Skocz do zawartości

Co to za moneta. Awers - to dzban i jakies hebrajckie? litery?


sanczoto

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Na rewersie jakby gałązka oliwna,,, te same obce (hebrajskie litery), moneta jest bardzo ciężka - może to nie moneta?
Dziękuje za ewentualną pomoc

  • 3 years later...
Napisano
Mam następującą hipotezę: to nie są hebrajskie napisy a nieudolne napisy na żetonie komunijnym z któregoś z gdańskich kościołów. Mam podobny żeton ale u mnie jest zdecydowanie kielich a nie wazon i też w nim są jakieś badyle. Metal z którego jest wykonany to cyna, mimo, że katalogi błędnie podają ołów.
Ponieważ piszecie o trzecim czy czwartym, nie jest to przypadkiem z ziemi wywożonej z Gdańska do miejscowości W...?
Dobrze byłoby zobaczyć drugą stronę.
Napisano
Tutaj ten sam motyw dzbana na monecie palestyńskiej, oczywiście wybitej przez żydowskiego okupanta. Proszę zwrócić uwagę na hebrajski napis- jest to to samo słowo, co po lewej stronie zagadkowego krążka Samczota. Co to za słowo? Nie znam hebrajskiego, ale na dole tej palestyńskiej monety jest napis po arabsku ISRAIL, dlatego drogą dyskursywnego myślenia doszedł żem do wniosku, że po hebrajsku musi być napisane to samo. Zatem na tym tajemniczym krążku mamy również napis IZRAEL (jak to jest po żydowsku- Iszrail??), tak więc hipoteza o żetonie komunijnym z gdańskiego kościoła" się troszku posypała. Krążek jest żydowski i posiada hebrajskie napisy, w tym słowo IZRAEL- oto, co do tej pory wiemy o tym enigmatycznym kawałku metalu.
Napisano

Sorunia, zapomniał żem wstawić wzdęcia. To jest ta palestyńska monetka, na dole napis po arabsku ISRAIL, na górze po hebrajsku ISZRAEL. Naraziszcze.

Napisano
Na żetonie cynowym nie widzę nijak słowa ISRAEL. Mam 2 żetony komunijne z Gdańska wykazujące duże podobieństwo. Może się mylę, ale nikt nie przedstawił do tej pory lepszego wyjaśnienia.
Napisano
Coriolan, druga literka w słowie ISZRAEL to SZ, a nie S- nie wszystko, co widzi się w necie, jest koniem. Być może różnie wymawiają to słowo Żydzi, ale zapis fonetyczny to ISZRAEL.
Napisano
Chociaż, w sumie może być też S, bo u nich tą samą literą zaznacza się te dwa dźwięki. Ale wróćmy do tematu. Tak czy inaczej, na obydwu żetonach mamy słowo IZRAEL.
Napisano
Grzybobranie udane :)

Primo: ישראל wymawiamy jisrael".
ש to akurat w tym przypadku ש z kropką (czyli sin a nie szin).
Secundo: zgadzam się z musamman2 - na żetonie Sanczoto widzimy napis po hebr.
Na żetonie Raneda,po lewej stronie dzbana również.Martwi mnie tylko rewers - wychwycam tylko ש - pozostałe znaczki są jakieś takie bardziej eso-floresowate ;/
Napisano
To SIN po lewej stronie drzewka figowego to chyba ostatnia literka słowa, a to poniżej to ornament. Natasha, potwierdź, że słowo z lewej strony dzbanka to Jisrael". Może słowo z prawej strony brzmiało SZEMA, a więc razem byłoby SZEMA JISRAEL- Słuchaj Izraelu?
Napisano
Nie wiemy, czy to pierwsza literka, bo przed nią chyba jeszcze coś majaczy. Czy to jest HE czy CHET? Na pierwszym krążku (Sanczota) z prawej strony dzbanka widać chyba SIN, CHET i LAMED. Jeśli przyjmiemy, że na drugim żetonie jest analogicznie, to wzmiankowana przez Ciebie literka będzie drugą w wyrazie, a więc chyba CHET. A tak w ogóle z czym kojarzą Ci się te krążki, czy aby nie ze świętem Purim?
Napisano
Musamman2,

to zdecydowanie litera HE.
Na krążku Sanczota na pewno na początku mamy ש (sin lub szin),następnie (moim zdaniem) jest ק (kof) i na końcu jest ל (lamed).
Zarówno ק jak i ל bardzo łatwo pomylić z (odpowidenio) ח(chet) i ר (resz).
Zauważ,że jesli odczytay tak jak ja sugerowałabym - powstaje nam słowo שקל szekel.

Z Purim kojarzyć się mogąwłasnie monety,jednym bowiem z nakazów tego święta jest dawanie podarunków dla biednych" - czyli cedaka - okazywanie miłosierdzia. A najlepszym sposobem wypełniania tego nakazu jest dawanie pieniędzy potrzebujacym.
  • 1 month later...
Napisano
AKCJA SZEKLOWA

Forum wymiany myśli, programów czy też narzędzi działań, zmierzających do budowy własnego państwa żydowskiego były dla wszystich organizacji syjonistycznych z całego świata Światowe Kongresy Syjonistyczne. Działalność kongresów pociągała jednak za sobą dwa problemy: sposób sfinansowania działalności oraz sposób wyboru delegatów. Oba te problemy rozwiązano wprowadzając tzw składkę syjonistyczną, czyli szekel. Osoby które zakupiły szekel miały prawo wyboru delegatów na kolejne Światowe Kongresy Syjonistyczne, a równocześnie finansowały ich działalność. Zakup szekli upoważniał również do wyboru delegatów na Konferencję Krajową Organizacji Syjonistycznych. W Przemyślu sprzedażą szekli oraz związaną z tym akcją propagandową zajmowała się Komisja Szeklowa, na czele której stali kolejno: Maurycy Rinde i Mateusz Szweber.
http://www.wojnawp.republika.pl/zydzi/zc.html
Napisano
http://www.studiajudaica.pl/sj17brz1.pdf
38
Szekel – jednostka monetarna w starożytnym Izraelu, w czasach nowożytnych
nazwa op aty będącej wyrazem poparcia dla programu bazylejskiego i udzia u w ruchu
syjonistycznym. Uiszczający op atę (szeklowcy) upoważnieni byli do udzia u w wyborach
delegatów na kongresy syjonistyczne. Wysokoś op aty by a mniej więcej sta a i stanowi a
równowartoś 1 szylinga angielskiego.
39
Żydowski Fundusz Narodowy (Keren Kejemet Leisrael) – fundusz ustanowiony na
V Kongresie Syjonistycznym w Bazylei (1901), m.in. na skutek zabiegów prof. Hermana
Schapiro, przeznaczony na zakup ziemi w Palestynie na potrzeby kolonizacji żydowskiej.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie