Jump to content

73 pułk piechoty z katowic i walki w katowicach!!??prosze o jakieś informacje!!


Recommended Posts

pytanie o to co w temacie!! czyli mniejsze potyczki, miejsce stacjonowania pułku, i potrzebuje różnych informacji na temat walk w katowicach!! i także rozmieszczenie flaków obrony przeciwlotniczej w katowicach nieopodal muchowca oraz historie zestrzelonych samolotów przy tym lotnisku itp mile widziane!!??oraz czy istniała jakaś strzelnica w katowicach??interesuje mnie pierwsza i druga wojna!!
za wszelkie informacje bardzo serdecznie dziękuje!!
pozdr.ZnaChoR
Link to comment
Share on other sites

W kwestii 73 katowickiego pp i w ogóle tego, co się działo na Górnym Śląsku we wrześniu 1939 r. odsyłam do publikacji Jana Przemszy-Zielińskiego, szczególnie:
1) Śląski Front 39'
2) Księga wrześniowej chwały pułków śląskich (tomy I i II).

Pozdrawiam
Leuthen
Link to comment
Share on other sites

OPL Katowic
31 sierpnia 1939 zostało ogłoszone pogotowie obrony przeciwlotniczej Katowic. Poszczególne pododdziały zajęły wyznaczone im stanowiska ogniowe:
1 bateria 1 Dywizjonu Samochodowego Art. Plot. – rejon kopalni „Kleofas” w Katowicach,
2 bateria 1 Dywizjonu Samochodowego Art. Plot - rejon lotniska i radiostacji w Katowicach, na zachód od drogi Katowice – Giszowiec,
3 bateria 1 Dywizjonu Samochodowego Art. Plot. - rejon Szopienic,
9 Samodzielna Bateria Motorowa Art. Plot. – Wełnowiec,
23 Bateria Motorowa Art. Plot. – rejon Mikołowa,
501 Pluton Art. Plot. – Czeladź,
502 Pluton Art. Plot. – rejon Huty „Pokój” w Chorzowie,
503 Pluton Art. Plot. – Kochłowice.
Plutony fabryczne zajęły stanowiska w swoich macierzystych zakładach pracy, tj.: na terenie Huty „Batory” w Chorzowie (pluton nr 1506) i Huty „Baildon” w Katowicach (pluton nr 1507).
1 września 1939 r. ok. godz. 5.15 rozpoczął się pierwszy nalot na Katowice. Wzięło w nim udział 12 samolotów niemieckich lecących na wysokości 3500 m. Polska obrona nie dała się zaskoczyć. Jako pierwsza zaczęła strzelać 9 Bateria ze stanowisk w Wełnowcu, a krótko później baterie 1 Dywizjonu Samochodowego. Niemcy bombardowali, przede wszystkim lotnisko i radiostację. W pierwszym dniu wojny 1 bateria samochodowa strzelała niewiele – ok. 30 strzałów, gdyż prawie wszystkie samoloty nieprzyjacielskie znajdowały się poza jej zasięgiem. Bateria 2 mająca stanowiska w pobliżu radiostacji wystrzeliła ok.120 pocisków, a bateria 3 – ok. 200. Kilka bomb spadło m.in. w pobliżu stanowisk dział 2 baterii, nie powodując żadnych szkód. 1 września 1939 r. odnotowano 5 nalotów, polskie baterie zestrzeliły trzy samoloty, a dwa uszkodziły.
Link to comment
Share on other sites

Huta Pokój" w Chorzowie?
W roku 1922, w związku z podziałem Górnego Śląska, huta "Pokój wraz z kopalnią węgla "Pokój oraz kopalniami rudy żelaza koło Tarnowskich Gór wchodzi w skład samodzielnego przedsiębiorstwa "Friedenshütte Aktiengeselschaft (Spółka Akcyjna Huta Pokój) z siedzibą w Nowym Bytomiu." A Nowy Bytom to Ruda Śląska.....
W Chorzowie Batorym jest natomiast huta Batory"...
Link to comment
Share on other sites

M-i to może przybliżysz mi historie i miejsce zestrzelenia tychże samolotów??i jakieś inne rzeczy które nie wiem, też mi możesz przybliżyć!!jedno stanowisko flaka już znalazłem, tylko nie wiem gdzie są dokładnie pozostałe!?
pozdr.ZnaChoR
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
postanowiłem odświeżyć wątek!!
czy ktoś wie coś więcej o tych zestrzelonych samolotach przez OPL lotniska Muchowiec??
jakieś inne fakty i dosłownie wszystko na ten temat jest bardzo mile widziane!!bardzo też by mi pomogło jakies plus minus rozmieszczenie flaków naobkoło lotniska?!
pozdr.ZnaChoR
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information