Skocz do zawartości

Ekshumacja zolnierzy niemieckich


tosh

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W Seroczynie także istniał cmentarz dla Niemców. Z tego powodu, że stacjonował tu jednostka SS-Totenkopf-Reiter-Standarte 1 .Powojnie istniały podobno krzyże z nazwiskami zmarłych. Jakieś 10 lat temu prowadzona była ekschumacjia. Wszystko to nie wyglądało profesjonalnie. Pamiętam, mówiono, że robotnicy wydobywali chełmy, szczątki mundurów, kości. (Nie miałem odwagi podchodzić- wiek) Teren nie został dobrze sprawdzony. Kilka lat temu przy zakładaniu światłowodów dowiedziłem się, że robotnik wydobył kość-z jego opisu wyglądało, że była to najprawdopodobniej kość udowa. (zakopał ją z powrotem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/wydarzenia/730234.html

Ja chciałem nie tyle o samej ekshumacji, co o wypowiedzi jednego pana, która została opublikowana w tym artykule.
Taka dziwna ta dzisiejsza retoryka się robi. To, że jest ona antyradziecka, to wiadomo. Ale dziwne, że robi się ona proniemiecka. Bo żeby drukować artykuł o wydźwięku pełnym współczucia dla nazistowskiego okupanta, to już jest co najmniej nie w smak. Oczywiście, szacunek zmarłym należy się, bez względu na to po której stronie zasieków ginęli. Ale żeby barwić artykuł wypowiedziami w stylu Rosjanie dopadli ich (...) i żadnemu nie darowali życia" czy Do dziś widzę twarze tych młodych chłopców", które to wypowiedzi mają przecież jasny i czytelny wydźwięk: iedni Niemcy, z zimną krwią wymordowani przez Sowietów" - to już jest chyba lekka przesada...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam
mam pytanie, otóż w 1944/45 przez teren należacy do mojej rodziny przebeigała linia okopów niemieckich, w czasie przełamania frontu od ostrzału moździerzowego zginęła 3-osobowa obsługa ckm-u, którą pochowano w sadzie moich dziadków, i tu pytanie... moi dzidakwie mają swoje lata i pamięć płata figle, dziadek twierdzi że dalej tam leżą, babcia twierdzi że ich ciała odkopano i przeniesiono w głąb doliny, na razie nie chce uszać" tej sprawy, ale czy waszym zdaniem jest sens zgłaszać taką niepewną miejscówkę odpowednim organizacjom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie