Skocz do zawartości

Bolimów - Jasionna


cartman

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!
Jestem tutaj nowy, ale zaglądałem na forum od dawna :-)
Ciekawy jestem, czy ktoś zajmował się eksploracją poniemieckich bunkrów w okolicy Bolimowa (tego od ataku gazowego w Iwś) i Jasionny Łowickiej. Są to bunkry z IIwś, bardzo rozbudowane pod ziemią - szerokie korytarze dalej zalane wodą, na powierzchni widać niewiele. U miejscowych mają złą opinię, podobno składowano tam broń chemiczną itp. Podobno na przełomie lat 60tych i 70tych była tam plaga szczurów, które wylęgały się z tych bunkrów i wtedy władze zadecydowały o zamurowaniu i zalaniu wodą korytarzy.
Nie wiem, ile w tym wszystkim prawdy, możliwe, że są to same bzdury, ale faktem jest, że bunkry są duże i raczej mało zbadane. Czy ktoś ma może więcej informacji? Może wartoby było zorganizować jakąś w eksplorację tych bunkrów? Jakby co, to byłbym chętny do pomocy, bo temat zastanawia mnie już od pewnego czasu...
Bardzo proszę o wszelkie informacje i uwagi, z góry dziękuję.
Cartman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Tak sie składa że mieszkam nie daleko tych bunkrów. Stoją one po dwóch stronach trasy kolejowej Warszawa - Łowicz, wzdłuż lewego brzegu Rawki. Faktycznie część z nich jest zalana wodą, a inne są zamurowane. Różne krążyły pogłoski co tam jest w środku. Od odpadów broni chemicznej po jakies śmieci po produkcji lekarstw czy nawozów sztucznych. Tego chyba nikt tak na prawde nie wie. Faktem jest że jest na nich ostrzeżenie o środkach chemicznych. Natomiast nie wydaje mi się aby bunkry były jakoś szczególnie rozbudowane pod ziemią. Co prawda krążyły legendy o tym że sa wszystkie połączone podziemnymi korytarzami ale chyba można to wszystko między bajki włożyć. Nie znam się na typach bunkrów i umocnień ale jak dla mnie były to bunkry na obsługe KM + obserwator itp. Do każdego bunkra jest jeszcze dodany 1 lub 2 tobruki. Obiekty były wybudowane w latach 1942-43 (najprawdopodobniej) ale nigdy nie były obsadzone i nie brały udziału w walkach.
Oczywiście jak kogoś interesują takie sprawy to myślę że warto wpaść i zobaczyć, zawsze to jakis kawałek historii. Powinieniem gdzieś mieć w archiwum domowym parę fotek tych obiektów więc jak kto ciekaw to mogę wrzucić na forum.

pozdro
marwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Pozwolę sobie odgrzebać" ten wątek. Byłem niedawno po Jasionną. Efekty tej wyprawy tutaj - http://www.warszawa.fortyfikacje.pl/polska/niemieckie/jasionna.htm
Czy poza owymi 11 schronami są jeszcze jakieś w tym miejscu? Czy w Bolimowie też jest jakiś punkt oporu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie