Jump to content

proca bojowa:)


yoony

Recommended Posts

Dlaczego?? Kusze do dzisiaj są używane (potrafi przebić kamizelkę kuloodporną), a ta jest przeznaczona do miotania granatów. Oglądaliście RAMBO" ?? ;-)). Tylko on chyba z łuku strzelał.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

W czasie powstania warszawskiego powstańcy też majstrowali różne proste urządzenia jak katapulta z resorów ( do obejrzenia w MWP). Był też chyba jakiś moździeż na spręzyny. No ale trudno porównywać regularną armie z partyzantami.
Link to comment
Share on other sites

W czasie powstania, jak jest w poście powyżej, była właśnie katapulta z resorów, oraz coś w rodzaju procy sprężynowej, czyli rura z której za pomoca siły sprężyn wyrzucało butelki zap i granaty - właśnie te obie konstrukcje są w MWP. W artykule jaki mam, jest też opisany trzeci rodzaj - czyli kusza z resoru a z rury wyrzucane butelki i granaty.
Z piatem to w sumie nie jestem do końca pewien - pocisk był wydrążony i nakładało się go na pręt, pręt był napinany przed strzałem. Potem czytałem o 2 wersjach, może ktoś wie jak to w końcu jest. 1) trzpień działa jak iglica, potem się sam napina do następnego strzału 2) trzpień wyrzuca pocisk z PIATA potem odpala się ładunek napędowy - w pewnej odległości od strzelajacego.
Link to comment
Share on other sites

Plusem tych urządzeń jest to że jak ktoś chce się zabrać za ich rekonstrukcję to nie ma ztym problemu. Jednak nie wiem czy ktoś odtwarza oddziały powstańcze? Chyba też można by zrobić rekonstrukcję miotacza płomieni, wydaje się ze nie podchodzi pod ustawę o broni, a pokazy były by efektowne.
Link to comment
Share on other sites

Umundurowanie grupy rekonstrukcyjnej z powstania też nie robiłoby większego problemu . Dodatkowo jest to jakby nie było tańsze(zebranie umundurowania i wyposarzenia)niż w przypadku armii regularnej i hjednolicie umundurowanej .
W szkole jestem na informatyce , dlatego sie niezalogowałem .Troche opornie tu necik działa.
Link to comment
Share on other sites

No nie wiem, bo oddziały powstańcze harcerskie były dobrze umundurowane w niemieckie łachy (kombinezony) i panterki SS.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

W Piacie sprezyna sluzyla tylko do zbicia splonki ladunku miotajacego (czy jakos podobnie) -nie chce mi sie w tej chwili szukac artykulu w Technice Wojskowej...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information