Skocz do zawartości

Elektroliza. Jak to zrobić?


polsmol

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Spróbuj pomoczyć lub pogotować w nafcie albo ropie. Tylko ostrożnie z ogniem.
pzdr
Napisano
Zapomniałem dodać że w gorącej kapiele powinny byc gorące.
Napisano
Elektrolize obi sie mniej wiecej tak (ja jej nie stsouje wiec proponuje zebys testował na czymś mało wartościowym-np: jakaś zardzewiała kłódka). Zbijasz sobie skrzyneczke w ktorej miesci sie kbk - wykladasz go jakas foli czy czyms innym co zatrrzyma wode (byle nie metal). Elektrolitem jest mało stęzony roztwór NaOH (sypesz minimalną ilość Kreta"/sody kaustycznej). Potrzbne jeszcze są kawał metalu i źródło napięcia. Nie pamietam jak sie podłącza czy oczszczany przedmiot do plusa czy do minusa - ale jak zle podłączysz to od razu zauważysz ze rdza zbier sie na kbk a nie na kawale zelaza. Wystarczy tylko podpiąc odwrotnie i działa. Przypominam ze NaOH mozna sie poparzyc.

Polska oksyda jest bardzo odporna (szczegolnie ta z kbk) - trudno ja zedrzec mechanicznie - próbowałem kiedyś i niestety (na szczescie sie nie udało). Ja stosuje autolize: owijasz przedmiot folia alu, spypies zpomiedzy nia a przedmiot troche sody (NaOH) i pakujesz to w ciepła wodę. Daje podobny efekt. Elektroliza jest o tyle lepsza że ponoć wtórnie rdza bardzo opornie wchodzi na oczyszczony tą metodą przedmiot.

pozdrawiam !

p.s. jak masz możliwość to podeślij mi fotki tego sprzętu :)
Napisano
Witam!
Co do polaryzacji w elektrolizie to zawsze mase czyli minus do odrdzewianego przedmiotu a plus do kawałka stali podobno najlepiej kawałka kwasiaka(stali kwasoodpornej).
Należy pamiętać o poladyzacji gdyż można całkowicie ozpuścić" odrdzewiany przedmiot.
Napisano

Oto i on. Naprawdę wygląda tochę gorzej. Co ciekawe najlepiej zachował sie wierzch komory z orłem i datą. Zależy mi żeby to razem z tą kolbą wyglądało jak najlepiej. Całość oczywiście DEKO. A sama kolba to dość ciekawa odmiana bo ma babkę. Sadzę, że dołożono ją jeszcze przed wojną. Co wy na to?

Napisano
Super ... bardzo fajniutki :) czy to komplet czy składak - opisz go dokładnie - jak jest bity - szczególnie interesuje mnie to co jest od spodu komory - znaki odbioru itp ...

bolek
Napisano
Niestety jest to składak. Zamek też mam nie od kompletu. Kolbę przywiózł mi z USA znajomy. Nietety na razie nie moge sie dopatrzeć bić na dnie komory, ale jak go oczyszcze to wszystko powinno byc czytelne. Teraz widać:
Na wiezchu komory:
Orzełek
FB RADOM
1929
Nad orzełkiem jest numer 19... nietety jest tam wrzer i dalej nie wiem.
Z lewej strony komory:
5128A (ten sam na lufie) K98
Na kolbie:
na babce 38 a z drugiej strony 9
obok babki wybite A (nad strzemieniem do pasa)
z drugiej strony wybity numer 90048

na wysokości komory po lewej stronie 8209

tylny bączek 18
przedni bączek 07
kożlik 81

Orzełek też gdzieś jest ale zapomniałem gdzie i nie mogę go znaleźć.

Chętnie odpowiem na pytania.

Napisano
Na kolbie do wz. 29, co kiedyś widziałem orzełek był na drewnie od spodu - pod palcami obejmującymi kolbę i naciskającym spust, tam, gdzie się opiera prawa strzelająca ręka. Nie wiem, czy dość jasno piszę.
Pozdrawiam
Napisano
Ale przecież to kolba wcześniejsza, nie od wzoru 29. Pozdrawiam.
Najlepiej jakbyś wątek oznaczeń na kolbie wrzucił na http://www.bolas.prv.pl
Napisano
opi sygnatur na kolbie: miedzy dolnym tylnymstrzemionkiem od pasa a chwytem kolby jest wybity numer i seria kbk. Na samym chwycie wybity jest podwojnie (praktycznie jeden na drugim) orzel wytworni radomskiej i znak odbioru D" w szesciokacie. Po bokach kolby miedzy trzewikiem a babka mam tez kilka razy powybijane te odbiory D" - innych biae na drewnie nie zauwa?y^3em. Na www.bolas.prv.pl przy opisie kbk wz.29 sa fotki tej kolby - niestety nie mam mozliwosci zrobienia zblizen i ich pokazania (za kiepki aparat a na skaner nie wejdzie). Bicia sa dosc glebokie - mniej wiecej takie jak na polskich bagnetach wz.22-28
Napisano
Witam,
tak pomiędzy 5-12V 24V też może być tyle ze mostek prostowniczy może nie wytrzymać bo duży prąd płynie, im wyższe napięcie tym chyba szybciej przebiega reakcja ale różnie moze zachowywać się odrdzewiany przedmiot.
Zako zasilacz dobrze się nadaje stary zasilacz od kompa typu AT, lub też prostownik samochodowy .
Napisano
Podczas elektrolizy istotna jest wartość prądu stałego w obwodzie, którego wartość zależy od napięcia prostownika,wielkości odrdzewianego przedmiotu,powierzchni
anody (elektrody ddatniej}, stężenia roztworu wodorotlenku sodu . Najlepiej do odrdzewiania nadaje się prostownik z regulacją napięcia wyposażony w amperomierz ( do 15-20 A }oraz bezpiecznik najlepiej automatyczny.
Prąd można też regulować przez zmianę zanurzenia anody.
Podczas odrdzewiania karabinów stosuję prąd ok 10-15A.Pomieszczenie w którym przeprowadza się elektrolizę powinno być wentylowane ponieważ podczas elektrolizy wydziela się tlen i wodór które mogą tworzyć mieszankę wybuchową. Piana zbierająca się na powierzchni roztworu ma także własności wybuchowe i przy zaiskrzeniu przewodów
doprowadzających prąd do odrdzewianego przedniotu może nieźle huknąć{ rozdmucha pianę}.
  • 1 month later...
Napisano
Do Red Alfa, mam zasilacz komputerowy, ktore kabelki (kolory) do czego mam podlaczyc, z tego co wiem, rozne kabelki maja rozne napiecie
Napisano
A ja mogę? ;-))

Na końcówkach do podłączenia urządzeń masz cztery przewody - dwa czarne, środkowe to masa" - 0V.
Żółty +12V
Czerwony +5V

Ponieważ średnio pół mocy zasilacza przeznaczone jest na +5V - najrozsądniej jest wykorzystać czarny i czerwony.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie