Skocz do zawartości

Walki w 1939 roku w okolicach Sieradza.


merlin

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję wszelkich informacji, źródeł historycznych ( tytuły książek chociaż sam już sporo mam ) na temat walk G.O. gen. Dindorfa - Ankowicza w okolicach Sieradza(między innymi : Beleń, Strońsko, Mnichów, Włyń ) we wrześniu ( 4 - 5 IX) 1939 roku. To moje tereny i przerabiam ten temat w domu od pewnego czasu.

Z góry dziekuję

Pozdrowienia Merlin

P.S. Po postach na forum wiem, że jest sporo osób z tych okolic więc mam skrytą nadzieję na pewien odzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze rosnie nam konkurencja he he,Belen,Stronsko przekopane są juz ze sto razy,ale chcesz to szukaj moze cos ktos przeoczył.. a takze Bogumilow, Monice pod Sieradzem i inne...czesc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czterech bo ja tez jestem ze Zduni,i na tych terenach plądruje wraz z kolegami glebe od dawna,ale jak ktos chce moze przyjechac są ekstra widoki, bunkry, wzgorza i wogole jest fajnie-ale szukac to juz chyba nie ma co bo wszystko przekopane,no ale jesli ktos chce moze probowac....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia
1) Widoki z okolic Belenia i Strońska na drugą strone Warty są naprawdę przepiekne i mi tego nie musicie mówić. Tak samo jak nie musicie mi mówić,że tamte okolice były juz przeszukiwane ze sto razy bo sam je przeszukiwałem ze trzydzieści razy z tych stu :-) z różnymi wynikami.
Każdy nowy właściciel piszczałki ze Zduni lub Sieradza leci tam w pierwszej kolejności i potem dziwi się,że nic albo prawie nic nie znalazł.
2) Zadałem pytanie na forum z innego powodu.Jest sporo opracowań historycznych na temat walk w tym rejonie na pierwszy rzut oka wszystkie sa zgodne, ale jak się na to nałoży wspomnienia starszych mieszkańców i miejsca ewentualnych znalezisk to trochę inaczej to wygląda.

Pozdrawiam Merlin

P.S. Z piszczałką chodzę po okolicach Zduńskiej Woli i Sieradza od kilku lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Merlina:napisz skąd jestes??????? I jesli mozesz napisz co np. udalo Ci sie wykopac w Beleniu,czy Stronsku-zobaczymy kto miał więcej szczęscia???Ostatnio tam bylismy (na wzgorzu z wiatrakiem") poraz kolejmy i były swierze dołki ,moze to Twoje??? Zkontaktuj sie na emeila z Templariuszem to sie gdzies zgadamy..czesc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie byłem ostatnio na górze z wiatrakiem"
2. Dołki po sobie zawsze zasypuję więc na pewno nie ja :-}.
3. Dla ciekawosci czy wiecie,że zgodnie z mapami sprzed
wojny w okolicach Belenia i Strońska były przynajmniej
dwa wzgórza na których stały wiatraki.
4. Jak znajdę troche czasu to się skontaktuje.
5. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale w sezonie
poszukiwawczym praktycznie w kazda sobote i niedzielę
jestem w Zduni ( mam tam rodziców ).

Pozdrawiam Merlin

P.S Mam nadzieję, że kościół w Chojnym już oglądaliście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestesmy w domu".... ostatnio tez poznałem Twojego kuzyna Tomka,z ulicy Konopnickiej,mowił ,ze szukaliscie takze w okolicach Szadku:Pszatow i te sprawy..ma Smętka.No to tak jak pisales,jak bedziesz w Zduni daj znac.....czesc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Szadku są super.
Sam mieszkam w tej miejscowości i trafiłem już kilka fajnych miejsc.
Okolice też są niezłe.
Czy ktoś wie ciś na temat dołków na cmentarzu żydowskim?
Były niezakryte......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Jeśli chodzi o walki w moich okolicach to chyba tylko I WŚ.
Wiem gdzie były okopy z II ale nie penetrowałem ich jeszcze. Pozatym niewiem czy nie były one wykopane pod koniec wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja naiwny myslałem że jak sie wybiore na Stronsko to wyciagne moze chociaz troche łusek ... we wrzesniu toczyły sie tam w okolcy bardzo ciezkie walki - walczyly tam 28,30 i 31 pp z 10 DP Armii Łódź - nacierało na nie kilka niemieckich dywizji (nie pamietam ile dokładnie) - pułki sie tam mocno skrawiły (4-5.IX) - tak że koncentrująca sie dywizja pod Łodzią miała 40% straty w szeregowcach i 70% straty w kadrze oficerskiej ... ale i tak sie tam niedługo wybiore :) zawsze tak jest ze przejdzie 50 osób i nic nie znajdzie a 51 wyciagnie coś ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DJArnolda:
Masz racje to z okresu I wojny światowej.

Do Bolasa:
1) I tak warto jechać, żeby zobaczyć polskie umocnienia
i jak wyglada brzeg Warty w tym miejscu. Poza tym jest w Strońsku cmentarz żołnierzy polskich oraz kościół z XII wieku (wielokrotnie przebudowywany) położony na wysokim brzegu Warty.
2) Nie ma miejsc dokładnie przeszukanych i zawsze jest szansa, że się coś znajdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojechać na pewno pojadę i to niedługo - może tydzień, moze dwa ... mam juz dość grzebania bez efektu pod Wola Cyrusową - kilka wypadów i łacznie 3 łuski niemieckie 7,92 z I wojny + pół podkowy ... :( polecam - cała kupa fantów tam została (ja wszystkie ominąłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Bolasa: jesli mieszkasz niedaleko to spoko,mozesz przyjechac pokopac moze cos tam wygrzebiesz,ale jesli masz zamiar jechac więcej niz 50km z nastawieniem ze cos znajdziesz oprocz łusek to sie rozczarujesz... miejsca ktore są oznaczone jako okopy czy bunkry w literaturz są juz przeorane, metr przy metrze nawet łuski nie znajdziesz,chyba ze w innych zakamarkach tej wsi ,próbuj powodzenia..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki santyment do polskich rzeczy ze ucieszy mnie nawet pogięta łuska z polskim orzełkiem - mieszkam w Łodzi wiec mam coś koło 100 km - ale to nie problem - wbijemy sie w samochód w parę osób to koszt wyniesie koło 5 zł za głowę - z resztą wydaję mi sie ze warto jechac chocby tylk po to zeby popatrzec :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Belenia i Stronska z łodzi jest ok 63km...więc warto przyjechac chodziby po to aby popatrzec,zwiedzic bunkry itp. widoki są super ,noi moze jakąs łuske znajdziesz,z Polskim Orzelkiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Bolasa

Spokojnie Bolas łuskę znajdziesz na pewno. A jescze jakiś rok temu na wiosnę, żeby znaleźć tam łuski wystarczyło pochodzić po świeżo zaoranym polu bez wykrywacza.Miejsca starczy dla wszystkich.

Z kolei ja raz z doskoku poszukiwałem w okolicy Woli Cyrrusowej i skończyło się dwiema łuskami i smiem teierdzić,że z I wojnyświatowej.W zasadzie to cała ta okolica jest ciekawsza ze względu na I wojnę swiatową niż na II w ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei jeżeli chcecie jechać na wycieczkę to dobrze jest jeszcze obejrzeć okolice Zbiornika Jeziorsko ( Włyń Dzierżązna, Glinno ).

Polecam link http://www.schrony.prv.pl/ nasze schrony znad Warty są tam bardzo fajnie pokazane. Ktoś tu wykonał naprawdę kawał dobrej roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Merlina: no tak z tymi łuskami to masz troche racji ale,trzeba jeszcze wiedziec na ktorym z licznych pól otaczających te wsie.Bo np. przy bunkrach nie ma nic,a wiele pol na ktorych według literatury cos" powinno byc,tez nie darzy szczodrze poszukiwaczy,natomiast w miejscach o ktorych nic nie wspominano mozna bylo kiedys cos wykopac...P.s przyznam szczerze ze nie wiem gdzie bylo w Beleniu,drugie wzgorze z wiatrakiem", my jedynie przeszukiwalismy to na ktorym w 1998r,była ekschumacja 70 poleglych niemców ( odleglosci 10m,od miejsca w ktorym az do wrzesnia 1939 roku stał wiatrak)...jesli mozesz napisz,gdzie było to drogie wzgorze-na ktorym chyba jednak nie bylo walk.......??!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do P.D.

1. Co się tak uparliście z poszukiwaniem wokół bunkrów ?
2.W książkach rozróżnia się dwa wzgórza pod Beleniem i Strońskiem.
- wzgórze z wiatrakiem" - to to o którym piszesz( 176,00)
- wzgórze ze stogiem siana" - i na nim też wg mapy z 1929 roku stał wiatrak ( 182,4 ),

Merlin

P.S. Na priv dałem ci numer GG to myslę ,ze sobie w końcu pogadamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć poszukiwacze!!!

Słyszałem coś o walkach w II WŚ w okolicach Rossoszycy.
Nie jestem pewien tylko czy to prawda.

Pozdrowionka!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie