Skocz do zawartości

Ekshumacja zolnierzy niemieckich


tosh

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W Radomiu od kilku dni trwa ekshumacja zolnierzy niemeickich poleglych podczas obrony tego miasta. Miejsce pochowku ok. 150-200 zolnierzy Wehrmahtu zostalo za komuny zrownane z ziemia i przeznaczone pod parking przy cmentarzu (ul. Limanowskiego). Zajmuje sie tym niemiecka fundacja pokrywajac wszystkie koszty tego procesu oraz odbudowanie nawierzchni parkingu. Pod ziemia, na glebkosci ok. 2 metrow odnaleziono pierwsze szkielety, przy ktorych znajdowano tylko niesmiertelniki oraz resztki umundurowania. Prochy poleglych zolnierzy zostana przeniesione na cmetarz wojskowy pod Pulawami. Fundacja zwraca sie z prosba do wszystkich, ktorzy znaja miejsce pochowku zolnierzy niemieckich w okolicach Radomia.
pzdr
  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
iłza:) ale tu ich chowano w klesonach bez zadnych dupereli więc nie ma szans:/ pozatym sa na terenie prywatnym. niemcy nie gineli w obronie Radomia tylko w czasie ucieczki:/
Napisano
Ekshumacje dopiero się rozpoczęły, wczoraj w lokalnej prasie wyczytałem, że dziennie odkopują po 5-6 ciał, przy większości są nieśmiertelniki. Podejrzewam, ze o dane z nieśmiertelników może być trudno - wszystkie pozostałości są od razu ładowane do worów - celem dalszej analizy przez niemieckich ekzspertów. Poza tym pewnie teren jest ogrodzony a robotnicy zatrudnieni przy ekshumacji nie są takimi pasjonatami historii, aby spisywać dane z nieśmiertelników. Jedyna nadzieja, że po zakończeniu ekshumacji ukaże się jakiś obszerniejszy artykuł o żołnierzech niemieckich tu pochowanych.

Pozdrawiam
MILBAS

PS. W pierwszej fazie bitwy o radom można powiedzieć, że niemcy bronili miasta. Potem już była ucieczka i niszczenie ostatnich niemieckich gniazd oporu (okrążeni niemcy w RAdomiu raczej niecjętnie się poddawali).
Napisano
Milbas - dzięki za informacje. Jesteś z Radomia ,więc trzeymaj rękę na pulsie. W lokalnej gazecie coś powinno się ukazać ,chociaż czy będzie to wartościowe?
Szkoda ,że nie można dobrac się do bić z blaszek...A może jakieś zdjęcia byś zrobił? :>

pozdrawiam

bjar_1
Napisano
Zgłaszałem do fundacji miejsca pochówku żołnierzy niemieckich jakieś dwa lata temu, w tym roku ma być ekshumacja. W szkole był szpital w pobliżu pochowano
zmarłych. Armia była w odwrocie całe zajście z organizacją szpitala/ trwało krótko może nawet nie było miesiąca.
W ambasadzie podali mi adres fundacji. Następnie
wystosowano pismo do fund. z Urzędu Gminy. Po około 2-uch latach urząd otrzymał pismo z fundacji z podziękowaniami i prośbą o odszukanie świadków pochówku.
Napisano
Zabiorę jutro do pracy cyfrówkę i wracając zrobię parę zdjęć i zorientujęsię w sytuacji :-). Pozdrawiam. Jak coś nowego będzie w tej sprawie dam znać.

MILBAS

Ps. Dla zainteresowanych - PArę lat temu znaleziono i ekshumowano szczątki żołnierzy niemieckim na Józefowie (peryferyjna dzielnica RAdomia). Były o tym artykuły w prasie lokalnej. JAk do nich dotrę i będzie w nich coś ciekawego - wrzucę na forum.
Napisano
Witam
Dzisiaj udalo mi sie chwile poobserwowac prace ekipy. Odkryli juz ponad 20 szkieletow, w wiekszosci bez zadnego oporzadzenia, czasem trafiaja sie oficerki. Rozmawialem tez chwile z kierownikiem robot. Przy szkieletach nie znajduja oporzadzenia, helmow i td, w 95 procentach przypadkow niesmiertelniki sa znajdowane i bardzo czytelne (jak powiedzial, bo pokazac nie chcial). Pochowani zolnierze sa z najrozniejszych jednostek, wg udzielonych informacji, w wiekszosci byli to ranni zmarli w szpitalu w Radomiu. Prace beda trwaly jeszcze ok. 2 tygodni. Fotki moge zrobic, o ile Milbas mnie nie uprzedzi :)
Podalem tez namiary na miejsca pochowku zolnierzy niemieckich w okolicach Radomia, gosc odezwie sie w przyszlym tygodniu (zajrzalem mu do notesu, namiarow mial sporo...).

ps.Troche niefortunnie uzylem slowa obrona, choc w sensie taktycznym takowa miala miejsce.
pzdr
tosh
Napisano
mam nadzieje ze ekipa ta zjawi sie u mnie w tym tygodniu jak obiecali ale z tego co czytam to w Radomiu jeszcze popracóją 2tygodnie ? no to fajnie to zanim wpadną po moich to może koło Pażdziernika .no ale kolejka to kolejka .
Napisano
jak jutro znajde chwile czasu, to podskocze na miejsce i zobacze co sie da zrobic, sam jestem ciekawy, jak duza byla roznorodnosc jednostek, ktore dzialaly w okolicach Radomia na poczatku 45 roku
pzdr
Napisano

witam
fotki z miejsca ekshumacji, niestety dzisiaj dopiero mialem czas aby tam zajrzec, niestety po godzinach pracy ekipy, ale mysle, ze to da wam poglad na calosc...
miejsce zasypane piachem jest juz przeszukane. groby ustawione sa w 6 rzedach, pierwszy rzad zaczyna sie po lewej stronie drzewa widocznego na drugim planie i w odstepach mniej wiecej polmetrowych byly rzedy kolejne...

Napisano

tutaj widac, jak usunieto juz czesc nawierzchni parkingu przygotowujac miejsce pod odkrywke kolejnych mogil...
postaram sie w poniedzialek zajrzec tam podczas pracy ekipy, zmanipulowac kierownika do podania bic na niesmiertelnikach i zrobic troche wiecej ciekawszych fotek...na razie tyle
pzdr

Napisano
Życie Warszawy, Piątek 02.09.2005 r.
Streszczenie artykułu Nieśmiertelne są tylko nieśmiertelniki ..." (całostronicowy + zdjęcia):

Zginęli na froncie, zmarli w szpitalu albo popełnili samobójstwo. Grzebano ich w latach 1942-44 na cmentarzu niemieckim przy dzisiejszej ul. Limanoswkiego (aktualne miejsce w którym prowadzone sąprace ekshumacyjne).

Pierwsza tura prac ekshumacyjnych odbyła się przy ul. Limanowskiego 13 lat temu. Wydobyto wtedy szczątki 700 żołnierzy Wrmahtu. Od razu było wiadomo, że obok leżą kolejni, jednak nie zdecydowano się na zrywanie nawierzchni nowo zbudowanego parkingu.

W radomiu znajdowane są w zasadzie same kości i nieśmiertelniki. Brak jest innych szczątków - mundurów, rzeczy osobistych.

Informacje o żołnierzach pochowanych w RAdomiu przetrwały nie tylko w Berlinie. Radomskie Archiwóm Państwowe przechowuje kilkaset dokumentów z okresu okupacji. Spis nazwisk niemców pochowanych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego można znaleźć wśród ... raportów o stanie prostytucji na terenie dystryktu i o nagrodach dla esesmanów. Dokument nie jest z pewnością kompletny. Zawiera jednak listę ponad 600 niemieckich nazwisk, ze stopniami wojskowymi, datami śmierci, a często również urodzenia. Ten wykaz zawiera nie tylko nazwiska żołnierzy niemieckich, ale także SS i służb policyjnych, którzy zostali pochowani w RAdomiu podczas okupacji.

Aktualna ekshumacja. Sondażowe wykopy wykazały, że pod płytami parkingu można spodziewać się szczątków 150 żołnierzy. Ekshumacje mają się skończyć do połowy września. szczątki żołnierzy trafią na niemiecki cmentarz Wojskowy w Puławach.

Na apel o wskazywanie miejsc pochówku żołnierzy niemieckich w okolicy RAdomia, zgłosiło się 9 osób znających taki miejsca. Będą one systematycznie sprawdzane. NIe ma co czekać, przecież świadków tych wydarzen z każdym dniem ubywa.

I wypowiedź pracownika firmy ekshumacyjnej: Cieszy nas, że ludzie, pomimo tragicznych doświadczeń wojennych podchodzą do spraw ekshumacji tak życzliwie. My odkrywając szczątki, często zastanawiamy się, w jakim stopniu był winien okrucieństwa wojny i co czuł osiemnastolatek, który strzelił sobie w głowę ...

Artykuł zawiera zdjęcie jednego z pierwszych wydobytych nieśmiertelników, jego bicia: Stb. Pi. Batl. 214 i pod spodem nr żołnierza - 44. A więc 214 batalion saperów.

Pozdrawiam
MILBAS
Napisano
A że wrócę do tematu - blaszka z biciem Stb.Pi.Btl.214 należała do żołnierza z 214 DP ,zginął on na 99% w styczniu '45 r. kiedy to przez miasto dywizja ta wycofywała się znd Wisły...
Napisano
tekst z linku:

Szczątki ciał niemieckich żołnierzy wydobyte w Radomiu


Szczątki ponad dwustu ciał niemieckich żołnierzy walczących w II wojnie światowej wydobyto spod parkingu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Prace ekshumacyjne nadzorowała Fundacja Pamięć", która od piętnastu lat zajmuje się poszukiwaniem Niemców poległych i pochowanych na terenie Polski.

Prezes Fundacji Pamięć", Izabela Gutfeter powiedziała, że teraz będą prowadzone badania i próba identyfikacji szczątków. Każdy żołnierz miał ieśmiertelnik", czyli tabliczkę tożsamości, która była przełamywana na pół i obie części miały te same numery. Pół blaszki zostawało przy żołnierzu, a pół w dokumentacji wojennej w Niemczech - powiedziała Gutfeter.

Według niej, krewni poległych w Polsce żołnierzy, przeważnie z drugiego pokolenia, poszukują miejsca pochówku swoich bliskich. Identyfikacją zajmują się Niemcy, którzy są w kontakcie z rodzinami i informują je, jeżeli uda się ustalić nazwisko odnalezionej osoby. Gutfeter dodała, że identyfikacja potrwa około roku.

Prace ekshumacyjne trwały trzy tygodnie. Ruszyły dzięki informacji kombatantów Ludowego Wojska Polskiego, którzy powiadomili Pamięć" o zapomnianym cmentarzu. Koszty pokryli Niemcy. Obecnie Fundacja Pamięć" prowadzi poszukiwania niemieckich grobów wojennych na Śląsku i Mazurach.


pozdr.
p.
  • 2 weeks later...
Napisano
W dniu dzisiejszym ekshumowano 6 żołnierzy niemieckich na pograniczu województw łódzkiego i wielkopolskiego. Prace prowadziło 2 panów pod nadzorem przedstawiciela VDK.Przy szczątkach znaleziono 4 nieśmiertelniki.Zrobiłem kilka fotek.
general1006 dzieki za kontakt z ekipą .

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie