Skocz do zawartości
  • 0

Guzik


jark

Pytanie

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Tak, to bardzo ciekawa forma guzika liberyjnego. Korona około 9 pałkowa, Figura heraldyczna przedstawia herb PILAWA. Przedstawiony jest w ciekawej formie bo zamiast tarczy są dwie gałązki symbolizujące laur.
Inne nazwy herbu:
Zet
Zawołanie:
Pilawa
Opis:
Pilawa. Que crucem geminatam cum semisse ceruleam in celestino campo defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 89, s. 62

Pilawa. Która krzyż podwojony i [jeszcze] połowę woskowego [złotego] w polu niebieskim wyobraża.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Półtrzecia krzyża białego w polu błękitnym, tym kształtem powinno być ułożone, że ostatniego od dołu z lewej strony tarczy, tylko połowa, a nad koroną pięć piór strusich.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VII, s. 302

(...) w polu błękitnym połutrzecia krzyża złotego luzem.

Józef Szymański, Herbarz, s. 219
Legenda herbowa:

Żyrosław pierwszy tego herbu autor, zaraz z najmłodszych lat, i krew świeżą i życie własne, na obronę ojczyzny wyniósł w pole. (...). Działo się to (...) roku Pańskiego 1166. (...) w tej okazji, dzielność Żyrosława najznaczniej się przed wszystkimi popisała. W samej albowiem potyczce przez środek wojska nieprzyjacielskiego przebiwszy się, herszta rebellji z konia zwalił, i z życia wyzuł. Dosyć było do zwycięstwa Polakom; swawolne kupy głowę straciwszy, w rozsypkę poszły (...), Pruska ziemia shołdowana, Chrystusa za Boga, Polaków za panów przyznała. Kazimierz Sprawiedliwy, następca Bolesława [Krzywoustego], żeby tak znamienita cnota bez nagrody nie obeschła, jak tylko na tronie polskim osiadł, zaraz Żyrosława, tym, jak opisany, klejnotem nadał.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VII, s. 302-303
Herbowni:
Borowski, Buczacki, Chrzczonowski, Cieszkowski, Drozdowski, Janowski, Jurkowiecki, Kamieniecki, Kliczkowski, Lachowski, Lichnowski, Manasterski, Misiowski, Moskorzewski, Pęczelski, Piec, Piecowski, Pilawski, Piotrowczyk, Piotrowicki, Podfilipski, Potocki, Słostowski, Stanisławski, Tworowski, Ważyński, Wojsza, Zagórski, Zakliszewski, Zelisławski.
Pozdrawiam Hakas
Napisano
Widziałem kiedyś kurtkę z podobnymi guzikami.
Właściciel twierdził, że jest to kurtka gajowego, leśniczego dóbr Potockich.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie