Jump to content

polowe oznaczenia podchorążego rezerwy

Recommended Posts

Panowie taki problem - polowe oznaczenia podchorążego to były srebny makaron plus na rekawiach galon i oznaczenia roku.

A jak to wyglądało u podch rez???

Rozumiem ze miał na pewno biało czerwony makaron a na rękawie czy miał srebrny galon z czerwona żyłką przez środek??
Może ktoś dysponuje jakimiś zdjęciami i tez jestem ciekaw jak to wyglądało w warunkach polowych naszywanie tego ?? i teraz mnie wyprostujcie bo mi się ubzdurało ze podch rez zazwyczaj dostawali sukienne mundury tak ??? tak gdzieś wyczytałem

Pozdrawiam
Schrek

• 1 month later...
Troszke w temacie:
Fragment z Polskiej jesieni" Szczepańskiego:
(...)Jego wzrok zatrzymał się nagle na Stumpfie, spoważniał, stał się przenikliwy i baczny. Zaczął szukać pomiędzy nami i wyłuskiwać kolejno srebrne naszywki zawodowych.
- Zawodowi!-zawołał niespodziewanie.(...)"- sytuacja w trakcie zbiórki podchorążych artylerii z baterii nadwyżek.

Nie wiedzialem za bardzo co to za srebrne naszywki mialy byc, ale z postu Schreka wynika, ze chodzilo chyba o obszycie naramiennika.

no tez tak myślałem ze to tak wygląda teraz jestem tylko ciekaw kto dostawał wtedy podch. Rez ci co mieli studia a nie na dawali sie na oficerów czy po prostu był to tytuł przejściowy w drodze do ppor. rez. ?

Schrek

Tytuł podchorążego otrzymywało się po ukończeniu SPR i wtedy nakładało się na rękawy kurtek srebrne taśmy z karmazynowym paseczkiem pośrodku. Do tego czasu było się szeregowym z cenzusem czyli z biało-czerwonym sznurkiem wokół naramienników.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information