Skocz do zawartości

Walki w 1939 roku w okolicach Sieradza.


merlin

Rekomendowane odpowiedzi

Do Merlina:numer gg ma Templariusz,wiec z nim mozesz pogadac.A o wzgorzu ze stogiem siana" to ja wiem,wprowadził mnie w błąd jedynie wiatrak...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do P.D.

1)Śmiem twierdzić ,że nazwa wioski Holendry koło Zduni jest w jakis sposób związana z tym nader licznym występowaniem wiatraków.Mam nadzieję ,że wiecie o mogiłach niemieckich kolonistów w lesie Poręby przy Holendrach.
Jeden jest szczególnie ciekawy data śmierci bodaj 03.09.1939 roku i napisane ,ze chyba zginął z morderczej ręki.

Do DJArnolda

Wiele osób mówiąc o Rossoszycy ma na myśli okoliczne wsie jak Włyń, Glinno, Dzierzązna to może o to chodzi.Ponadto pas startowy" czyli DOL w Rossoszycy był drogą ucieczek ludnosci cywilnej polskiej w 1939 roku i niemieckiej w 1945 roku.Od bombardowań i ostrzału artylerii były duże straty w ludziach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o ktorym cmętarzyku mowisz ten niemiec nazywał sie Wilhelm Gottlieb nad nazwiskiem widnieje dobrze zachawana swastyka,pewnie poległ w odwecie za najazd na Polske z rąk okolicznych mieszkanców.oprocz tego są jeszcze inne groby w tym polskie....A w Holendrach stał niegdys takze młyn ,jeszcze jego ruiny niedawno mozna było sobie obejrzec,teraz juz sladu po nim nie ma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Do Merlina:ostatnio podając na forum numery wzgorz pod Beleniem i Stronskiem chyba cos pomyliłes.tzn ani pod Beleniem jaki Stronskiem nie ma wzgorza 176,0???!!,a wzgorzez wiatrakiem" gdzie odbyła sie ekschumacja hitlerowcow to wzgorze 182,4 (a nie jak piszesz 176,0).Natomiast w Stronsku wzgorze ze stogiem siana" wokoł ktorego tez toczyły sie walki to wzgorze nr 178,4 znajdujące sie bezposrednio za cmętarzem,(ale nie jestem pewien czy własnie o to wzgorze chodzi)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wzgórza :

176 - wg aktualnej mapy ( z wiatrakiem ), wg mapy z 1929 roku to wzgórze jest oznaczone jako 179,6

182,4, wg aktualnej mapy a wg mapy z 1929 roku wzgórze to było oznaczone jako 185 i wg tej starej mapy też był tam wiatrak.

Pozdrawiam Merlin

P.S. Proponuję we wtorek około 21.00 na GG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Bardzo, bardzo dokładnie mam opracowaną na podstawie relacji obronę linii Warty w rejonie Sieradza. Mam zainteresowanym podać literaturę, czy przesłać ułożone przez mnie kalendarium bitwy ? Potrzebuję jednak 2-3 dni na jego uporządkowanie i uaktualnienie.
Bardzo interesująco np. wygląda sprawa przejęcia przez Niemców mostów na Warcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
W Sieradzu i okolicach ringstandów jest cała masa. Najłatwiej znaleźć na Wzgórzu Zamkowym, na wale przeciwpowodziowym Żegliny, przy płocie kortów, w chodniku przy Sportowej i wielu innych miejscach. W Piaskach jest nawet jeden całkowicie wykopany i leży na boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie