się z przedmówcą - zdecydowanie najlepsza z opublikowanych map znajduje się w Westerplatte" - wybór, wstęp i opr. Zbigniew Flisowski, wyd. I, Warszawa 1978, potem liczne wznowienia. Wydaje mi się, że ma ona podkład jakiejś specjalnej mapy 1:5000, opracowanej i wydanej przez WIG - wskazują na to znaki topograficzne i użyta czcionka. Dla porównania, obok - mniej dokładna mapa tego samego wydawcy, w skali 1:25000 (Westerplatte znajduje się na styku 2 arkuszy - tu zestawiłem je razem).

We wspomnianej książce znajdują się fotografie paru obiektów Składnicy - bramy wejściowej, modelu koszar, elektrowni, garażu elektrogeneratora, żurawi przy magazynach amunicyjnych, willi podoficerskiej z wartownią nr 3, wartowni nr 1. Kolejne są na przykład w Wojna zaczęła się na Westerplatte" - wybór i opr. Andrzej Drzycimski, Stanisława Górnikiewicz, Gdańsk 1979 - basen i magazyn nr 1 w trakcie budowy z lotu ptaka, koszary stare i nowe (kilka ujęć), wartownia przy bramie głównej, willa oficerska, wejścia do magazynów amunicyjnych, fort poniemiecki, magazyn żywnościowy, a także ujęcia wykonane po walce, a więc przedstawiające całkowicie lub częściowo zniszczone obiekty - wartownie nr 1, 2, 5, stację kolejową, kasyno podoficerskie. Oczywiście zdjęcia te dalekie są od fachowej dokumentacji architektonicznej i pokazują obiekty zazwyczaj tylko z jednej strony, niemniej jednak, pozwalają wyrobić sobie jakiś pogląd na ich temat (użyty budulec, ilość kondygnacji, itp.).

Monografię budynku nowych koszar obronnych, zaprojektowanych przez jednego z czołowych polskich architektów - prof. Jana Zachwatowicza, zamieścił zaś dr Krzysztof Biskup w nr 15 Infortu".

Napisano
Dzieki - to juz duzy postep. Mam IV wydanie Flisowskiego, z mapa w doskonalym stanie (tylko niebieski zmienil sie na zielony :) ). Chcialem sie dowiedziec czy jest wiarygodna, teraz skoro wiem ze tak to mozna sie zabiearac do dziela! Niestety nie mam pozostalych pozycji wymienionych. Czy mogbym kolege sqh pofatygowac o skany zdjec wartowni przy bramie, wejscie do magazynow amunicyjnych, foirt poniemiecki i zniszczona stacje kolejowa oraz wartownie nr II. Czy mozna byloby sie dowiedziec czy (i jezeli to gdzie) mozna zdobyc nr 15 'Infortu'?

Sqh, staralem sie odpowiedziec na twoj bardzo pomocny mail ale twoja strona odbila. Czy cos musze zrobic chytrego zeby Ci przekazac?

Pozdr
Krzysztof
Napisano
Artykul o budynku koszarowym byl zamieszczony w jadnym z numerow Odkrywcy z tego roku.Uproszczone rysunki wartowni bojowych sa zamieszczone w jednej z ksiazek o Westerplatte wydanej w tym lub ubieglym roku .Tytulu nie pamietam ale postaram sie sprawdzic.
Napisano
Gebhardt - nie mam pojęcia, dlaczego odbiło, zwłaszcza, że poprzednio Twoje maile dochodziły bez problemu :-( Spróbuj może na sqh@o2.pl - ja Ci z tego konta zresztą wyślę fotki, o które prosisz.

Myślę poza tym, że warto by było jeszcze zaczekać na głos kolegów od Westerplatte - w końcu zrobili kawał dobrej roboty, posuwając naukę naprzód i nie wykluczone, że do wspomnianej mapy mieliby jakieś uwagi i poprawki.
Napisano
A ja spytam przy okazji... Na Westerplatte były dwa pomniki - jeden z okazji X-lecia odzyskania niepodległości, drugi z popiersiem Marszałka Piłsudskiego. Kiedy je odsłonięto? Gdzie dokładnie stały? Jakie były ich dalsze losy?
Napisano
Dzieki

Oczywiscie zaraz wysylam. No i to jeszcze duzo wody w Tamizie uplynie zanim bedziemy sie brali za konkretne modele etc wiec bedzie duzo czasu zeby skorzystac z uwag Wachmistrza i kolegow, na ktore oczywiscie licze. Na razie trzeba ustalic co wogole bedzie a co nie bedzie na stole, bo trzeba bedzie oczywiscie zrobic kompresje (tak w wymiarach jak i w czasie).

Pozdrawiam
Krzysztof
Napisano
W zakresie ustalenia co jak wygladało na W-tte w 1939r. dzieje się dużo, a dziać się będzie jeszcze więcej. Mogę powiedzieć, że z każdym tygodniem wiemy coraz więcej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na W-tte działa metodycznie, sukcesywnie, stale posuwając się do przodu.
W PRL pewne rzeczy nikogo nie interesowały, teraz nadszedł czas na wyjasnianie szczegółow. Bądźcie pewni, że mapa Flisowskiego, jak dotychczas najlepsza, zostanie na nowo narysowana...
Napisano
Aha, kolega chce wykonac model Schleswig-Holsteina w skali 1/72. Troche go sie skompresjonuje ale ciagle ponad metr modelu! Wariat, ale ma racje ze Westerplatte bez S-H nie wyjdzie bo nie odda sie bez niego wzrokowo miazdzacej przewagi jednej strony. W zwiazku z tym, czy sa gdzies dostepne dobre plany S-H? Oczywiscie mam Flisowskiego, ale nie pisze skad wzial rysunki ewent na czym sa bazowane.
Napisano
Tu masz oryginalne plany S-H z 1908r.
http://www.dreadnoughtproject.org/plans/SM_Schleswig-Holstein_1908/
a tu gotowy juz model w skali 1:250
http://www.cardfaq.org/conventions/1998/rorlando2.jpg
na mój gust trochę daleki od oryginału.
Tutaj juz lepszy:
http://www.smcgrafschaftbentheim.de/html/graue_flotte.html
Mozna sobie rzecz jasna kupić gotowy model do sklejania.
Kiedys juz rozmawiałem na privie z gościem, który robi miniaturki do 10 cm, rok czasu zajmuje mu 1 model, wierny do najmniejszego szczególiku.
Daj znac jak Twój kolega zacznie pracować!
Napisano
W ksiegarni nie znalazlem juz tych ksiazek i moge podac jedynie tytul .Historia skladnicy na Westerplette 1920- 1939 , Westerplatte zaloga smierci .w jednej z nich byly rysunki izb bojowych wartowni
Napisano
witam
mam taka ksiazke-album Wojna zaczela sie na Westerpaltte", jezeli w czyms pomoze, moge porobic skany i wyslac na maila
pzdr
Napisano
Panowie

Dziekuje za wszelkie oferty pomocy. Sadze ze najlepszy plan akcji to poczekajmy do poniezialku. W weekend zrobie papierowa makiete stolu plastycznego i na niej 3D makiety obektow. Potem bede wiedzial dokladnie co da sie wladowac a co nie i bede mogl dokladnie okreslic jakie materialy juz mam a jakich mi brakuje. Zamowilem tez Komiks, powinno byc troche wiecej informacji.

Moze tez bede sie mogl zrewanzowac conieco, bo badania w IPiMS sugeruja ze moga byc ciekawe owczesne mapy Gdanska (1:25,000) a moze i mapy perspektywiczne wybrzeza.

Jeszcze raz dziekuje kolegium.
Napisano
witam
niestety rysunkow w niej nie ma, jest duzo zdjec w terenie", zdjecia niemieckich map westerpaltte przed atakiem, bardzo niewiele zdjec wnetrz budynkow, jest zdjecie kabiny bojowej w koszarach, ale pewnie znane...jezeli bedzie cos potrzebne to dajcie znac, ogolnie zdjec jest bardzo duzo...
pzdr
Napisano
Kilka razy powtarza sie twierdzenie ze wartownie I i V byly architektonicznie identyczne a Flisowskiego makieta wartowni V wyglada zupelnie inaczej. Ratunku!
Napisano
To może być skrót myślowy - były identyczne pod względem użytych materiałów i ogólnej koncepcji - górna kondygnacja mieszkalna, dolna bojowa. Na mapie różne też są kąty pomiędzy osiami ognia ckm z obu wartowni, więc nie mogły one raczej mieć takiego samego rzutu.

Gebhardt, KZ - wysłałem Wam na priv wyniki pospiesznej kwerendy w CAW na temat zabudowy Westerplatte.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie