Skocz do zawartości

OSP i Hełmy


Kobieras39

Rekomendowane odpowiedzi

witam taki poscik rozpoczynam ostatnio z dwa tygodnie temu bedąc u dziewczyny w wielkopolsce natrafiłem na dwie Osp w których miały być niemieckie hełmy dowiedziałem się od miejscowego:) okazało się ze syn komendanta remizy ma jeden hełm z ocalałych porządków:) i wydębiłem go za friko niemiecki hełm straży pożarnej cały czarny z wkładką 80%farby i emblemat niemieckiej strazy-kalka:)
czy ktos z was tez trafił cos ciekawego w OSP?
walcie na forum:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasami czasami na zapadłych wioskach walają się po magazynach fajne rzeczy-włanie w stylu hełmów niemieckich ale większość remiz jest już po porządkacha to=wywaleniu wszystkiego na złom albo śmietnik...ale w osp można znależć za to mnóstwo starych zabytkowych samochodów-przyznam się że przymierzam się do Stara25 z remizy na wsi u mojej babci-czekam tylko jak będą zmieniać sprzęt-już wiemże za rok kupują nowy i autko jest moje za 2 tysiaki:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość OSP posiada izby Muzealne" lub Izby Pamięci". W takich jest mnustwo ciekawych przedmiotów, ale ich się nie wyrwie. Tak jest na południu Polski, gdzie o każdy sprzęt trzeba było się baaardzo długo starać, u nas na północnym zachodzie jest trochę gożej. Większość sprzętu była w spadku" po Freuewilige Fauerwehr i była traktowana jako poniemiecke śmieci. Gdy tylko kupiono nowy, polski ( i nie tylko - byle nie niemiecki) sprzęt, ten stary trafiał na śmietnik lub złom. W mojej miejscowej OSP ( a jest naprwadę duża - 3 samochody gaśnicze i 1 ratownictwa drogowego, rocznie mamy nawet 200 wezwań!) nawet nie ma za bardzo z czego taką izbę stworzyć, gdyż przetrwała do dzisiaj tylko 1 miedziana prądownica, 1 mosiężny hydrant i to co jest u nas w kolekcji, ale tego do straży nie oddamy, bo bałbym się, żeby nie zostało choćby w trakcie głupich zabaw zniszczone. A na naszych wiejskich" OSP jest jeszcze gożej, bo tam wszystko, co zdjęte ze stanu od razu poszło na złom!

pozdr i powodzenia wonsY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh wons nie dziwie się ja tez bym mojego garnka nie oddał do żadnej izby:) przeca tam fanty giną bez śladu a jak nie giną to miejscowi je niszczą np przemalowują zeby lepiej wyglądało :) a wychodzą kwasy z tego:)
a co wons masz w kolekcji?:)z OSP?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dobrych lat temu w pewnej remizie OSP zetknąłem się z hełmami SS i wehrmachtu ze zdrapanymi naklejkami (niezbyt dokładnie) i pozbawione fasunków ale za to w stanie menniczym. I nie było to na tkzw. ziemiach odzyskanych ale w okolicach Włocławka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mamy z OSP? Ano satysfakcję z niesienia pomocy innym ludziom ;) - cała nasza ekipa jest w OSP Połczyn Zdrój :)

Boję się, że w czasie jakiejś imprezki" ktoś by latał w naszych hełmach, co pewniakiem skończyłoby się w najlepszym przypadku wgnieceniami i rozdarciami. :))
A poza tym? Kilka hełmów- jeden polski przedwojenny OPL i teraźniejsze OC, kilkanaście hełmów z włukna szklanego - tych szaraczków" - które miały trafić na wysypisko, kilka kompletów mundurów OSP, w tym młodzieżowe - wszystkie już wycofane z użycia, kilka orłów, odznak i medali... A w przyszłości? kto wie? może i coś większego? ;)
jak coś sobie jeszcze przypomnę, to dam znać.
pozdr. wonsY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Okolo 10-15 lat temu kuzyn mieszkajacy na wiosce w okolicach Starogardu Gdanskiego za butelkę wina i kilka paczek papierosów wyrwał od Komendanta miejscowej OSP osiem hełmow policyjnych z wkladkami(helmy byly jak nowe-100 proc.farby) Znaki zamalowane byly czarna farba ale sprytny kuzyn dokladnie to wyczyscil...Wszystkie helmy kuzynek sprzedal na pchlim targu w Gdansku Wrzeszczu za zawrotna wtedy sume 135 tysiecy....a ja w formie zadoscuczynienia na urodziny dostalem najprawdziwszy oryginalny helm Ludowego Wojska Polskiego.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu w prezencie za przysługę, otrzymałem polski kompletny chełm wz. 28, w strażackim malowaniu od Komedanta OSP.Chełm był użytkowany przez stażaków przez ok. 50 lat, niestety wszystkie pozostałe zostały przekazane na złom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w latach 80-tych w nieistniejącej już remizie we wsi Siedlątków (w tej chwili jest tam zbiornik Jeziorsko) znalazłem kilka niemieckich hełmów policyjnych.Pozostały mi 2 .W mojej miejscowosci strażacy 2 lata temu wywalili na złom kilka niemieckich hełmów !!!Do tego jeszcze kilka wczesnych LWP !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie