Skocz do zawartości

Bieszczady 1945-1947


mike110

Rekomendowane odpowiedzi

Interesują mnie miejsca związane z walkami z UPA. Wiadomo: Jabłonka, Baligród , Cisna... A jakies mniej znane? Takie nie opisane w przewodnikach? Może ktoś wie gdzie sa pozostałości banderowskich fortyfikacji? Wybieram się w Bieszczady w tym roku i mam zamiar wytyczyc sobie taki właśnie szlak (bez wykrywki-tylko z aparatem fotograficznym) będący moim osobistym hołdem złożonym Tym, co polegli w walkach z UPA...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike, skąd jesteś?
Jeśli z okolic Rzeszowa, to przejdź się do tutejszego IPN-u, mają sporo nowych wydawnictw. Myślę, że znajdziesz dużo materiałów o UPA. Tylko przygotuj się na wydatek rzędu 30-35 zł za 1 książkę. Widzialem tam ostatnio ciekawy zbiór artykułów z jakiejś konferencji, bylo tam m.in. o czocie Czumaka (założona przez Polaków w celu zlikwidowania prowidnyka - Jarosława Starucha).
Jeśli nie chcesz wydawać kasy to spróbuj złapać kontakt z p. Pisulińskim z UR (Uniwersytet Rzeszowski). Nie znam go osobiście ale facet siedzi kupę lat w temacie i myślę, że Ci pomoże. Jeśli jeszcze podzielisz się z nim zdjęciami...

Co do pozostałości fortyfikacji to dawno temu był artykuł w Odkrywcy o gościu, który znalazł takie. Nie pamiętam który to był numer. Musisz pytać miejscowych we wsiach, jest paru, którzy zbierają militaria. Wiem ze słyszenia, sam miałem kontakt tylko z jednym gościem z Lutowisk - zbierał monety na Otrycie i w okolicach. Niestety nie pamiętam nazwiska, bo było to 10 lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym proponował zwrócić uwagę nie tylko na UPA, ale także pozostałości po I wojnie. Polecam okolice Kińczyka Bukowskiego, choć to i tak jest nic w porównaniu z tym, co jest za wschodnią granicą. No i tak w ogóle okolice Przełęczy Użockiej - super widoki z pasma granicznego na wschodnią stronę - tunele kolejowe, wioski, Sianki, Karpaty Wschodnie.
Ciekawe są miejsca po nieistniejących wsiach. No i trzeba pamiętać o tym, że UPA działała też na Pogórzu Przemyskim i w Beskidzie Niskim.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Wybieram się w tym roku w Bieszczady podczas wakacji z wykrywaczem. Poszukuję tytułów książek na temat I wojny światowej w Bieszczadach , szukam również map na ten sam temat. Do tej pory chodziłem tam bardziej na czuja opierając się tylko na fragmentarycznych informacji z przewodników itp. Proszę o pomoc.
Kowal230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie