Jump to content

jak zabezpieczyć aluminium przed utlenianiem?(klamry)


danieloff

Recommended Posts

Mam pytanie - w swojej kolekcji posiadam sporo wykopkowych aluminiowych klamer. Zauważyłem, że niektóre z nich odrobinę się sypią", jakby proces utleniania aluminium nadal postępował. Klamerki trzymam w przykrytych szybką gablotkach. Może ktoś z was zna sposób, jak zabezpieczyć je przed działaniem czasu i tlenu - może polakierować, albo potraktować jakimś preparatem?
Daniel
Link to comment
Share on other sites

Witam! Obawiam się, że utlenianie Alu to proces, którego ostatecznie nie da się już zatrzymać. Przypuszczam, że nałożenie na klamrę warstwy rozpuszczonej parafiny w benzynie lub powłoki z matowego przeźroczystego lakieru spowolni całość. Pozdrawiam, Łukasz
Link to comment
Share on other sites

a może najdelikatnieszy ze znanych sposobów czyli namoczenie w oliwce z oliwek?? Na pewno coś pomoże, a oliwka w przeciwieństwie do powłok lakierniczych czy parafiny w pełni daje się wytrzeć w razie potrzeby
Yasioo
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wszelkie sugestie. Ja oliwką traktuję mosiężne i miedziane drobiazgi - monetki, klamry, bączki, odznaki, nawet klamry - ładnie wtedy podkreśla patynę i poprawia ostrość" np. monetek. Może spróbuję posmarować lekko te aluminiowe klamry, a jak nie to pozostanie mi liczyć na łaskawość czasu - może nie rozpadną się w pył zbyt szybko:-) Szczególnie byłoby mi szkoda wykopanej tzw. bojowej klamerki SA - ledwo się kupy trzyma, ale zawsze to coś ciekawszego, niż pospolite WH.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aluminium utleniając się tworzy zwartą i nieprzepuszczalną warstwę tlenku glinu po powstaniu takiej warstwy korozja juz nie postępuje chyba że oczyscimy warstwe tlenków to wtedy znowu sie utworzy następna itd.
Reasumując aby zabezpieczyć aluminium należy pozwolić na utworzenie naturalnej warstwy tlenku i tyle - korozja głębiej już nie wnika no chyba że nasz fant przetrzymujemy w zrącym środowisku lub w ziemi no to trzeba by było np. chromianować ale w warunkach domowych nie ma takiego zagrożenia.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information