Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sopel69

Czyszczenie cynku?

Recommended Posts

Cześć czym czyśćić monety z cynku? trafiła mi się jedna niemiecka z 1940r. ale ma brzydkie naloty, czy któryś z kolegów czyścił już cynk? coś z chemi czy elektroliza? pozdrowienia

Inni też są ciekawi jak czyścić cynk. Post tego typu wskazuje na oferte handlową, a to nie jest dział ogłoszeń. Prosze o wyjaśnienie.
Wojtek

Chętnie podyskutuję o czyszczeniu cynku. Moje doświadczenia są następujące:

- elektroliza nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo niestety usuwane są wszystkie produkty korozji, co powoduje, że przedmiot staje się bardzo porowaty i traci sporo na wyglądzie.

- można przedmioty czyścić mechanicznie - szczotkami. Usuwa to luźne produkty korozji i przez to nadaje sympatyczny wygląd. Kolor przedmiotu pozostaje ciemnoszary. Być może podobny efekt da się uzyskać za pomocą myjki ultradźwiękowej?

- można stosować pędzlowanie octem - w delikatny sposób, pędzelkiem zmywanie produktów korozji. Można uzyskać pierwotny kolor (metaliczny) i usunąć tylko luźne produkty korozji.

Sam nie wiem jaki wygląd jest lepszy...

Pozdrawiam
Krzysiek

Cyrografie - chyba sam sobie wyjaśniłes - znam produkt który czyści cynk ale nie chce wymieniać nazw. tak więc ogłoszenie to to nie jest tylko próba kontaktu z osobą która potrzebuje pomocy :-))

wyjasnione ?

Nazwe produktu można normalnie podać. Handlowanie nim na forum jest zabronione. Od tego jest dział ogłoszeń!!! Posty tego typu będę usówać.
Wojtek

na stronce o monetach wyczytałem ze monety wojenne: cynowe, cynkowe,żelazne, stalowe: można czyśćic w 5% roztworze NaOH. Co o tym sądzicie?

A właśnie sie dowiedziałem, że do cynku broń Boże NaOH stosować i bądź tu mądry człowieku hm. pozdrowienia

Cynk to metal aktywny. Stosowany jako elektroda do autolizy. Pozostawione kawałki w NaOH ulegają destrukcji. Trawienie kwasem/zasadą zawsze w pewnym stopniu niszczy fanty.
Wojtek

Cyrograf, a może się orientujesz jaka reakcja zachodzi pomiędzy NaOH a Zn? Bo poza tworzeniem się zasady cynkowej jakoś nic mi nie przychodzi do głowy. Naprawdę dzieje się to szybko w temperaturze pokojowej?

Temat autolizy nie ma tutaj zastosowania, bo w tamtym przypadku mamy ogniwo, Zn jest bardziej aktywny od Fe i dlatego reakcja zachodzi...

Pozdrawiam
Krzysiek

Co się tam na prawdę dzieje to nie mam pojęcia. Faktem jest że kawłki cynku pozostawone wiczorem w 10% NaOH rano znikły.
Wojtek

Na pewno nie było tam ogniwa? Tj. nie było metalu mniej aktywnego, który prowokowałby reakcję?

Pozdrawiam
Krzysiek

W gorącym rostworze reaguje natychmiast. Idą bąbelki i ciemnieje. Poczekam jak ostygnie i dodan następny kawałek cynku.
Wojtek

Cynk pokrył się ciemnom warstwą i ewidentnie pocieniał ale nie znikł. Po wyschnięciu pokryty był szarym matowym nalotem. Próbowałem oczyścić to myjką do garów, częściowo zeszło ale powstały plamy, dodatkowo zrobił się porowaty. Rostwór był 10% a czas 10h. Faktycznie nie nasąpiła straszliwa dewastacja, pytnie czy w słabym rostworze i krótkim czasie wogóle coś się będzie działo? Znaczy czyściło?
Wojtek

Pytanie tylko czy to jest czyszczenie, czy wręcz przeciwnie :)

O ile dobrze pamiętam to zachodzić tu moze reakcja wymiany (chyba tak się to nazywało) i powstaje wodorotlenek cynku? Być może jest na tyle twardy i trwały, że zatrzymuje dalszą reakcję.

Podobne zjawisko zachodzi w przypadku aluminium, wodorotlenek glinu nie jest ciałem stalym i dlatego nie zatrzymuje reakcji.

Ale możliwe też jest, że wszystko pokręciłem i jest całkiem inaczej :)

DO czyszczenia cynku nadaje się dość dobrze elektroliza w Na2CO3. Czyszczę w ten sposób guziki cynkowe. Wyglądają przyzwoicie całkiem (oczywiście wszystko zależy od stanu).

Pozdrawiam
Krzysiek

Krzysiek a czy wtedy znikają te białawe strupy" i czy nie ma pod nimi wżerów jak znikną,jakie napięcie stosujesz. Pozdrowienia

No właśnie z tymi białymi strupami jest problem. Bo jak je usuniesz, to zostaną wrzery i przedmiot będzie wyglądał dziwnie. Staram się decydować czy przedmiot potraktować elektrolitycznie w zależności od ilości białych punktów. Jeśli jest ich dużo, to stosuję ocet. (tylko delikatnie) Ocet zmyje taki czerwonawy nalot, wszystkie ciemniejsze przebarwienia i zostawi białe punkty i jasny cynk.

Jeśli chodzi o napięcie, to stosuję 12V. Ale pamiętaj, że napięcie to nie wszystko w elektrolizie. Znaczenie mają też stężenie roztworu i powierzchnia elektrod. No i oczywiście czas.

Tak naprawdę to zynkowe Pfenigi niemieckie to nie są monety wielkiej wartości. Możesz spokojnie znaleźć czy kupić kilkanaście i testować różne warianty konserwacji.

Pozdrawiam
Krzysiek

ocet czyli 10% roztwór kw. octowego?, a jak długo stosujesz kurację" jak często kntrolujesz stan oczyszczanego przedmiotu. Ja wrzuciłem do octu winnego(taki miałem) tę monetę na jakieś 40 min ciemny osad znikł ale zostaly te strupy i nie wiem czy dalej powtórzyć kurację i jak długo. Pozdrowieniua

• Create New...

Important Information